Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
neuro a scris:Ramai pe receptie !


de ieri lucreaza la chestia asta, va vine a crede ca omul asta nici somn nu are, sta cu ochii in monitor , cauta n motive si pretexte, isi face tot felul de conturi aiurea practic sa demonstreze ce.
cand mai are timp si pentru experienta la volan? am uitat tot la 60 000 km a ramas, dar cu care dintre alea 4 masini?

neuro nu castigi nimic decat antipatie ai sa vezi.

apropo parca mai aveam cont si pe mazdaclub, dar eu nu am mazda, tot o afirmatie de a ta ieftina.

apropo de doso prima postare pe un forum auto un atac subtil
Skip ads

  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
OK. De acord, dar ... Mintosu minte iar cand spune ca Doso de pe Volkswagen nu este el. Doso de pe Volswagen e MITOSU .
Sunt acuzat de toata ,, maculatura '' de pe Club Opel si din aceasta cauza ma ,,mananca tastatura'' sa fac un <Opelvn - Best of > ... Best of evident intre ghilimele.

Am uitat de borsy = Lakeland Razz
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
neuro a scris:Mitosule, esti sigur ca Doso de pe Logan, e acelasi cu Doso de pe Volkswagen ?
Mintosule... tu ne ascunzi ceva ?
M.I.T.O.S.U. = MintIntentionatTotiOpelistiiSuperUsor


hotaraste-te ba lakeland , ba bluetux, ba doso ma incurci si pe mine la un moment dat.
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Mitosu, Doso de pe Logan Club sunt eu. Am ales nickname-ul ala ca sa-ti dau tie de gandit dupa ce te-am gasit pe tine pe Volkswagen cu nickname-ul Doso !
Ala numesti tu atac ?
Ce spune opelvn acolo se numeste dezinformare.
Opelvn ,,plange si uda perna'', dar el opelvn daca vrea poate sa ude si canapeaua, Marele Licurici Logan Club nu se supara ! De ce oare ?Nu conteaza ca ii face p-aia prosti pe fata acolo, nu ia ban pentru asta, ban a luat cel carea raportat asta !
Ghici cine se deranjeaza sa-i dea ban celui care a atras atentia ca opelvn l-a facut prost pe unul cu NBD997 : fix Marele Licurici Logan Club 1 Asta spune tot de caracatita uleiurilor de pe forumurile auto .
El este opelvn cel care striga Neuro vinde Motul


Ultima modificare facuta de neuro la Mie 06 Aug, 2014 9:59 pm
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
neuro a scris:[...]Am uitat de borsy = Lakeland Razz

Aici trebuie sa mai lucrezi. Ca ai dat GRES.

Si intre timp, mai hai si cu un sfat ce ulei sa foloseasca cine e 'in nevoie' si cere sfaturi aici pe topic.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Mie 06 Aug, 2014 10:00 pm
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu, nu am dat gres, neuro nu da gres, inainte se documenteaza si apoi vorbeste.
Cu voia voastra va pot dovedi !
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
bh13ncu a scris:mda .... am studiat cu atentie ,,lucrarea,, desi o parte din ea o citisem si eu acum citeva luni cand am intrat aici dezorientat ca mi-au facut loganistii praf uleiul.
Asa , in principiu , nu inteleg de ce sa bagi Motul X-cess intr-un Logan benzinar .... poate ca ar merge la cel de diesel ...nu stiu , habar n-am , si nici nu ma pasioneaza aspectul.
Stiu doar ca am tras luna trecuta o tura prin tara ( de fapt mai multe dar unele au fost in localitati din judete limitrofe ) ...si am plecat oarecum ingrijorat avand cu X-cessu' undeva in jur la 6000 km. O vreme am stat eu foarte atent la sunetul motorului , ochii pe ceasul de apa , privirea in retrovizoare dupa fum dar apoi am obosit si mi-am zis , fie ce-o fi ,, - talpa tata !
Acum sint putin peste 7000 si ca prima si unica concluzie - mi-am cumparat din timp uleiul pt schimb . Tot X-cess.

A doua zi dupa terminarea calatoriilor ( am ajuns noaptea tarziu) am coborat la masina pentru verificari, inspectie si curatenie. Eram FERM CONVINS ca daca scot joja de ulei nivelul va fi la dracu' ! De aceea am tot amanat momentul dind ture dupa masina.

Dupa forje, urcari pe serpentine si depasiri la limita rationamentului am avut si eu ocazia sa-mi vad bara din spate afumata ! Asta ca ma tot mandream ca io nu vad fum in spate si n-am bara afumata ( sau poate doar s-au curatat tobele ? ) .....am verificat uleiul si SURPRIZA - perfect la mijloc intre MIN si MAX , asa cum l-am si lasat cind am facut schimbul precedent.

Revenind ....ca Mitosu nu suporta Motul sau are o parere proasta despre el ....sau ca Mitosu il recomanda calduros ....eu cel putin le stiu pe ale mele. Exista uleiuri mai ,,valabile,, ca Motul ? Probabil ca exista , poate chiar la un pret mai bun ......... dar eu deocamdata sint foarte multumit de acest ulei si de aceea il recomand celor cu motorizare ca a mea.

Neuro - ia-o ca pe o sugestie ...nu stiu ...ca pe ceva prietenesc ........eu zic ca ar trebui cumva aplanat pseudo-conflictul asta virtual. Si Mitosu e cumva ,,de-al nostru,, ...... chiar daca uneori se mai suceste si el.
Pe bune , toata treaba asta nu aduce nimic bun ...constructiv nici atat.

Discutiile de aici sint la nivel declarativ .....oricine poate folosi ce ulei doreste ... nu vad de ce ne-am ,,bate,, in idei si principii fara nici un rost ! Uite , eu sint incantat de Motul .....altu nu-i ....asa , si ?

Am participat oarecum fortuit la discutiile astea pro/contra Mitosu/Neuro ...dar eu zic ca ne-am jucat suficient. Ca Mitosu minte ! Asa si ? Care din noi n-am mintit niciodata ? Ca Mitosu' s-a sucit ! .....bine , si ? Cine are ochi sa vada , vede si trage concluzii ....cine nu , sa fie sanatos , sa-si bage in motor uleiuri recomandate de pe forumuri daca nu-l duce capu' sa invete macar specificatiile SAE, API SI ACEA.

Nu interpreta ca ,,m-am sucit,, si eu si tin cu Mitosu ......dar cred ca deja discutia asta se perpetueaza intr-o maniera sacaitoare pentru cititori. Si eu am mers in coada lui Nec 100 ( opelvn) ....bluetux ...lakeland ..si mai stiu eu care ....dar a venit o zi in care m-am intrebat ....- DE CE DRACU FAC ASTA ? Sa demonstrez CE si mai ales CUI ?

Eu zic prietene sa ne intoarcem la oile noastre ,,uleioase,, ....... cu putina buna-vointa se poate rezolva orice. Smile
[i]

sunt de acord cu tine, era mai credibil neuro daca intra si spunea pe forumul asta ca a folosit motul si foloseste in continuare si nu se raporta la mobil1 sau la oricare alt ulei.

eu pot sa folosesc in motor la fiecare schimb un alt ulei , care ar fi problema? motorul oricum nu va crapa. Wink
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
neuro a scris:Nu, nu am dat gres, neuro nu da gres, inainte se documenteaza si apoi vorbeste.
Cu voia voastra va pot dovedi !


sa dovedesti ce ? asa e mai bun motul.
inseamna ca va platesc bine astia de la motul ca sa stati in fata calculatorului toata ziua si sa demonstrati nimic.


Ultima modificare facuta de mitosu la Mie 06 Aug, 2014 10:39 pm
Skip ads

  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
neuro a scris:Mitosu, Doso de pe Logan Club sunt eu. Am ales nickname-ul ala ca sa-ti dau tie de gandit dupa ce te-am gasit pe tine pe Volkswagen cu nickname-ul Doso !
Ala numesti tu atac ?
Ce spune opelvn acolo se numeste dezinformare.
Opelvn ,,plange si uda perna'', dar el opelvn daca vrea poate sa ude si canapeaua, Marele Licurici Logan Club nu se supara ! De ce oare ?Nu conteaza ca ii face p-aia prosti pe fata acolo, nu ia ban pentru asta, ban a luat cel carea raportat asta !
Ghici cine se deranjeaza sa-i dea ban celui care a atras atentia ca opelvn l-a facut prost pe unul cu NBD997 : fix Marele Licurici Logan Club 1 Asta spune tot de caracatita uleiurilor de pe forumurile auto .
El este opelvn cel care striga Neuro vinde Motul


Stiam ca esti tu .
Deci cand am spus ca esti mincinos am avut si am dreptate.
Dragi colegi sa vorbim de uleiuri pe individ din acest moment il ignor total.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Eu cand v-am propus sa nu ii mai raspunde-ti unui coleg, care nu face altceva decat sa bata campii zi si noapte, si sa umple paginile topicului cu posturi inutile, fara continut, nu m-a luat nimeni in seama. Dati-i pace, omul atata poate, ce e asa greu de inteles?
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
@Neuro - ma repet - io zic sa o lasi naibii asa ! Ca Mitosu e nu stiu cine pe nu stiu unde ...ca opelvn e ,,the best,, pe nu stiu ce forum si borsy e cine nu e ....si toate in combinatie cu bluetux/lakeland si nu mai stiu cine, te duc cu gandul la un moderator ( de pe club Logan sau de aici ) ...totul facand parte dintr-o combinatie mafiota virtuala ,,in ale uleiurilor,, .....toate astea plus marile dezvaluiri , la ce te ajuta pe tine sau pe mine ...sau pe cititori ?

Poate sa-mi spuna opelvn de dimineata pana seara de Redline in combinatie cu ,,flushurile,, aferente ca spre dezamagirea lui nu voi cumpara niciodata Redline ! ..... Sau si daca se va intampla , n-o voi face ca mi-a fluierat insistent la ureche opelvn !
La fel ...pot loganistii sa-mi desfinteze uleiul cit vor .....sau oricine de aici ....EU il am in motor si EU decid daca e ok sau nu pentru ca EU simt/vad si aud cum se comporta masina mea !

Sincer , incerc sa ma feresc ( mai nou) de astfel de situatii ...netul e plin de trucuri si trucaje ...dar cu timpul inveti sa alegi doar ce-i cu adevarat real si folositor !
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa lasam discutiile contradictorii!
Am primit un bidon de 4l de ulei Mannol 5W40. Stie cineva despre acest ulei ceva? Astept niste pareri, ca stiu daca-l pastrez pentru benzinara mea. Multumesc mult !
Skip ads

  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Mannol 5 w40 elite , diesel sau extreme.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Trebuia la final un semn de intrebare Mitosule.
@Dariescu Claudiu ....care dintre cele 3 variante de 5W40 o ai ?
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
E un model nou, pe care scrie ca are norma opel si pentru benzina. E facut special pentru GM si Daewoo. Daca ar fi fost numai de diesel, nu ma interesa, ca am in dotare doar benzinare.
  • neuro

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
The show must go on !
@Mitosu
Dariescu Claudiu intreaba daca cineva a folosit Mannol si ce ar putea sa-i spuna despre el. Faptul ca tu ai dat 3 clicuri si ai ajuns aici http://www.mannol.de/en/?ac..._chemical_unit=23 nu te transforma in cunoscator.
Asta este adevarata maculatura !

Ti-am luat fata in..ainte sa apuci tu sa spui ceva Smile)

MANNOL Diesel Turbo 5W-40 API CI-4/SL
Meets the requirements / specifications / products:
SAE 5W-40
API CI-4/SL
ACEA B4/A3
VW 502.00/505.00


Product Characteristics: Characteristics Method Unit Value
Density at 15°C D 1298 kg/m&sup3; 854
Flash point COC D 92 °C 236
Pour point D 97 °C -42
SAE-class 5W-40
TBN D 2896 gKOH/kg 10,06
Viscosity at -30°C D 5293 CP 6240
Viscosity at 100°C D 445 CSt 13,53
Viscosity at 40°C D 445 CSt 80,15
Viscosity index D 2270 172


MANNOL Extreme 5W-40 API SN/CF

Meets the requirements / specifications / products:
SAE 5W-40
API SN/CF
ACEA A3/B4
MB 229.3/226.5
PORSCHE A40
RENAULT RN0700/0710
VW 502.00/505.00


Product Characteristics: Characteristics Method Unit Value
Density at 15°C D 1298 kg/m&sup3; 848
Flash point COC D 92 °C 236
Pour point D 97 °C -42
SAE-class 5W-40
TBN D 2896 gKOH/kg 9,88
Viscosity at -30°C D 5293 CP 5650
Viscosity at 100°C D 445 CSt 13,28
Viscosity at 40°C D 445 CSt 79,2
Viscosity index D 2270 170
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am atasat si poze , e un model nou dedicat pentru GM si Daewoo si de aceea cer pareri. Merci mult!
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
neuro a scris:The show must go on !
@Mitosu
Dariescu Claudiu intreaba daca cineva a folosit Mannol si ce ar putea sa-i spuna despre el. Faptul ca tu ai dat 3 clicuri si ai ajuns aici http://www.mannol.de/en/?ac..._chemical_unit=23 nu te transforma in cunoscator.
Asta este adevarata maculatura !

Ti-am luat fata in..ainte sa apuci tu sa spui ceva Smile)

Neuro ...prietene ....hai sa o luam in sens invers ...

Intrebare :

Ce ar trebui sa faca Mitosu' ca sa se sfarseasca toata aceasta poveste ?

  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Dariescu Claudiu.
Pai nu ramane decat sa-l folosesti, daca vrei .
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Dariescu Claudiu a scris:Am atasat si poze , e un model nou dedicat pentru GM si Daewoo si de aceea cer pareri. Merci mult!

Iti dai seama ca daca e un model mai nou , probabil inca nu l-a experimentat cam nimeni ....dar o poti face tu !

Incercam sa deslusesc printre randurile tremurande unde e fabricat ...... zice ca UE ..... si mai cu seama CINE il fabrica ?

@Neuro ...te rog da-mi mie un raspuns ca uite , Mitosu' te evita ...

Deci ce ar trebui sa faca Mitosu sa se termine toata povestea asta ?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR