Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Wassupp

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Opel


As dori si eu un sfat. Intentionez sa imi cumpar 4 jenti si 4 anvelope de iarna deoarece pentru 225/45/R17 un cauciuc bun se invarte intre 650-750 ron(si nu cred ca se merita plus ca nu cred ca am aceleasi performante). Si acum m-am hotarat sa imi cumpar jenti de tabla pe 15 sau pe 16 (nu sunt hotarat) si dupa aceea sa imi cumpar cauciucuri (care costa mai putin acum fiind pe 15 sau pe 16).
Facand acest lucru ma costa o janta ~200 ron
o anvelopa ~ 400 ron

De care ma sfatuiti sa imi cumpar? De 15, de 16?
Sunt dispus sa imi cumpar si jenti de aluminiu... imi recomandati ceva? Sa coste maxim 300 ron ca sa pot sa ma incadrez si cu anvelope de calitate.
Am cautat pe forumuri si am gasit ca dimensiunea intre prezoane la Astra Gtc 2007 este de 5 x 110.... este adevarat?

Vreau sa ma hotarasc odata ca dupa aia nu mai lucreaza nimeni si raman cu masina neechipata.

Mentionez ca masina are pachetul Sport pe ea (s-ar putea sa influenteze dimensiunea jantelor pe care vreau sa le cumpar).

Sper ca nu am spus vreo prostie mai sus... si ca am dat datele cat de cat corecte Smile

Va multumesc,

Vlad
Skip ads

  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Teoretic ar trebui sa pui dimensiunile din talon (banuiesc ca ti se dau 2 tipuri in talon; probabil 17" si 16"; nu stiu sigur, dar vezi tu).
Ai mai avea urmatoarele variante:
1. iti iei doar pentru fata 2 cauciucuri de iarna pe 17" si le pui pe jantele care le ai sau iti mai iei si 2 jante de tabla
2. mai exista varianta sa iti iei jante si caucioace de iarna pe 15" daca vrei sa poti lua ceva de calitate si sa te incadrezi in niste bani. Oricum, ieftin nu va fi nici asa. Poate doar daca iei toate caucioacele second-hand... Dar macar alea pe fata ia-le noi.
3. varianta cea mai ieftina... impaca-te cu ideea si spera ca nu va fi prea nasoala iarna asta si mergi asa in continuare Smile
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
2 sau niciunul de iarna este o varianta total gresita. Producatorii recomanda ca la temperaturi de sub 7 grade sa se utilizeze anvelope de iarna. Majoritatea userilor recomanda jante de tabla pentru anotimpul rece. Eu am de aliaj si nu-mi pare rau. Acum vreau sa vand sau sa schimb unul din seturi (sunt de 15) pentru ceva mai mare pe care sa le folosesc vara. Sfatul meu este sa vezi exact ce ti se potriveste pentru ca am inteles ca la unele c-uri si h-uri nu pot fi montate jante de 15 intrucat au discurile de frana mai mari sau sa mergi din start pe 16.
  • Wassupp

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Merg pe 16 . Gata m-am hotarat. Acum problema e de unde iau jenti pe 16? Ca nu ma pricep cu distantele alea... Si-a mai cumparat cineva si poate sa imi spuna de unde?
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Arunca o geana pe aria de publicitate de aici. Sunt multe anunturi cu jante de vanzare. Nu de alta, dar poate gasesti ceva bun si destul de ieftin.

Vizavi de guma pe janta tabla versus guma pe janta aliaj. Le-am cantarit pe ale mele si, surpriza, cea din aliaj era mai grea cu 1kg. Asa ca ar fi bine sa iei in calcul alte lucruri decat greutatea. Daca esti mai pretentios de fire.
Si da, incalta toate rotile, nu numai 2. Daca pui doar pe fata, te fura bine in curbe, la franare. Nu cred ca vrei asta.
  • Wassupp

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Toate 4 clar. Am avut inainte o corsa. Si pe Dn1 mi-a schimbat unu banda chiar in fata mea...si am luat brusc stanga.... si am inceput sa dansez pe sosea. Si atunci nu era bordura delimitata. Vorbesc de DN1 (zona Baneasa). .... Atunci am mers cu spatele.... Ma rog...bine ca m-a ajutat Dumnezeu si nu a intrat nimeni in mine.... ca de pe contrasens eu pot sa zic ca am vazut ca venea un Autocar.... . A ...ala era un ditamai tiganul.... si imaginati-va ca m-am dat jos si l-am injurat de toate neamurile si nu a mai zis nimic...cand m-a vazut in ce hal eram.

So... 4 clar...calitate buna.
Am cerut acum o oferta...si o sa o postez aici dupa ce o trimite.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
jante de tabla pe 16 + anvelope de iarna Dunlop 205/55/16 cu DOT de 2007 la sfarsitul anului am gasit eu in targ in vitan la numai 600 de lei!
anvelpele erau in stare f buna, aprox 7 mm !
proveneau de pe un astra h, iar eu le-as fi cumparat pentru un astra g si nu prea mergeau!
daca te intereseaza inca mai am numarul respectivului!
asta daca esti din bucuresti sau esti dispus sa faci un drum in bucuresti!
  • Wassupp

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Mersi mult de tot. Partea mai proasta e ca tata a zis ca imi da banii doar daca le iau noi. Ca plateste din frima...si nea...altfel a zis ca nu imi ia Smile A zis ca pentru siguranta familiei nu se pune vorba de SH Smile
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Wassupp a scris:Mersi mult de tot. Partea mai proasta e ca tata a zis ca imi da banii doar daca le iau noi. Ca plateste din frima...si nea...altfel a zis ca nu imi ia Smile A zis ca pentru siguranta familiei nu se pune vorba de SH Smile
Asa, si nu vad unde e partea proasta ?!... Laughing
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
nici eu nu vad o parte proasta in asta!
mergi frumos la o firma de specialitate, spune-le ce vrei si gata,!
bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR