Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • catalinhd

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1992 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,am o intrebare:Vreu sa-mi pun becuri H4 100/90w,si nu stiu daca duce releul am auzit ceva zvonuri ca nu ar merge.Voi ce ziceti?
Skip ads

  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am avut masina ca a ta si am folosit becurile de care vorbesti mai mult de 3 ani. Nici o problema la releu si alternator, in afara de faptul ca este ILEGAL.

Succes.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
marius radu a scris:Eu am avut masina ca a ta si am folosit becurile de care vorbesti mai mult de 3 ani. Nici o problema la releu si alternator, in afara de faptul ca este ILEGAL.

Succes.


de ce este ilegal?, nu sunt niste becuri cu halogen normale, doar ca au puterea mai mare? asta cu puterea sa fie cauza?
chiar nu stiu si ma bate gandul sa imi pun si eu ceva mai puternic pe masina si xenonul fece rau la buzunar
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu e recomandata folosirea becurilor de 100W decat daca se schimba releul; altfel exista riscul arderii acestuia+suprasolicitarea instalatiei etc.
Skip ads

  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu am becuri de 100/90 w de mai bine de 6 luni si nu e nici un fel de problema .se stie ca la vectra a sunt probleme cu vizibilitatea,de aceea am schimbat becurile,acum vad ceva mai bine Smile . parerea mea este ca instalatia rezista,cat despre releu...nu stiu ,dar nu a murit inca Smile

marius radu :de ce este ilegal ?
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
este ilegal pentru ca asa spune legea. nu ai voie sa faci astfel de modificari la sistemul de iluminare.
becurile de 100W sint pentru competitii (raliuri, raiduri si asemenea), nu pentru trafic. daca dai de un garcea care sa se uite la becuri o incurci. noaptea se vor vedea usor becurile de putere mare. depinde doar de el daca te controleaza sau nu.

din alt punct de vedere, pune-te in situatia celui care vine din fata si incaseaza in ochi becuri de 100W. stiu ca unora nu le pasa, dar poate voi nu sinteti dintre ei.

mai bine te ocupi de curatarea farurilor (ceea ce eu tot amin de mult timp) si pui becuri bune de putere acceptata.
  • calinbont

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am avut pe Vectra A becuri de 100W cativa ani buni. Nu am avut nici cea mai mica problema cu releele sau cu sigurantele. Nu m-a oprit niciodata politia sa ma intrebe de becuri si nici nu ma semnalizau din fata pt ele decat foarte rar. Daca sunt farurile reglate bine nu sunt mai puternice decat xenon.
Sigura problema era ca trebuia sa schimb cam 2 seturi pe an. Fiind de putere mai mare se incalzesc mai tare si nu se racesc la fel de bine in far ca si cele stock , iar asta le scurteaza orele de functionare.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La efecte negative adaugati si prajirea oglinzilor de la faruri. Sad Nu puterea electrica consumata e caracteristica eficientei becurilor ci lucsii..sau lumenii (de la caz la caz). Asa ca poti pune niste becuri phillps sau osram, legale, care nu solicita instalatia sau oglinzile la far, dar dau lumina mai buna.

https://www.clubopel.com/vie...highlight=philips

https://www.clubopel.com/vie...highlight=philips
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cred ca m-ai convins livcro (mai putin cu prajitul ,dar nu mai conteaza ...Smile )
cred ca o sa ma reorientez catre becurile philips, multumesc pentru idee Idea ! jos cu becurile de 100w !
multa bafta!
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Farurile de Vectra A nu sunt din plastic. Asa ca nu se "prajesc". Cel putin la masina mea nu erau din plastic.
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Geamul poate nu e de plastic dar oglinda sigur, oglinda se "prajeste".
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
poe a scris:Geamul poate nu e de plastic dar oglinda sigur, oglinda se "prajeste".



unde ai vz oglinda de plastic?!?!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR