Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • czamfir

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un Opel Vectra Y20DTH cu display monocrom (cred ca ii pot spune asa; e portocaliu pe fundal negru).

Ideea este ca de cate ori bordul de incalzeste (mai tare) de la soare sau pentru ca merge CD-player-ul mai multe ore la volum ridicat fundalul display-ului incepe si el sa devina aceeasi culoare cu textul, lucru care e destul de ... enervant.

Cu cat bordul e mai fierbinte, cu atat display-ul e mai portocaliu ....! Sad
Aveti idee care ar putea fi problema ? Eventuale solutii ?!Very Happy

multam fain
Skip ads

  • madboy

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nush ce sa spun nu pot sa spun decat ca sunt 2 becuri de 1.2W acolo(in spatele dysplaiului
si poti sa ai unu ars. parerea mea
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@madboy: Gresit, sunt 4 becuri acolo. Daca un bec este ars cum vrei sa se aprinda mai tare fundalul (fondul)? Iata cum arata:


  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ldivora a scris:@madboy: Gresit, sunt 4 becuri acolo. Daca un bec este ars cum vrei sa se aprinda mai tare fundalul (fondul)? Iata cum arata:



ai idee si de demontare, ca as fi curios?
merci oricum
Skip ads

  • madboy

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
da greseala mea eu am altfel de dyspley e mai mic si nu imi arata dek cesul data si temperatura de aia are 2 becuri al meu asta pe care lai postat tu aici e mai mare si e normal sa aiba 4 becuri

da si de desfacut e usor sunt 4 surubele in forma stea deasupra scrumierei si pe la casetofon apoi treagi cu grija sa nu rupi ceva desfaci firele de legatura de la climatronic sau depinde ce ai u pe masina ca sunt prinse pe panoul central cu o mufa si iese usor . asta e pt masina mea astra G 2002
  • Popi3

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2006

  • Mesaj Privat
La MID sunt 4 becuri, la TID doar 2. Poate sa fie o chestie de contact iar din cauza caldurii sa faca figuri.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca ar fi o chestie de contact, luminozitatea ar scadea fara a se "aprinde" fondul. Dupa cate stiu eu, orice afisaj cu cristale lichide, are un pin de "video invers". Daca acest pin este pus la +, ce era negru devine luminos si invers. Eu cred ca s-a intamplat ceva la folia afisajului si apare o rezistenta intre acest pin si +, de aceea apare acest efect de iluminare a fondului. Se pare ca rezistenta este variabila cu incalzirea bordului. A propos, ai varsat ceva pe bord? Ceva solutie de curatat A/C-ul? Asa cum poate intra in casetofon, cred ca poate intra si in afisaj.
  • czamfir

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ldivora a scris:Daca ar fi o chestie de contact, luminozitatea ar scadea fara a se "aprinde" fondul. Dupa cate stiu eu, orice afisaj cu cristale lichide, are un pin de "video invers". Daca acest pin este pus la +, ce era negru devine luminos si invers. Eu cred ca s-a intamplat ceva la folia afisajului si apare o rezistenta intre acest pin si +, de aceea apare acest efect de iluminare a fondului. Se pare ca rezistenta este variabila cu incalzirea bordului. A propos, ai varsat ceva pe bord? Ceva solutie de curatat A/C-ul? Asa cum poate intra in casetofon, cred ca poate intra si in afisaj.


Pai nu am varsat nimic pe bord si cred ca este destul de dificil sa il desfac si sa vad care e problema. Cineva mi-a spus ca a mai vazut si alte masini Opel.
Chestia e ca iluminarea aceea nu e uniforma si iinca nu am descoperit un tipar (cu exceptia incalzirii bordului).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR