Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
icsulescu@EXCITE.COM
Skip ads

  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
off-topic - sorin, eu zic sa pui un punct in aceasta adresa, oriunde vrei tu (sau un spatiu), altfel vei fi bombardat cu spam, asa cum ai scris-o tu aici este preluata instant de motoarele de indexare ale marilor spammeri... Rolling Eyes
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
www.netcop.com o adresa unde poti sa iti faci cont de mail si apoi sa te inregistrezi pe ebay fara sa iti ceara carte de credit Wink
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Am citit topicul si e interesant. Mai ales ca intentionez sa cumpar cate ceva de pe eBay.de.
Cum procedez in cazul in care gasesc produsul,licitez sau nu...ma rog...etc,chestiile de rigoare...si cumpar,apoi doresc ca produsul sa fie trimis la cineva tot in Germania si plata sa se faca la destinatie Question Mentionez ca pers respectiva nu le are cu calculatoarele/internetul deloc.
Exista posibilitatea asta Confused:Trebuie sa-mi fac un cont pe vreun site german?sa dau o adresa de confirmare sau un nr de tel de acolo?

Urmand apoi ca pers sa-mi trimita pachetul cu cele cerute prin autocar sau posta.
Skip ads

  • VASILE

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Feriti-va pe ebay de ai nostrii. Ai probleme cand esti vanzator, nu cand esti cumparator. Tepele le dau ROMANII VANZATORI.
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
destul de complicat ceea ce doresti tu, deci ca vanzarorul sa expedieze marfa undeva ea trebuie intai platita apoi stabilesti cu el celelalte detalii
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Mda...nashpa...si ca sa o platesc eu, tre sa-mi fac card, cont in banca...bla,bla,bla... si banuiesc ca tot ce se cumpara de pe eBay se face numai on-line,sau produsele se gasesc si in magazine fizice si virtuale?
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Apropo, cum poti plati cu card de credit?
Din cate stiu eu, nu poti sa-ti faci cont Paypal din Romania.
Skip ads

  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
trebuie sa ai cont si card inafara undeva
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu sunt 100% sigur, dar stiu ca se poate cumpara cu Card folosind pe cel TAIFUN de la BancPost
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Intradevar nu se poate face inca un cont la Paypal daca esti din .ro; in schimb, eu mi-am facut conturi atat la www.bidpay.com, www.moneybookers.com, cat si la www.leuvirtual.ro si am gasit unii vanzatori pe ebay care mai accepta si variantele astea de plata.
Deja am cumparat doua chestii de pe ebay, pe una am platit-o cu cec bancar (a fost omul intelegator si m-a asteptat), iar pe cealalta cu bidpay.

Sfatul meu: MARE ATENTIE la tot ce scrie vanzatorul pe pagina in care este descris produsul, modalitati de plata, livrare, termeni de garantie si returnare. Cititi totul de doua ori inainte de a face vreo miscare (puteti avea surprize sa fie produsul reconditionat sau sa nu fie nou); sau alt exemplu: mp3 playere de 1 Gb la 0,99 USD, vanzatorul este in Hong Kong si livrarea costa intre 40-70 USD.
  • Danut Ianc

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Deva
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,

Intradevar nu ii greu de cumparat de eBay.
Problema este la trimisul banilor in contul respectivului om. Ca iinitial se trimit banii si apoi el trimite produsul. Altcumva nu se poate.
Daca cumperi din magazin virtual poti plati cu CC (intradevar se poate plati cu Taifun-ul de la Banc Post - cu comision 0%).
Daca cumperi de la o persoana fizica trebuie sa ii trimiti banii in avans. Asta se poate face:
- cec catre contul lui
- Western-Unio sau MoneyGram
- posta romana unde se poate
- plata la livrare (nu este valabila in Romania).

La categoria asta de transmisie de bani, comisioanele sunt prohibitive. Adica la transfer interbancar se utilizaza SWIFT si sunt: 20 euro + % din suma transferata.
La WesternUnion ii 7euro comision pana la 20 de euro transferati.
La MOneyGram cam la fel.

Eu am cumparat folosind MoneyBookers dar nu toata lumea accepta acest lucru.
Totul este sa intrebi vanzatorul inainte de a licita despre ce metode de plata prefera.
PayPlall-ul nu poate fi folosit in Romania (din pacate).

Eu asa am cumparat (o camera): cu MoneyBooker si a fost ok (a acceptat vanzatorul acest mod de plata - ca nu la toti este ok).

Sper sa va fi fost de folos.

Spor la cumparaturi
Skip ads

  • cristi1947

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Timis
  • Masina: Ascona 1979 1.9N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Cumparaturi e-bay
Cumperi de pe ebay. Am inteles. Ai un card valid. Am inteles.
Cum i-ti fac ei livrarea, costa livrarea, in cat timp? Asta n-am inteles.
Este cineva care a cumparat de pe ebay din romania.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cauta ca s-a mai comentat
  • stasi

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: IASI
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2006

  • Mesaj Privat
livrarea ti-o face ala de la care cumperi. mie mi-a ajuns la posta. iar expedierea costa separat de obicei si e specificata la fiecare produs. unii au livrare gratuita chiar si in ro. pe ebay ai intrat? ca ar trebui sa fie clar sistemul.
  • cristi1947

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Timis
  • Masina: Ascona 1979 1.9N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
multam de informatii, am gasit topicul. m-am lamurit
  • kmykze

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Dupa cum ati vazut pe eBay Anglia sau Germania sau Franta sunt destule oferte de piese Opel/Vauxhall destul de ieftine si de calitate, de exemplu set de 4 discuri si placute de frana pentru toate 4 rotile 50 lire NOI, si multe altele.
Sunt magazine pe ebay de radiatoare de apa A/C, ventilatoare, piese tuning, care pentru un produs are transportul pana in Romania 30-35 lire iar la fiecare produs in plus se mai adauga 5 lire, cu cat ne strangem mai mult cu atat transportul devine mai ieftin (2 insi 40 lire, 3 insi 45 lire 4 insi 50 lire si deja pretul de trasnport e de 500 de mii de persoana)

Intentia mea este de a cumpara piese mai ieftin din afara, nu de a face bisnita sa le vand aici mai scump cum gasesti la tot coltu (a se vedea pe alte forumuri si site-uri de anunturi kituri turbo/intercooler/filtre sport cu pret triplu fata de eBay).

Sistemul la care m-am gandit este urmatorul:
Fiecare isi face cont pe ebay (nu costa nimic si dureaza 5 minute), pe PayPal (lafel gratis si nici nu-ti trebuie cont bancar sau card, se pot vira banii de la banca catre contul de PayPal), dupa care ne platim piesele la vanzator si unul dintre noi plateste transportul urmand sa-si recupereze banii cand ceilalti vin sa-si ia piesele de la el. In general magazinele de pe eBay, daca vorbesti cu vanzatorul sunt de acord sa trimita toate pachetele la o adresa. Mai este de lucrat la partea asta cel mai bine discutam la intalnirile opel.

Acum am cateva exemple de magazine cu piese aftermarket, originale si tuning pentru Astra MK4:

http://stores.shop.ebay.co....ted__W0QQ_armrsZ1
http://stores.shop.ebay.co....ELS__W0QQ_armrsZ1
http://stores.shop.ebay.co....p4634Q2ec0Q2em322
http://stores.shop.ebay.co....ted__W0QQ_armrsZ1
http://stores.shop.ebay.co....tre__W0QQ_armrsZ1
http://stores.shop.ebay.co....p4634Q2ec0Q2em322 (scrool down)
http://stores.shop.ebay.co....tzz__W0QQ_armrsZ1
http://stores.shop.ebay.co....ort__W0QQ_armrsZ1

Si multe altele.
Astept sugestii si opinii de la dumneavoastra.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eBay.de nu trimite in Romania. Cel mai simplu (parerea mea) este sa gasesti o persoana de dincolo care are cont si este disponibila sa te ajute.
  • kmykze

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Trimite, trebuie sa vorbesti cu vanzatorul deacolo, ideea e ca la ei nu stiu sa caut piesele respective deoarece nu stiu o boaba de germana, si oricum sunt mai scumpe.
De gasit pe cineva slabe sanse, ideea nu este de a face comanda, ca pot face comanda, transportul este foarte scump si daca suntem mai multi se imparte si ajunge un pret mult mai mic....
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
E-bay.de e scump plus ca de abia te intelegi cu nemtii.
E-bay.co.uk e cea mai buna sursa de piese ieftine. Transportul nu se imparte la nr de item-uri achizitionate in toate cazurile. Iar unii vanzatori nu vor sa trimita pe continent.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR