Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ciupakabra

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am un Opel Astra din 95 motor 1.6 benzina+glp are km grupa (400 000)si cred ca a cam sosit momentul sa fac ceva cu motorul.
Problema ar fi ca trage cam greu la deal iar demarajul e puturos,ii trebuie ulei din cand in cand iar la turatii mai mari se simte un pic de miros de ulei.
Inca nu m-am hotarat ce sa-i fac un lucru e cert ca vreau sa merg in continuare pe gaz.Ma gandeam ca sa simplific lucrurile si sa cumpar un mototr cu totul si sa-l schimb pe al meu insa nu pot sti ce pb poate avea noul motor.M-am iteresat la dezmembrari si mi-au zis ca ma costa cam 300 euro doar achizitionarea lui.O alta varianta ar fi sa-i cumpar piese noi la al meu si sa-l fac.Ce varianta credeti ca m-ar avantaja?
Ma mai gandeam la un motor de Astra G,credeti ca se potriveste pe sasiul de astra f? sau chiar mai mult in cutia de viteze de astra f? Cred ca are nevoie si de placa de presiune si disc de ambreaj.
Am inteles ca merg si alte tipuri de motoare de la GM
Stie cineva cat ma costa o segmentare cu tote piesele de rigoare si manopera la service?
Ce ma sfatuiti?



Skip ads

  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
300 motorul.....100 manopera....100 actele necesare RAR .... parerea mea.....las-o sau schimb-o cu totul... eventual ceva rectificari si segmentari.
  • ciupakabra

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Asta stiam,eu sunt curios cam cat m-ar costa o segmentare daca stie cineva.
THNX!
  • kristiansen

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 1994 caravan f
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cumpara una neinmatriculata si iati ce-ti trebuie dupa ea. motorul in cazul tau
platesti si mecanicul mai putin si ai garantia ca merge motorul. si ti mai raman si alte piese. dar e obosita rau frate cu 400.000km. unde ai dus-o?
Skip ads

  • godlikejon

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
buna,
am si eu un astra f din '93, benzina, cutie automata. Pentru modelul asta nu am vazut nici un topic, ma puteti ajuta cu cateva raspunsuri...
Vreau sa stiu daca e euro 2, nr. motorului incepe cu x16sz, are 1598mc, 52kw, motor 1.6.Am inteles ca are chiuloasa crapata, si inca cateva chestii care trebuie schimbate. Mecanicul imi spunea ca motorul e obosit rau, pe bord are 86000km, dar se pare ca real are mult mai multi. Eu ma gandeam daca nu cumva e mai ieftin sa cumpar unul nou. Daca stiti modelul si puteti da sfaturi .......(masina inca nu atrecut pe la RAR)
  • mihay88

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
motorul X16sz astra f este euro 2! acum 2 saptamani am fost la rar, mi a scos euro 2 .. masina ta are in jur de 250000-300000km reali, dar depinde. eu am adus o din germania de catva luni , are ceva km la bord, dar sincer nu ma dezamageste deloc motorul la cei doar 72 de CP (52kw)
  • ancutza1010

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eu am cumparat tot ce e necesar pt segmentat+distributie aprox 800 ron....daca ai mai mult (rectificat chiuloasa, arbore nu stiu exact) manopera nuj sa iti zic depinde unde o faci...acasa in fata scari, la nea ionica mecanicu cartierului sau la opel .....asta e estimativ...bafta si sa sti ca eu sunt destul de multumit de rezultat
  • godlikejon

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pentru ajutor.
Luni o sa intre la mecanic sa vada excact ce are, am dus-o doar sa isi faca o parere.
Pentru mine masina e "noua", (am cumparat-o sambata), si din punctul meu de vedere e masina perfecta (e prima mea masina + in ianuarie iau carnetul, deci am nevoie de cutie automata Razz )
Am inteles ca ar avea cateva hibe : chiuloasa crapata sau garnitura de la chiuloasa defecta, in principiu nici cu pompa de apa nu sta prea bine.... (fierbe apa si nu se stie exact de ce), dar mai dureaza un pic si aflu exact si sper sa ma puteti ajuta cu cateva sfaturi daca e ceva mai grav de atata.
In afara de faptul ca "dispare apa" nu are nimic ingrijorator (din punctul de vedere al sotului meu).
Dar parerile sunt impartite, inclusiv ca motorul ar avea probleme a fost unul din diagnostice... si cel mai tare m-au speriat spunandu-mi ca la cutie automata daca "moare" motorul poti lua alta masina.... dar din ce am vazut pe acest forum am sanse mari ca orice problema sa se poate rezolva mult mai simplu.
Sper ca de saptamana viitoare sa pot si eu sa va spun povestea ei (pe alt topic).
- apropo pe cartea ei scrie " opel astra f -c c- c 16 nz" dar sper ca e acelasi lucru cu x16sz de pe seria motorului ...
  • ancutza1010

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
daca pe carte scrie c16nz atunci nu e acelasi lucru cu x16sz....asta inseamna 2 lucruri....ori motorul a fost schimbat (nu cred din moment ce asta are asa problemute ) ori cartea service e de la alta masina (asta se intampla foarte des , vazatorul da o carte service falsa sau de la alta masina ca sa iti ia ochii)....eu tind sa cred ca a 2 a...dar nu e mare lucru...eu am luat masina cu cartea ei service (propietarul zicea ca are 160 de mii iar pe cartea service avea 204 mii Smile) ) asa ca...nu e mare lucru.app bafta cu permisu
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR