Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
@Marius Popescu, te rog sa ma scuzi pentru confuzie. Dupa cum am spu atunci, mi-a fost de ajutor informatia ta, la fel ca si cele de acum ale lui @bh13ncu si @mitosu de acum. Am citit f mult din mai multe parti si mai incurc si eu putin.
Oricum, m-am decis si fara sa fac reclama (daca se considera asa rog moderatorii sa editeze) as vrea sa cumpar si eu tot Valvoline (ramane sa decid intre Maxlife si Syn Power) de la autokarma. Stiu ca au si un magazin clasic, in caz de ceva merg peste ei.
Numai bine!
Skip ads

  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
@remus-gabriel Nu e nevoie de scuze , nu ai de ce , dar nu vreau sa induc oamenii in eroare .Ma bucur daca am putut sa te ajut.
Valvoline Maxlife 5w40 nu prea are aprobari , doar A3/B4 si "Suitable for use in applications where
Volkswagen 502.00/505.00 or MB 229.1/229.3 are specified. " , adica poate fi folosit , dar nu are aprobari. Si e un pic mai gros la rece , ceea ce nu e bine , dar are flash point mai bun ca synpower.
http://www.valvolineeurope...._oils/maxlife/cid(7546)/maxlife_synthetic_5w-40?category=cars
http://www.valvolineeurope....wer?category=cars

Stie cineva , synpower e full sintetic sau e hidrocracat?
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Marius Popescu a scris:@ Dariescu Claudiu Salut , cum ti se pare , comparand Valvoline synpower vs Mobil 1 (0w40 ambele ) care iese invingator? eu sunt la al 3-lea schimb cu mobil 1 , merge bine desi am z16se despre care se spune ca e cam slab dar al meu merge bine ; mobil 1 e cam contestat si vreau ca data viitoare sa pun valvoline 0/5W40 . Dar Valvoline 5w40 vs Mobil 1 0w40?
Mobilul l-am gasit cu 37 lei/litru , cam ieftin , dar nu am vazut nimic suspect pe bidon , fabricat in 9/2013...



Ceea ce spun e o parere strict personala, pentru ca nu vreau sa intru cu nimeni in polemica. Mobil1 curata mai bine motorul decit Valvoline , dar Valvoline isi mentine calitatile mai mult timp. Dar daca il dai jos la 10-12.000 nu e nici o problema. Oricare din ele au fost bune pentru mine, folosite pe mai multe tipuri de masini.
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
@Dariescu Claudiu Nu tin uleiul mai mult de 8-9000 km . Ma intreseaza calitatile de ungere deci o uzura mai mica la motor, nu ma intereseaza sa tina 15 000 km.
Multumesc , numai bine !
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pentru mine Valvoline si Mobil 1 0W40 sunt la acelasi nivel, Mobil1 cu calitati mai bune de curatare. In rest la acelasi nivel.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Liqui Moly TopTec 4600,5w30,Dexos 2,foarte multi il recomanda,se pare ca au dreptate, motorul "toarce" altfel... Very Happy
  • zulr0

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un Opel Astra H din 2007 1.6 benzina 77kW.
De cand a fost cumparat i s-au facut reviziile doar la reprezentanta Opel, prin urmare a mers doar pe ulei ULEI GM DEXOS 5W30.

Acum are 118.000 km masina, si urmeaza o noua revizie pentru ulei.

Ma gandeam sa schimb uleiul sa vad daca se simte vreo diferenta consum/performanta etc.

Ce imi recomandati sa aleg?

Merci
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ia vezi asta . Citeste despre el si dupa aceea trage concluzii
Skip ads

  • surinam

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 Y1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2013

  • Mesaj Privat
ce parere aveti despre tratamentul cu metabond in motor? ajuta la ceva? e indicat? am un ople astra g din 2000.
  • valix5

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca se apropie schimbul de ulei, am nevoie si eu de o recomandare pt un Opel Astra H 1.9 cdti, in sensul ca nu ma pot decide ce sa aleg intre GM 5w30 dexos 2 si Liqui Moly Leichtlauf High Tech 5 W-40 (diferenta de pret intre cele 2 nu inclina balanta in favoarea unui produs). Masina are cam 150 000 km si de cand este in posesia mea am efectuat 4 schimburi de ulei numai cu Castrol Magnatec 5w40, dar la cat de mare este riscul de a fi contrafacut nu mai vreau sa folosesc Castrol. Astept parerile si sugestiile voastre.
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
daca ai dpf liqui moly ala nu e bun, trebuie sa alegi unul cu c3 , acum nu ca-l folosesc eu , dar varianta buna pentru dpf este top tec 4100 5w40 sau 5w30 liqui moly top tec 4600 dexos2.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Eu zic sa mergi pe Liqui Moly si nu o sa iti para rau, bineinteles sa respecte normele.

Bafta.
Skip ads

  • valix5

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
mitosu, masina mea nu are DPF din constructie pt ca am cod motor Z19 dtj, tocmai de aceea am ales Liqui Moly High Tec 5w40 pt ca respecat norma GM-LL-B-025. borsy, m-am orientat spre un ulei din gama liqui moly care totusi sa respecte normele pt motorul meu. pana acum, doua pareri in favoare Liqui Moly. va multumesc pt promptitudinea cu care ati raspuns. astept in continuare si alte pareri.
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
pai daca nu ai dpf mergi pe ce ai ales, nu o sa-ti para rau.
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Buna, Dati-mi va rog un sfat... Trebuie sa imi fac schimbul de ulei, astept sa imi spuneti care ar fi cel mai bun ulei la 40 lei/ litru. Masina este un opel omega diesel cu motor bmw - common rail, 6 cilindri in linie, 2,5 L si 150 Cp, anul 2002, cu vreo 300.000 km. Am folosit ultimele doua dati ravenol VSI 5w40, nu mai vreau uleiul asta, de la ultimul schimb parca nu mai trage masina asa cum stiam eu.
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Fara a emite o concluzie, cel putin nu una totala, la ora actuala singurele uleiuri din cele mai cunoscute si de incredere care sunt originale ar fi: GM, Valvoline, Aral, Elf (mai mult pt Renault), si Motul (acesta imi pare scump si cam mare vascozitatea la 40 grade).
Dintre acestea cel mai convenabil la pret ies GM si Aral.
GM, nu mai comentam...de aia tot vorbim pe aici mai mult de alternative la el.
Castrol, risc mare sa fie contrafacut, Mobil, facut prin Turcia, etc
Acum, vascozitatea SAE, fisa tehnica a acestor uleiuri sunt la latitudinea fiecaruia dintre noi.
Important este ca incepem cautarea cu brandul care ne inspira cea mai mare incredere.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Ca alternative pt gm eu m-as uita la Valvoline, Ravenol, Motul, Liqui Moly cu normle spefice motorului pe care il aveti ; eu folosesc in continuare gm 5w30 ; nu prea inteleg ce neplaceri v-a creat..
  • valix5

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
remus-gabriel, oare la GM nu exista posibilitatea ca si acesta sa fie contrafacut? stiu ca nu este un ulei de top, dar dc nu ar fi contrafacut sunt de acord ca ar merita incercat. am intrebat pe topicul specific Ulei GM cum recunoastem macar dupa ambalaj uleiul GM Genuine 5w30 dexos2. dc a efectuat cineva recent schimbul cu GM si ar putea atasa aici o fotografie cu ambalajul original din 2014, poate ne-ar ajuta, cred eu.
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
La unii (si la mine ) GM-ul cu 30 ,,in coada,, este cam subtire si se consuma. E nevoie de ceva w40. In rest chiar este un ulei bun.
Despre LM, nu mai stiu exact pe la ce pagina scria cineva (sau pe alt forum despre astra pe care il mai urmaresc) ca daca vrei sa distrugi motorul sa pui din asta. Cica ar avea ceva in componenta lui care in timp cauzeaza. Nu stiu sigur asta, daca a mintit cel care a scris atunci, mint si eu acum. A fost de ajuns insa pt mine sa ma indepartez de gandul la acest ulei. Repet, poate din cauza asta pierd si nu pun ulei bun dar daca mi-a intrat indoiala asta in minte...
De aceea am spus ca este primordiala increderea intr-un anumit produs, sa fie original, etc, mai presus de orice date tehnice chiar.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
valix5 a scris:remus-gabriel, oare la GM nu exista posibilitatea ca si acesta sa fie contrafacut? stiu ca nu este un ulei de top, dar dc nu ar fi contrafacut sunt de acord ca ar merita incercat. am intrebat pe topicul specific Ulei GM cum recunoastem macar dupa ambalaj uleiul GM Genuine 5w30 dexos2. dc a efectuat cineva recent schimbul cu GM si ar putea atasa aici o fotografie cu ambalajul original din 2014, poate ne-ar ajuta, cred eu.


Ba poate sa fie contrafacut, am nimerit chiar eu , la schimbul de la 95k km, a mancat cam 500g in 2500 km ! Dupe ce am scapat de el, nu a mancat nimic.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR