Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • astrabounce

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

Mi-am schimbat uleiul la Z14XEP si am folosit un filtru MANN echivalent. Problema mea e ca, desi filtrul e aproape identic cu cel original (ca dimensiuni, forma, cleme de prindere in capac), are doar un element lipsa : o garnitura de pasla in partea de jos a filtrului.

Din ce m-am uitat, nu pare sa fie nici un element de etansare in partea de jos a filtrului cand il bag in locasul lui si practic poate trece ulei nefiltrat intre cartus si gaura lui de jos (desi e destul de exacta gaura cu diametrul elementului ce intra in interiorul filtrului, dar acea pasla pare sa fie singura chestie ce etanseaza perfect filtrul astfel incat uleiul sa treaca tot prin elementul de filtrare).

Imi scapa ceva legat de aceste filtre ? Cum etanseaza filtrarea sa nu treaca ulei nefiltrat ?

Pana la urma mi-am luat totusi si filtru original, acuma intervine problema, pot sa schimb filtrul de ulei fara sa schimb si uleiul ? (pare ca la desfacerea capacului, se scurge tot uleiul in baia de ulei, ma gandesc ca se scurge prin tzeava care circula uleiul nefiltrat, deci va fi contaminata filtrarea, nu ?)
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Bineinteles ca poti. Dar nu cred ca era cazul.
E hartie, se preseazã la strângere si etanseaza.
  • astrabounce

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am luat filtrul original si o sa il schimb probabil in weekend. Am sa vas si ce s-a intamplat cu partea de jos a filtrului care teoretic ar trebui sa etanseze. Problema e ca in partea de jos, pare sa nu fie nimic ce sa preseze pe el, deci nu vad cum ar putea fizic sa etanseze decat acea pasla care se muleaza pe interior pe axul din mijloc, mai ales ca filtrul pare sa stea suspendat si nu sprijinit in partea de jos. De aici si dilema mea.

Dupa ce scot Mann-u o sa revin cu impresiile la ce am gasit.
  • astrabounce

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Revin pt ca am schimbat filtrul Mann cu cel original (Hengst) si surpriza ! Nu exista absolut deloc etansare la filtrul MANN ! Hartia aia nu e prinsa sau presata de absolut nimic, trece ulei NEFILTRAT pe langa filtru (pe langa acel ax pe care tragi filtrul), lucru care mi se pare innaceptabil, nu pot numi filtrul echivalent un filtru care nu filtreaza tot pt ca nu se potriveste complet.
Nu voi mai folosi niciodata filtrul de ulei Mann si sfatul meu e sa folositi filtrele de ulei originale ca sa nu va treziti ca si mine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR