Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
ptr. moment nu sunt legale
Skip ads

  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Pana la Ploiesti, pe DN1 sunt montate 2 dispozitive fixe de supraveghere: la Barcanesti si in Otopeni (undeva pe langa benzinaria AGIP cred - nu am masina ca sa ma duc pana in zona sa vad exact, dar din explicatii cred ca acolo e).
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
dispozitive fixe de supraveghere= radare?
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am senzatia ca nu pot fi detectate cu detectoarele de radar, deoarece functioneaza pe alt principiu decat radarele clasice. O sa ma documentez si va zic. Oricum aparatura este Alcatel parca. Un lucru este 100% sigur: masoara viteza si pot face zoom automat sau dirijat de un operator.
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu sunt curios cum poate verifica agentul de circulatie daca am sau nu un detector de radar. Masina fiind proprietate privata nu poate fi perchezitionata fara un mandat decat cu acordul proprietarului.
Ne poate lamuri un jurist cum stau exact lucrurile?
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
fm a scris:Pana la Ploiesti, pe DN1 sunt montate 2 dispozitive fixe de supraveghere: la Barcanesti si in Otopeni (undeva pe langa benzinaria AGIP cred - nu am masina ca sa ma duc pana in zona sa vad exact, dar din explicatii cred ca acolo e).

au aparut si in bucuresti pe DN1, la institutul metrologic, probabil ca mai sunt si in alte parti...
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
io a scris:
fm a scris:Pana la Ploiesti, pe DN1 sunt montate 2 dispozitive fixe de supraveghere: la Barcanesti si in Otopeni (undeva pe langa benzinaria AGIP cred - nu am masina ca sa ma duc pana in zona sa vad exact, dar din explicatii cred ca acolo e).

au aparut si in bucuresti pe DN1, la institutul metrologic, probabil ca mai sunt si in alte parti...

Institutul metrologic sau meteorologic ? Parca ala metrologic nu e pe DN1.
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
se pot detecta cu detectoarele radar?
Skip ads

  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu se pot detecta decat aparatele antiradar(cele care bruiaza radarul).
@kapix Crede-ma ca legea le da voie sa perchizitioneze masina fara mandat.
Cat despre cele montate fix, sunt pur si simplu camere de filmat care masoara viteza. E chiar simplu. Se calculeaza ce timp scoti intre 2 puncte fixe ... si iata viteza, si iata si amenda ! Laughing
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Crede-ma ca legea le da voie sa perchizitioneze masina fara mandat.

Eu unul nu am detector, dar daca cineva ar vrea sa imi perchezitioneze masina ar fi nveoit sa foloseasca forta. Nu cred ca exista vreo lege care sa permita asta, iar daca totusi exista ar trebui contestata la Curtea Constitutionala.
Eu intreb asta deoarece am auzit ca au fost confiscate detectoare care nu erau montate (conform codului rutier fiind interzisa detinerea in autoturism a acestora) iar eu ma intreb cum le-au gasit.
Nu mi se pare normal ca atunci cand detin armament sau droguri in casa Politia sa fie nevoita sa obtina un mandat de perchezitie iar atunci cand sunt oprit de un agent de circulatie acesta sa imi cotrobaie linistit prin masina.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am avut treaba azi in Otopeni si am vazut instalatia de supraveghere. Este chiar in dreptul benzinariei AGIP. Este montata pe un fel de pasarela (o camera video). Problema se pune acum, ce raza maxima de actiune are camera in metri. Problema e ca astea care sunt pe suportii aceia gen pasarela sunt usor de observat, dar am inteles ca unele vor fi montate pur si simplu pe stalpi, lucru care va face sa nu le observam din timp. Oricum daca are cineva detector si drum prin Otopeni poate sa ne spuna daca il informeaza in zona respectiva, desi in zona este si aeroportul si s-ar putea sa fie ceva interferente si mai sta si masina politiei trasa pe dreapta cam tot timpul in zona podului (la mini prix - parca asa se numeste).
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
fm a scris:Institutul metrologic sau meteorologic ? Parca ala metrologic nu e pe DN1.


meteorologic... intre aeroportul baneasa si urmatorul semafor (de la academia de politie, cred) e o statie ratb si o pasarela pt pietoni. exact ca alea din pozele care umblau pe net cu vreo luna in urma.
Skip ads

  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
In Otopeni, in afara de instalatia de la benzinaria AGIP care este sub forma de pasarela, mai e una montata pe stalp la benzinaria LukOil, tot in Otopeni. De remarcat este ca am vazut-o si p-asta cum arata si nu prea iti dai seama ca e instalatie de supraveghere decat de foarte aproape, adica cand este prea tarziu.
Ar mai fi si la intersectia de la Antena1, INMH (unde a zis IO), Academia de Politie, Balotesti, Ciolpani, Tancabesti, Barcanesti cate una. In Sinaia sunt nu mai putin de 5 ! Buleala, s-au pus astia pe noi. Practic pe DN1 aproape ca nu prea mai ai pe unde sa ii dai in localitati peste limita legala. Intr-un fel e bine ca o sa fie cel mai cuminte drum din tara!.
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
salutari
am primit pe mail de la un coleg. mie nu-mi folosesc ca nu prea am drumuri pe acolo, dar multora cred ca le-ar fi util sa stie locatia pe ruta Bucuresti-Azuga.

1 Aerogarii stalp consola stanga, intersectia ANTENA 1, aeroport Baneasa, Ion Ionescu de la Brad
2 INMH stalp consola stanga la 50m de intrarea la INMH
3 INMH stalp consola dreapta la 50m de intrarea la INMH
4 Academia Politie stalp simplu 10m pe Erou Iancu Nicolae, in scuar
5 Academia Politie stalp consola colt dreapta, pe DN1 ,cu 25 m inainte de intersectia Gradina Zoologica
6 LUKOIL Otopeni stalp consola partea stanga, la cca 1000m dupa coborarea podului de la centura
7 AGIP Otopeni portal 24m la breteaua de intrare in aeroportul Otopeni
8 Balotesti pasarela existenta in dreptul drumului spre centrul comunei Balotesti
9 Tancabesti stalp AND dreapta, in dreptul statiei particulare de benzina
10 Ciolpani pasarela existenta in dreptul statiei Petrom
11 Barcanesti portal 19m la raspantia cu drumul de centura,intrarea in Ploiesti
12 DN1A Rompetrol stalp consola stanga,pe varianta DN1, in dreptul intersectiei cu DN1 A spre Buftea
13 METRO Ploiesti stalp simplu in scuarul sensului giratoriu de la Metrou Ploiesti
14 Sinaia inters. DN Targoviste stalp consola dreapta, la intersectia cu DN7 Targoviste
15 Sinaia portal 17m la 100m de intersectia cu DN Targoviste, in drepul primelor hale MEFIN
16 Sinaia Ferdinand stalp simplu in centru, bd. Ferdinand (stalp beton, inca nu s-a montat)
17 Sinaia Ferdinand stalp consola la iesire Sinaia, intersectie cu varianta spre gara
18 Busteni stalp consola dreapta, bld. Marasesti, in dreptul drumului spre Gura Diham
19 Azuga stalp simplu dreapta,in dreptul caii ferate (inca nu s-a montat)
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
aaaahhh... mi-ai luat-o un pic inainte...
cumnata mea lucreaza la alcatel la TM si mi-a trimis acum citeva luni atentionarea (care ulterior a si circulat pe mailuri)
azi dimineata am primit si excelul... Laughing
dar pina sa m-apuc sa hostuiesc pe imagehdd uite ca a fost cineva mai iute

oricum pun si eu pozuta (e f. mica si poate o foloseste cineva ca atare...)
la tine tb sa dea copy-paste sa bage in vreun word... munca multa.... Wink


  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Cool

sorry, n-am vrut sa-ti stric bucuria.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
stai linistit...
uite asta imi place la comunitatea asta numita clubopel....
ca un ardelean a sarit in ajutorul regatenilor si a fost super prompt..

p.s. nu te-ai prins ca alerg dupa stelute?.... Mr. Green Mr. Green
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:aaaahhh... mi-ai luat-o un pic inainte...
cumnata mea lucreaza la alcatel la TM si mi-a trimis acum citeva luni atentionarea (care ulterior a si circulat pe mailuri)
azi dimineata am primit si excelul... Laughing
dar pina sa m-apuc sa hostuiesc pe imagehdd uite ca a fost cineva mai iute

oricum pun si eu pozuta (e f. mica si poate o foloseste cineva ca atare...)
la tine tb sa dea copy-paste sa bage in vreun word... munca multa.... Wink



super tare Thanks
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Acuma laudati-l, ca poza lui ii mai faina. Asa nu ma joc. Twisted Evil
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
bine bine, da' pana la urma functioneaza au ba?
ca io de 3 zile merg cu 60 pe DN1 si ma depasesc astia intr-o veselie cu 80-100, toate avioanele de dacii 1300 si mai sunt smecherii cu muuult peste 60. daca ar fi sa functioneze cred ca ar fi consumat deja politia cateva tonere bune.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR