Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Bunã. Am un OPEL Signum fabricat in 2007, motor de 1.9diesel, recent i-am cumpãrat un filtru de particule nou (acum 3 luni) , senzor de presiune nou , totul a fost ok..masina a mers bine. De cateva zile i-am schimbat distribuția, filtru , ulei, si EGR nou ca apãrea eraoare in bord pentru EGR. Când am luat-o de la service, dupã 10 km masina avea un efect asa de "îngânare" in mers..Nu constant. O datã la câțiva km, sa zic la 6..7 km fãcea asa . Am dus-o înapoi si mi-au spus cã filtru e înfundat (dupa un testat drive). Ia facut regenerare(am o pozã atașatã pentru ca filmare nu pot sa pun) si filtru a rãmas tot înfundat 70% si tot asa merge.. soluția lor este sã cumpãr iar ALT FILTRU pentru ca cel pe care îl am e slab calitativ ( constand 1.200 de lei filtru + 800 senzor de presiune). Deci pana sa schimbe EGR masina mergea perfect. Ce credeti ca e de facut? Sau ce ar putea fi altceva ? Va multumesc frumos pentru rãspunsuri!
Skip ads

  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
uitandu-ma la preturi online la 1200 cam e cel mai ieftin de pe piata.
decat sa cumperi alt filtru(alti cel putin 2000 de lei) mai bine il anulezi si scapi de problema.

tu conduci masina? care este regimul de condus? cat % oras si exterior?
  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Cel mai ieftin gãsise cei de la service 700 de lei .. era 1200 de lei cel asa la un pret mai mediu. Nu cel mai ieftin. Eu o conduc. Am zis ca pana sa ma gândesc la anulare sa mai incercam alte soluții. Ca la anulare consumul creste , ce mai probabil o sa scoatã fum la accelerare.. in oras conduc mai puțin, mai mult la drum lung ca lucrez la 35 de km de casã și merg zilnic la drum întins undeva intre 80km/h- 120 km/h.
  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Eu ma gândeam sa le spun celor din service sa încerce sã îl dea jos si sa il lase in solutie de curãțare . Poate se mai curațã asa daca cu regenerare nu vrea. Nu inteleg de ce a mers pânã acum și dupa intervenția lor la EGR brusc a inceput sa aiba probleme .
Skip ads

  • deleted-124142

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2018

  • Mesaj Privat
1.9, și câți cai are?
Sfatul meu e sã îl anulezi,eu am un Opel signum din 2004 și așa i-am fãcut,acum un an, și nu mai am nici un fel de problemã,probleme cu volanta nu ai?
  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Ma doare sufletul sa îl anulez ca inseamna ca am cumparat degeaba si senzorul si EGR si filtru. 120 de cai are . Cu volanta nu am si nu am avut probleme deloc. Doar cu filtru..cu cel vechi am si rãmas în drum ca s-a oprit masina .
  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Tu daca l-ai anulat nu ti-a crescut consumul ? Nu scoate fum? Nu ai întâmpinat alte probleme ?
  • deleted-124142

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Scoate mai mult fum, într-adevãr,consumul la drum lung,cel mai mic a fost de 6.2litri/% de kilometri,mers normal,în oraș,6.7 maxim..cu filtru de particule e bãtaie mare de cap,cel mai bine îl anulezi și gata1100lei m-a costat toatã operațiunea.Mult succes!
Skip ads

  • deleted-124142

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Dacã nu te superi, cât te-a costat mașina?
  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
2500€ a fost . Si am avut de bãgat în ea încã o datã pe atât, dar femeie fiind nu am stiut ce am luat..Pe parcurs am invatat 😊
  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Înainte iti consuma mai puțin..nu-i asa?
  • deleted-124142

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Nu,din contrã,filtru de particule când intra in regenerare,trebuia sã te dai jos și sã împingi de mașinã, așa de greu trãgea,iar dupã ce l-am anulat,nu am mai avut nici un fel de problemã, ți-am spus,mi s-a redus și consumul, fãrã aer condiționat am scos și consum de 4.8-5l/% ,la drum întins,acum sub 6 nu scot cã e varã,se subînțelege..
Skip ads

  • deleted-124142

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Stai liniștitã, și eu pe a mea tot atât am dat,anul trecut in aprilie am luat-o, și dacã îți arãt facturile cu ce am mai bãgat în ea te sperii,numai turbina cã am recondiționat-o, și anularea filtrului m-a costat 2100lei..niște mașini foarte costisitoare dacã cad piese mai scumpe,ai grijã cum mergi cu ea și ce combustibil bagi,oricum motorina la noi e cum e...astea au și probleme cu galeria de admisie,injectoare..
  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Iti multumesc frumos pentru raspunsurile tale!
Mi-ai fost de ajutor . Cred ca cel mai probabil o sa o mai duc si in alta parte sa se mai uite la ea sa nu tragã aer fals pe undeva ..ca am mai multe bãnuieli din cele studiate pe internet .
  • deleted-124142

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Cu mare drag, pune-o și pe un tester, sã îți verifice tot,turbo,injectoare,tot,dar dacã filtru de particule e înfundat îi mai poți face o curãțare,dar de multe ori nici aia nu dã roade,tot probleme o sã ai.Spune-mi când și dacã ai rezolvat problema!Numai bine!
  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Luni am sa o duc sa o mai verifice . Încã o datã iti multumesc de ajutor 😘 cu siguranta iti scriu !
  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
apropo: cu DPF anulat soft si fizic masina nu va mai fi legala sa zic asa. adica s-ar putea sa iti puna ceva intrebari cand faci ITP-ul. dar cu 50-100 de lei i-ai inchis gura.
  • deleted-124142

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Este vreo lege în sensul ãsta?cu dpf off? știam cã nu te afecteazã la ITP..
  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Registrul Auto Român spune cã este ilegalã eliminarea sistemelor de reducere a emisiilor poluante pentru ca noxele emise sunt poluante si cancerigene si da..la ITP ca sa tragã cu vederea trebuie sã le bagi ceva in buzunar .
Am aflat ca de fapt la mine e problema ca trage aer fals ..si de undeva de la un furtun de la EGR. Maine o desface si aflu mai multe. Mi sa spus ca se accelereazã prea bine ca sa fie filtru înfundat si chiar daca a costat 1200 de lei nu se putea înfunda dupa o lunã.
  • ADiana13

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Am gãsit în sfârșit cauza dupa mai multe vizite la mai multe service-uri si o reprezentanțã . I-a verificat astãzi aici tot ce era posibil FILTRU de particule,debitmetru, egr, turbo, injectoarele , etc. Și știți ce era ? Mi-au schimbat distribuția de curând ( in altã parte nu aici) si nu era in parametrii normali 😐 Distribuția controleazã injectoarele..corecțiile pe injectoare erau mari si de aici efectul acela de "îngânare"care il avea masina si nimeni nu putea sa isi dea seama care e cauza pentru ca masina ni dãdea nici o eroare. Filtru functioneaza corect și-a fãcut autoregenerare. E pe ZERO. Atasez si o poza . Va multumesc frumos pentru pãreri. Drumuri bune si sanatate!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR