Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • blackmanmoto

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1994 c16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sall , am un opel kadett 1.6 carburatie si as vrea sa o trec pe injectie .
Intrebarea este daca : SE POTRIVESTE CHIULOASA DE PE OPEL KADETT gsi 1.8 PE MOTORU MEU 1.6?

Eu am gasit la un prieten chiuloasa , galeria , injectia , debitmetru ,calculator , instalatie electrica completa , pompa benzina ,ceas bord (electronic Very Happy )si as vrea sa il pun la mine pe masina, dar imi este k nu o sa se potriveasca.



edit:mr.opel: titlul sa fie cat mai descriptiv !
Skip ads

  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nu nu merge ..imi pare rau sa te anunt asta...
  • blackmanmoto

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1994 c16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
BeWaRe a scris:Nu nu merge ..imi pare rau sa te anunt asta...


Da merci mult ptr raspuns, dar daca ii alezez blocul motor si il fac de 1.8 tot nu mere?sau nu se potriveste la prindere?
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
de ce nu masori chiulasele in primu rand?o poti face fara sa desfaci motoeu....eu zic sa lasi motoru asa cum este si sa nu te bagi la modificari fara sens ...cu banii investiti in motoru asta , alezat ,pistoane ,secmenti si cele afermnete ...Cred ca mai bine iti iei un motor de 2.0 16 valve
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat la o Ascona de 1,6 pe carburatie am pus o chiulasa de pe alta Ascona de 1,8 pe injectie,dar fara a modifica sistemul de alimentare.(am ramas tot pe carburator) Si a mers. Avand in vedere ca motoarele sun identice eu zic sa te uiti bine ,si sa incerci. Vorba aceea "parerea mea". Apropo: singura modificare care am facut-o a fost sa mut fisele de la bujii deoarece axul cu came era diferit fata de cel de la motorul de 1,6. Bafta.
  • blackmanmoto

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1994 c16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
pam a scris:Eu am schimbat la o Ascona de 1,6 pe carburatie am pus o chiulasa de pe alta Ascona de 1,8 pe injectie,dar fara a modifica sistemul de alimentare.(am ramas tot pe carburator) Si a mers. Avand in vedere ca motoarele sun identice eu zic sa te uiti bine ,si sa incerci. Vorba aceea "parerea mea". Apropo: singura modificare care am facut-o a fost sa mut fisele de la bujii deoarece axul cu came era diferit fata de cel de la motorul de 1,6. Bafta.


O sa masor astazii sa vad ce iese, si la ce banii dau eu pe toate cele enumerate acolo nu mi se pare mult adica 5 mil si cred k mai lasa.
  • blackmanmoto

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1994 c16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate nu merge , am masurat astazi nu vine la prinderii Sad(. AVETII IDEIE CUMVA BORDUL DE KADETT CEL LCD ARE LEGATURA SI CU CALCULATORUL?
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
nu nu are legatura..dar iti trebuie si traducoru de pe cutie
  • blackmanmoto

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1994 c16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
BeWaRe a scris:nu nu are legatura..dar iti trebuie si traducoru de pe cutie


Ala nu este problema k mi-l da si pe ala dar ma gandesc eu presiune de ulei , voltmetru, si benzina aleea nu au legatura si cu calculatorul? Cand am dat bordul jos am vazut k are 2 mufe pe cand eu am 1 ma gandesc sa nu faca legatura si cu calculatorul masini.
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
In primu rand tu ce ai pe masina (inj monopunct sau carburatie?) daca ai inj monpunct atunci din cate stiu eu ai pe instalatia de la calculator la injector un fir albastru care duce la sonda de temperatura a motorului si care iti trimite tie informatia in ceasu de bord...Daca ai carburatie nu te afecteaza cu nimk toate firele vin in mufa aia rotunda si mare care vine pe undeva pe langa baterie si se mufeaza cu instalatia motorului
  • blackmanmoto

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1994 c16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
BeWaRe a scris:Daca ai carburatie nu te afecteaza cu nimk toate firele vin in mufa aia rotunda si mare care vine pe undeva pe langa baterie si se mufeaza cu instalatia motorului


Vad eu oricum merci mult ptr ajutor
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR