Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati
  • morfu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
De la 1 Ianuarie 2007, la inmatricularea unei masini SH, mai exact la vizarea fisei de inmatriculare la Adm. Financiara, este necesar certificatul fiscal al fostului proprietar, cat si al tau (cumparatorul).Pana la inceputul anului, aceasta cerinta era doar pentru persoanele juridice.

De ce e este cerut certificatul asta? ca sa te prinda fiscul in caz ca ai datorii si sa te puna sa-ti platesti impozitele.

Am cumparat o masina second hand de la cineva care la randul sau a luat-o de la altcineva, astfel la adm. financiara mi s-a cerut certificatul fiscal al tipului de la care a cumparat-o cel de la care am achizitionat-o eu.
Si asa a urmat o saptamana de umblat dupa acest act Smile

La achizitionarea unei masini straine de la cineva, cereti certificatul fiscal inainte alaturi de restul actelor.

Eu am rezolvat, desi recunosc ca au fost momente de panica usoara Rolling Eyes
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Multumim de info. Mi se pare foarte utila Wink
  • morfu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Legat de prima parte, am fost cu dosarul complet la Udriste si mi-a mai cerut pe langa toate actele necesare care erau cerute si le aveam, copie dupa talonul trailerului pe care a fost adusa masina de-afara.

offtopic:
cumpar arma semiautomata sa-mi descarc nervii pe functionarii de la politie.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
pai de unde stiu ei ca ai adus masina pe trailer
Skip ads

  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
morfu a scris:Legat de prima parte, am fost cu dosarul complet la Udriste si mi-a mai cerut pe langa toate actele necesare care erau cerute si le aveam, copie dupa talonul trailerului pe care a fost adusa masina de-afara.


Asta chiar e o cretinatate..... Si daca masina a venit pe rotile ei, atunci ce-ti cer? Shocked Shocked
  • morfu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Vinti a scris:pai de unde stiu ei ca ai adus masina pe trailer


Aveam declaratie de la cel care am cumparat-o.Dar, ideea e ca nu se cere asa ceva in cazul inmatricularii unei masini uzate din import.

Daca o aduceam cu avionul? Aduceam talonul avionului la Udriste?
O cretinatate, da.
  • Bobby-NOS

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1995 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
ma fratzilor,eu am un fel de unchi..care e paralizat,si m-am gandit sa-i vand masina mea lui,cumva pe fundatie de handicapati sau cum,nu stiu exact,mi-a explicat un amic..hmmm?ce ziceti?se poate?Cica aseara am vazut la stiri,masina la care trebuia platit inainte taxa de 4000 de euro,acum trebuie doar 1000,dar tot e mult,la a mea era 2000 si ceva de euro,nu stiu la cat o reduc...dar ma gandesc ca tot mai bine ies cu fundatia de handicapati,nu?Dati-mi o veste buna,ca o iau razna:)))
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
persoanele cu handicap locomotor ce achizitioneaza o masina din strainatate sunt scutite de platile taxelor (cel putin asa era acu vreo 8-9 luni cand m-am interesat eu). unchiul tau trebuie sa fie luat in evidenta si sa aibe certificat de persoana cu handicap grad X. Din ce mai stiu sunt 3 grade si poate si gradele astea afecteaza cu ceva dar mai departe nu m-am interesat.
Skip ads

  • HaRRy_GTS

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 2.2 YDTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Demnitarii ......ONG/urile si inca o categorie sunt scutite de taxa speciala.......
Adica tot in folosu lor.....
  • Hylander

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ZouZou a scris:persoanele cu handicap locomotor ce achizitioneaza o masina din strainatate sunt scutite de platile taxelor (cel putin asa era acu vreo 8-9 luni cand m-am interesat eu). unchiul tau trebuie sa fie luat in evidenta si sa aibe certificat de persoana cu handicap grad X. Din ce mai stiu sunt 3 grade si poate si gradele astea afecteaza cu ceva dar mai departe nu m-am interesat.


Fratilor nu e vb ca il ia sau nu in evidenta... daca pui masina pe statut de vehicul pt persoana handicapata implicit la "carte" zice ca trebuie sa fie dotata si echipata ca atare! Altfel tot platesti taxa, pe motiv ca e clar ca fara acele dotari omul handicapat nu are cum sa o conduca el personal, deci clar o conduce altcineva. Implicit dai taxa. Daca era asa simplu toti gaseseam pe cineva cu un handicap!
Oricum poate o scoate de tot sau macar sa o scada!
Succes!
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sa inmatriculam masinile pe numele lu Tariceanu sau Vozganian, astia sigur au handicap mintal foarte sever! Laughing Laughing
  • BioHazarD

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Sunt de acord. Smile)
Skip ads

  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Lasati baieti ca se scoate in curand.D-arar D-zeu
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR