Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Dar merita acel avantaj pentru banii dati pe farurile cu lupa? Si aici nu ma refer la cazul tau, ca poate le-ai luat ieftin, ma refer la pretul lor de piata actual.
Skip ads

  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sincer nu stiu cat costa in magazin . Daca le gasesti SH la un pret bun merita .
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Casspy a scris:Oglinzile merg puse de pe un far pe altul dar e ceva de munca si daca vrei iti dau detalii. Chiar ieri am facut operatia asta la un Mitsubishi . . . mai greu la montat


Da, ma intereseaza detalii. Eu vreau sa pun sticla din fata, ma rog, plasticul la farurile originale, adica sa pastrez nu numai oglinzile dar si restul (partea din spate, "oala" cu motorase, socluri, etc)
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da se poate, deci daca ai sticlele de faruri de desfaci pe cele vechi si le pui pe acestea, dar nu stiu acum cum se leaga daca alea nu sunt originale, oricum in proportie 90% cred ca se poate si daca sunt la fel sticlele in proportie de 100% e posibil.
Variante ai de ales intre a desface sticlele in cuptor, cauti pe forum si gasesti mai multe detalii, sa le desfaci la rece cu surubelnite, lame ascutite dar e mai greu sau sa le desfaci cu ajutorul unui feon, prima varianta este cea mai indicata.
Detalii dupa cum ziceam si mai sus gasesti pe forum, fiecare pas de urmat, fiecare operatiune.
Skip ads

  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Da, am gasit.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=33014
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Eu cu feonul le-am desfacut si a mers destul de bine , n-am intampinat probleme. Ideea este sa scoti pasta aceea cu surubelnita cand e calda pentru a nu se intari la loc .
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Din pacate trebuie sa renunt la operatiune. Oglinzile vechi sunt rupte. Asta e, o sa merg in continuare cu Tyc. Am gasit unele originale la sectiunea Vand/ Cumpar Piese dar sunt destul de scumpe, un far are o ureche fisurata (am inteles ca totusi asta nu ar fi o problema) si nu stiu care este starea oglinzilor. Un far din 2006 nu mai e nou si e posibil ca oglinda sa fie afectata de trecerea timpului sau folosirea unor becuri necorespunzatoare. Asa incat e posibil ca aceste faruri Valeo din 2006 sa lumineze mai slab decat TYC-urile mele noi (la astea oglinzile fiind noi, lumina e stralucitoare, dar "forma" proiectata pe sosea e ciudata).
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Shiva a scris:Care ati desfacut un far de Corsa C (Valeo)?
L-am copt 5 minute la cuptor, am dat cu foenul industrial - masticul nu se inmoaie sau/si una din parti nu ramane intacta Crying or Very sad


Shiva ai reusit cumva sa desfaci farul?
Ca am luat doua faruri donatoare si acestea se compoprta ca ale tale, cred ca e alt fel de mastic, la farurile ce le am pe masina cand se incalzea masticul sa facea ca o guma de mestecat putin mai tare dar la farurile donatoare masticul e un soi de cauciuc zici ca si nu se lasa inmuiat. (donatoarele sunt tot Valeo)
Skip ads

  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Din pacate nu. Cred ca solutia ar fi un dizolvant chimic da' nu stiu ce. Sad
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
poate nu l-ai incalzit indejuns... da-i mai mult
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu l-am incalzit indeajuns dar m-am dat batut ca am vazut ca e alt mastic decat la celalalt si se lasa greu, mai mult ca sigur ca e ca la Shiva.
Dizolvant chimic, hmm... nici eu nu stiu ce anume ar putea fi de ajutor, sa dizolve doar masticul nu si plasticul farului.
As fi asa bucuros daca am gasi o solutie sa desfacem farurile.
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Da-mi prin posta cumva o bucata din acel mastic poate gasesc vreo solutie
Skip ads

  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da-mi o adresa pe pm, oricum trebuie sa fie ceva ce sa nu afecteze plasticul farului.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
4di a scris:Eu nu l-am incalzit indeajuns dar m-am dat batut ca am vazut ca e alt mastic decat la celalalt si se lasa greu, mai mult ca sigur ca e ca la Shiva.
Dizolvant chimic, hmm... nici eu nu stiu ce anume ar putea fi de ajutor, sa dizolve doar masticul nu si plasticul farului.
As fi asa bucuros daca am gasi o solutie sa desfacem farurile.

Ma gandeam la o solutie gen Loctite 7200 dar n-am idee daca functioneaza si pt. alte masticuri decat cele Loctite.
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ar fi o idee acest Loctite dar trebuie prima data sa il gasim la un magazi accesibil ca nu merita sa mai dam pe transport aproape jumatate din pretul produsului.
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Acel feon , m-am exprimat putin gresit dar imi e usor sa-l "strig "asa , este un pistol de aer cald cu 2 trepte care incalzeste pana ia foc chiar daca nu-l tii cam pe unde trebuie .
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Casspy a scris:Acel feon , m-am exprimat putin gresit dar imi e usor sa-l "strig "asa , este un pistol de aer cald cu 2 trepte care incalzeste pana ia foc chiar daca nu-l tii cam pe unde trebuie .

l-am incercat. S-a incins plasticul, s-a muiat carcasa spate a farului dar masticul ba.
  • daniel_mmc

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
La Corsa C facelift se poate pune orice tip de far sau imi trebuie un anumit model precizez ca am unul spart si vreau sa-l inlocuiesc tot cu unul second
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Se pot regla farurile pt. Anglia ca sa bata cum trebuie? Citisem ceva ca e imposibil, avand nu-stiu-ce oglinda pe partea pasagerului....
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Caregoric NU!
Problema e numai pe faza scurta,la care forma luminii este mai lunga pe marginea soselei.La noi-pe dreapta,in Anglia-pe stanga.
Aceasta forma e data de modelul geamului farului (din turnarea geamului),deci,nu se poate modofoca.Daca s-ar folosi totusi...si din pacate sunt astfel de oameni inconstienti (sau habarnisti),s-ar intampla 2 lucruri "neplacute:
1.Ar fi orbiti cei de pe sensul opus...daca reglezi farurile mai jos,nu mai vezi tu nimic.
2.Nu mai vezi bine marginea soselei...foarte grav.E partea cu biciclisti,pietoni,carute,etc.In caz de accident...ala esti.
Am gasit si eu in targ astfel de faruri,la pret de chilipir,"Valeo",cu motorase,stare excelenta...si nu le-am luat!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR