Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • AND13

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra OPC 2007 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salutare ,
In ianuarie am achizitionat "primul Astra H OPC SW din Romania" dupa cum au zis cei de la RAR Smile Very Happy
Imi place mult masina, merge bine si dupa cum stie si lumea consuma ma termina pshihic Embarassed . Inainte de ea am avut o Corsa C 1.2 la care uitams a alimentez. De aceea ma tot bate gandul sa o trec pe gaz.
Doar ca aici vad ca problema este spinoasa.
Din cate vad eu trendul este sa ti se bage pe gat cate ceva fara a fi informat corespunzator.
Deoarece greu prinzi pe cei care pun gaz la telefon pentru o disctie vis-à-vis de produse lor, prieten a intrebat la Buzau cat m-ar costa o instalatie pt masina mea. Ce e ciudat este ca mi-au recomandat o instalatie cu injectie directa pe gaz. Din cate am citit eu aceea se preteaza motoarelor TSI, FSI, etc. eu am injectie clasica.
De aceea am initiat aceasta discutie unde proprietarii de masini turbo+gaz sa ne impartaseasca din experienta lor.Very Happy

Tip de instalatie
Unde au montat-o
Si eventuale preturi....
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Injectia directa pe gaz propusa tie cred ca se refera la altceva, adica ceva de genul https://www.vialle.nl/en/products/lpi
Daca despre asa ceva e vorba, nu e doar pentru FSI-uri si TSI-uri, merge pe orice motor...
  • AND13

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra OPC 2007 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Din ce am citi pe link... asa este. Din cate am citit pe internet injectia directa foloseste amestec gaz + benzina care sunt injectate in capatul pistonului prin injectorul de benzina. Diferenta ar fi ECU instalatiei de gaz care merge in paralel cu cel al masinii.
Documentatii nu se prea gasesc pe net din ce am cautat eu.
Oricum daca stiti pe cineva care are unul din motoare pe gaz ar fi frumos sa ne impartaseasca si nou experienta sa .
  • AND13

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra OPC 2007 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Scriu de pe telefon si vad ca am facut o "compunere" la aceasta postare de toata jena Sad
Motoarele sunt: Z20LER Z20LET Z20LEH
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu ti-am dat link-ul de la LPI, nu de la LPDI, da' na... pana la urma, ca e aia, ca e ailalta, tot acolo esti...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR