Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salutare !
Am si eu o problema . Langa EGR am o sonda ,sau nu stiu ce naiba este aia . Problema este ca am ulei pe langa ea . Am impresia ca motorul nu mai trage ca la inceput . Imi poate spune cineva ce este aia si daca afecteaza in vre-un fel mersul motorului ?





Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
bucifer85 a scris:Salutare !
Am si eu o problema . Langa EGR am o sonda ,sau nu stiu ce naiba este aia . Problema este ca am ulei pe langa ea . Am impresia ca motorul nu mai trage ca la inceput . Imi poate spune cineva ce este aia si daca afecteaza in vre-un fel mersul motorului ?

E ulei sau motorina ?

CristianTM.
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
este ulei
CristianTM a scris:
bucifer85 a scris:Salutare !
Am si eu o problema . Langa EGR am o sonda ,sau nu stiu ce naiba este aia . Problema este ca am ulei pe langa ea . Am impresia ca motorul nu mai trage ca la inceput . Imi poate spune cineva ce este aia si daca afecteaza in vre-un fel mersul motorului ?

E ulei sau motorina ?

CristianTM.

  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut, pana la urma cum ai rezolvat problema? Cred ca am si eu aceeasi problema cu furtunul, este crapat si banuiesc ca de la asta imi apare si eroarea:

P0400 - Exhaust Gas Recirculation Flow Insufficient Detected
(5A) - Present.

Nu reusesc sa gasesc in EPC codul de furtun. Ma poate ajuta cineva? Multumesc anticipat.

Skip ads

  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ati rezolvat prin inlocuirea acelui furtun?Am aceasi problema cu uleiul si cu acelasi cod P0400 (5A) - Present.- Exhaust Gas Recirculation Flow Insufficient Detected

De acolo era problema?
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu imi mai aduc aminte. Dar am schimbat epuratorul cu tot cu furtun la momentul respectiv. Nu imi mai aduc aminte de eroare, asa ca este posibil ca asta sa fi fost rezolvarea.
  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns..O sa verific si eu acel furtun..Poate de acolo am si eu eroarea asta.
  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am aflat de unde era problema..Partea unde Egr-ul se prinde de racitorul de gaze nu era etansa...Un surub din cele 2 nu stringea perfect...si lasa o mica deschizatura aproape insesizabila.

Am dat jos clapeta de acceleratie ca sa pot sa umblu la racordul metalic de la racitor..I-am schimbat putin pozitia ca sa se poata prinde etans de Egr ..Acum am scapat de probleme si de tremurat la relati si de eroarea P0400 5A Sistem recirculare gaze - detectat flux insuficient
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR