Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • florian_mol

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Combo 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Simptome:

Cod(uri) eroare:
----
Model: Combo
An fabricatie: 2009
Cod motor: Z14 xep
Buna tuturor,am cumpãrat un Opel Combo benzinã 1,4 twinport , in specificații pe net scria cã are CD cu comenzi la volan,aer condiționat,geamuri electrice,când am fost sa o iau proprietarul spunea cã are un scurt in instalație și nu merge,el nu o mai repara și dacã o vreau așa bine.Am luat-o și la electrician acasã surpriza,sunt toate pe ea dar nu sunt cablate,cd-ul nu are alimentare și nici legãturi cu volanul,nici macar boxe, compresorul de aer condiționat nu e alimentat,afiseajul din bord e acolo dar fara nici un cablu ,doar geamurile electrice merg dar nu tot timpul,uneori da,alteori nu.
Defectele.....le cunosc,asi vrea sã știu daca este cineva pe forum care se pricepe și este disponibil sã mã ajute cu cablarea mașinii și aducerea în stare de funcționare a instalațiilor electrice.Daca se poate și aproape de Brașov...
O zi buna va doresc
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Este posibil sa fi avut probleme cu CIM-ul si sa fi scos firele aiurea, iti recomand mai intai o diagnoza cu op com-ul sa vezi daca are erori si care sunt. Comenzi volan, cd-player, display toate au legatura cu CIM-ul. Claxonul functioneaza cu farurile aprinse?
  • florian_mol

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Combo 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Problema este cã nu are nimic,nu are cabluri trase la siguranțe,nu are siguranțe,relee,sunt doar puse în mașinã și .... atât
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Sper ca ai luat-o cu un pret foarte bun, o sa ai mult de lucru la ea.
Skip ads

  • florian_mol

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Combo 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Pentru vechime și dotãri a fost bun prețul,dar acum prețul e cam mare pentru mașinã fãrã dotãri..
  • lupan bogdan

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Buna cu siguranta corsa nu are cim! Nu mai bagati omul pe piste false. Masina posibil sa fie o conversie de pe uk... si nu au mai binevoit sa puna firele.. altfel doar nu au zburat din loc... dar in fine in principiu iei o instalatie de corsa sau combo de la dezmembrari si schimbi cu totul.. este mai usor decat sa tragi fire care lipsesc.. asta iti spun din proprie experienta... scheme gasesti in tis2000.. electrician care sa faca asta... cam greu.. trebuie dat tot jos.. bord... etc. Nu este o operatiune usoara iti spun sigur.. daca nu o faci ca la carte... apoi sa stai cu frica ca iei foc... eu unul nu imi permite timpul sa te ajut... in plus iti trebuie garaj...altfel uita.. de ce vrei sa faci!

p.s. daca vrei sa pui diagnoza pe ea ...ma cauti in privat.
  • florian_mol

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Combo 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Mersi mult,ideea de a lua instalația de pe alta masina este foarte buna,așa cel puțin am mufe, cabluri și traseele gata fãcute, la asta nu mã gândeam, mâine merg la niște bãieți ce se ocupa cu modificãri,tuning și alte de astea și care sunt printre puținii care au spus cã mã ajutã,sã vadã mașina,ce are,mai important ce nu are,ce tre sa iau și trag o fuga la dezmembrari.Inca o datã mulțam și ne mai auzim.
  • florian_mol

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Combo 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Am fost pe la dezmembrãri dar cablurile nu a avut nimeni rãbdare sã le de-a jos normal,mai toate sunt tãiate aiurea și nu știu cam care cum veneau,am gãsit pe cineva care se va ocupa de instalarea casetofonului și afiseajului din bord,și maine merg la cineva care se ocupã de aer condiționat sã vadã ce mai lipsește și de pe acolo...
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
altfel spus din pacate ai luat un pic de teapa... verifica si farurile daca bat cum trebuie ca daca a fost conversie la o masina cu volan pe dreapta atunci s-ar putea sa ai mai multe surprize decat acestea... probabil a pus sa fie doar vizibile dotariile dar nu le-a mai cablat ca trebuia sa o vanda sa faca bani sa cumpere alta si sa faca la fel si tot asa...
  • florian_mol

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Combo 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Mașinã a circulat în Germania pânã în 2014 și a fost una cheala de dotãri,au încercat sã o facã,i-a depãșit modificarea și între timp au gãsit fraierul care sa o ia fara verificare,asta este, învãțãtura de minte,sper sa o pot face,in rest masina merge bine,un pic cam puturoasa,da merge bine.
  • lupan bogdan

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Imi pare rau sa aud ca nu poti gasii o instalatie completa... este posibil ca masina sa fie fara ea daca este de transport marfa... altfel... un radio are si ultima corsa amarata. Oricum acolo nu e bai mare ca tu ai treaba doar intre display si radio... la ac o sa ai ceva de furca dar nici acolo nu e imposibil... cu rabdare si tis2000 o faci ca de fabrica daca vrei chiar mai bine ca pui banda noua nu aia veche obosita... totusi trebuie dat bordul jos... volan etc.
Succes!
  • florian_mol

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Combo 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Dacã te pricepi și ai timp disponibil crezi cã ai putea sa ma ajuți cu instalația, poate fac rost și de un garaj, bineînțeles contra cost...?
Skip ads

  • lupan bogdan

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Daca nu aveam ceva cunostinte nu ziceam nimic de la inceput... eu stau cam rau la timp liber... mai am si alte proiecte in desfasurare.... despre plata... prefer sa nu iti spun suma necesara dar la ce doresti tu nu este mica.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR