Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu nu stiu cum functioneaza in Anglia insa pe eBay.de am cont de mai bine de un an si cand i-am intrebat daca trimit si in Romania mi-au raspuns respectuos ca in afara Germaniei costurile de transport sunt diferite iar pentru Romania nu au inca o formula de calcul al acestor costuri.
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ebay este in sine un singur site.

daca un seller de acolo are un produs la vanzare si face shipping international in principiu acel produs il vei gasi listat pe orice site ebay... .de, .co.uk, .fr, .be, etc

Siteurile ebay personalizate pe tari sunt facute special pentru cei care vor sa vanda in special in tara in care se afla, plus pentru a gasi mai usor in limba pe care o cunosti.


Eu am cumparat de pe ebay si din US, Hong Kong, germania, china, etc.
Nu am avut probleme. In general ei specifica in ce tara trimit, iar daca nu fac acest lucru trebuie sa intrebi. Sunt si care accepta sa trimita in Ro chiar daca nu specifica acest lucru.

Daca primesti colet ebay din tarile membre UE, pachetul vine la posta si nu se mai plateste nimic suplimentar in afara de pretul produsului si shipping.
  • kmykze

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Asa este, si eu cand am intrebat vanzatorii pe e-bay.uk miau raspuns 90% ca trimit in RO.
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am vrut sa cumpar de pe ebay.de si tranzactia nu s-a finalizat deoarece" costurile de transport sunt mai mari decat valoarea produsului"lucru care nu era corect in viziunea neamtului si a renuntat.Cred ca nu vom lucra cu vestul niciodata (sau cel putin in urmatorii ani).
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Depinde ce ai vrut sa cumperi.
Atata timp cat platesti costurile nu vad care ar putea fi problema din partea neamtului, chiar si daca ai cumpara o scobitoare de 1cent.
Conteaza foarte mult si nr de reviewuri pe care il ai pe ebay, si procentajul lor. Daca esti nou si nu ai deloc tranzactii facute cu review 100% e normal ca lumea sa fie mai precauta.


Dar sunt si unii cu mentalitate idioata care nu accepta deloc Romania.


Singura teapa pe care am luat-o a fost la un Adaptor Bluetooth USB, din hong kong... care costa 0.99E iar transportul era 9E Smile Ala nu a venit niciodata.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
http://cgi.ebay.co.uk/VAUXH...sh=item35a332fba2

Brate spate pentru Vectra c /Signum
Cu transport cu tot iesi la ~330 Ron pentru 2 bucati. In Ro e ~ 350 ron bucata.

Daca iei mai multe nu castigi nimic la transport in acest caz.

Am luat si eu niste prostii din Hong Kong, au venit dar mai greu.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu inteleg de ce nu au incredere. Ei trimit abia dupa ce tu platesti. Eu sunt cel care are temeri daca soseste sau nu, sau daca e O.K. ce am cumparat. Am comandat doua planetare, folosite, si una era defecta. Asta e, am luat-o. Sunt si nemti care trimit in romania, dar sunt foarte putini si de obicei sunt cei de la care nu te intereseaza ce vand.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nu trimit in RO pentru ca s-au tepuit. Cum ? Iti dau numai un exemplu: un romanas comanda ceva, functional bun si nu conteaza pretul, romanasul primeste pachetul inlocuieste cu ceva defect si trimite inapoi sub pretextul ca s-a defectat pe drum sau ca vanzatorul i-a trimis defect ! Shocked

CristianTM.
PS. Eu am comandat de pe ebay.co.uk, de pe ebay.de si de pe ebay.com
De cele mai multe ori m-am lovit de problema NU TRIMITEM IN RO !
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Aha, m-am lamurit. Poate d-aia unii nu accepta retur (ramburs). Nici nu stiam ca poti trimite inapoi.
  • kmykze

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Daca produsul se plateste in avans, se accepta si din RO, pe mine pana acum nu m-a refuzat nimeni.
Intr-adevar romanasii au dat multe tepe pe e-bay, nu neaparat la vanzatori dar si la cumparatori, au furat bani o gramada si sunt orasele in tara vestite pentru numarul de "hekeri" daca ii putem numii asa, care au facut banisori pe carca altora....
  • mirac

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2009

  • Mesaj Privat
salut.de vre-o cateva zile mi-am luat inima in dinti si mi-am facut cont pe ebay dar cel de ebay.de ma intereseaza .pe paypal,am si alimentat cardul si stateam cu ochii pe licitatie.pana cand am comis-o si am licitat in ultimile secunde .problema este ca nu inteleg o boaba de germana si nu stiu ce se intampla.cand deschid ebay.de si ma loghez imi arata poza produsului la care am licitat si imi spune -Angebot beendet! -.acum ma gandesc ca ce poate sa insemne;ca am castigat eu licitatia(am inteles de pe forumuri ca intra ei si iti dai mesaj cu datele unde tre sa trimiti banii-la mine nici un mesaj) sau licitatia la care am participat sa sfarsit(asa traduce dictionarul).daca are cineva experienta rog sa ma ajute.multumesc anticipat
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu conteaza pe care ebay (.de ,.com ,.co.uk ) ti-ai facut contul . Te poti loga pe ebay.com sau ebay.co.uk si vezi acolo care e starea licitatiei tale , fiind in engleza.

Sper ca m-am facut inteles, cu acel user te poti loga pe oricare ebay , baza de date fiind comuna .
Skip ads

  • maryan99

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL(1,7 CDTI)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
SALUTARE DRAGI COLEGI..
ESTE ADEVARAT CE SPUNE COLEGUL COZMINO IN LEGATURA CU CONTUL DE EBAY.
EU AM CONT PE EBAY,AM CUMPARAT SI AM VANDUT PRODUSE PE EBAY DIN TOATA LUMEA
NU ESTE ADEVARAT CA EBAY.DE,EBAY,UK.EBAY.FR SI RESTUL NU TRIMIT PRODUSE IN ROMANIA,DE TRIMIS TRIMIT UNICUL LUCRU CA NU AU SPECIFICAT LA LISTA DE TARI.
EU CAND VREAU SA CUMPAR CEVA LE TRIMIT MESAJ SI AI INTRAB DACA POT TRIMITE IN ROMANIA.
AM CUMPARAT PRELUNGIRE LA LICITATIE MARCA IRMSCHER SI AM PLATITI TRANSPORTUL 30e,AM DAT PE TRANSPORTE CAT AM DAT SI PE PRODUS.
SPER SA VA FI FOST DE ACESTE INFORMATII.
BAFTA
  • mirac

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2009

  • Mesaj Privat
asta stiu ca pot sa accesez orice ebay cu contul creat dar numai pe ebay.de imi arata ca licitatia la care am participat sa incheiat.sunt in dilema...produsul pt care am licitat imi place si daca intradevar am castigat cum fac.e greu in germana ca nu inteleg nimic.
e adevarat ca daca castigi licitatia vanzatorul iti trimite un mesaj cu datele lui unde sa trimiti banii ?
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cauta pe google translate si iti traduci ce scrie in germana in romana
  • mirac

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2009

  • Mesaj Privat
iti traduce prima pagina dar pe a 2 nu .sau daca te loghezi nu o mai traduce,sau cateodata nu mai trduce si gata -zice ca sunt prea multe sau nu poate
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pai copiaza ce scrii si traduce manual
  • maryan99

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL(1,7 CDTI)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
PLATA SE FACE PRIN METODA PAYPAL SAU TRENSFER IN CONTUL BANCAR.
ATENTIE METODA DE TTRANSFER BANCAR NU ESTE CEA MAI SIGURA,EU AM CUMPARAT O DATA NISTE TRIPLE PT ASTRA G SI VANZATORUL MI-A DAT TEAPA NU MI-A MAI TRIMIS TRIPLELE.
NOROC CA AM FACUT PLATA PRIN PAYPAL SI MI-AI RECAPATAT BANII.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In 99% din cazuri,dupa ce ai castigat o licitatie sau ai cumparat un produs(fiind mai multe disponibile in cadrul unei licitatii, deci nu neaparat s-a inchis licitatia) tu vei primi cel putin un mesaj , dintre care unul va fi pe e-mail .


Ti-am pus un print screen sa-ti faci o idee .

LE: Cand intri pe ebay.de te duci la Mein Ebay. In partea din stanga te uiti la "Gekauft" din categoria "Kaufen" (Cumparari) . Da click pe "Gekauft" si vezi daca iti apare acea licitatie de care pomenesti . Daca ai castigat-o ar trebui sa apara acolo .
  • mirac

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2009

  • Mesaj Privat
ia sa vad daca reusesc si eu sa pun ce imi apare mie cand ma loghez
nu reusesc - nu ma lasa sa salvez pagina ca sa vo arat.am salvat una in microsoft document imagining dar nu ma lasa sa o incarca aci pe site Confused
poate imi dai un nr de tel sa te sun ca vad ca cunosti sistemul.al meu este 0766 299175.multumesc anticipat
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR