Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
end off topic :
Mi-am luat-o cu bertonele de 1.8 de la un passat tdi de 130 de cp la urmatorul mod : a-I a l-am rupt , a doua il mai vedeam in oglinda dar departe ...drept care am dat-o pe a treia la 4000 de ture ca am zis ca-i gata ala . Surpiza , ca a venit din urma lansat si m-a rupt Laughing . Greseala mea ca dieselul incepe din a treia sa rupa si nu trebuia sa ma culc pe o ureche .
In schimb m-a impresionat foarte mult un VW cu DSG de doar 105 CP . Era sa mi-o dea cu cutia aia superba
Skip ads

  • kmkz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Bertone 1.8 125 cai nu poate avea pretentii de masina sport.

Cu 206 cc de 1.6 110 cai (masina de femeie-zice lumea) am facut Astra din toate pozitiile si din orice treapta. Si nu vorbesc de o singura masina...
Am avut ocazia sa si conduc Bertone cu motorizarea asta si nu m-a impresionat cu nimic...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
kmkz a scris:
Cu 206 cc de 1.6 110 cai (masina de femeie-zice lumea) am facut Astra din toate pozitiile si din orice treapta. Si nu vorbesc de o singura masina...
Am avut ocazia sa si conduc Bertone cu motorizarea asta si nu m-a impresionat cu nimic...


Laughing Laughing
Hai ca poate gasesc si eu o coaja de Z18XE sa mi-o dai si mie cu peugeot-ul tau cc .
Sau hai sa facem alceva : ragalia asta de turbo pe care o conduc acu cvu peugeot-ul tau si eu plec cu a treia de pe loc , e bine ?

Hai frate sa fim seriosihttp://www.parkers.co.uk/ca...ry.aspx?model=663 cu http://www.parkers.co.uk/ca...ry.aspx?model=990

In traducere bertone de 1.8 are 9,5 sec / 100 ( cabrio ) si peugeotul tau are 10,6 sec / 100
  • kmkz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Fa rost de z18xe si ne jucam la orice ora vrei tu... Oricum nu mai ridica in slavi motorul aspirat de 1.8 ca nu are sens...

Cat despre "ragalia de turbo" nu vad sensul discutiei... daca vrei ne dam si asa, dar amandoi in marsarier (daca tot e sa o dam in ironii)

Sau stii ce? ma dau in marsier nu cu pugu' ci cu astra h z16xep.... cea mai puturoasa ever
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
2007....
secarianu a scris:...Eram la Kaufland si am zarit o fata , care spre surprinderea mea avea o Astra Bertone.....super frumoasa.....si masina......era aurie si avea faruri gen angel eyes cu un spoiler belea. ....


De-ar sti tuta in cauza ce-a cauzat la noi pe forum... Twisted Evil
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Lumea are dreptate, 206cc e chiar masina de femei...
  • kmkz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
iar astra h este oribila... asta e... am doua masini: una de femei si una urata... poate intr-o zi voi avea mai mult noroc si imi voi putea permite un bertone de 1.8
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
O fi oribila a ta. A mea e superba.
Skip ads

  • kmkz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cu siguranta...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Frate ce nu-mi plac oamenii astia care au doua masini in parcare , ambele cu motoare de 1.6 si deja au devenit experti ... in rahaturile astea de aspirate ..aste nu-s masini domle' , tot turbo ramane ever si alte balarii din astea ...
Deci tovarasu repet : la o diferenta de 1 secunda pe carte pana 100 , trebuie sa fii un sofer catastrofa sa ti-o iei de la o masina mai slaba ..poate ai nimerit tu un bertone obosit sau poate ai nimerit un sofer visator ..nu stiu ce sa zic .
Iar ironia este la adresa unui om care repet are doua masini de 1.6 , a condus si el odata un bertone de 1.8 si afirma ca i-o da din toate pozitiile ....poate te referai la domnisoara blonda de CT de la inceputul topicului ..nu stiu ce sa zic , ca eu cand mergeam cu bertone de 1.8 , intr-adevar nu se ridica la performantele fostei Calibre sau actualei masini , insa nu prea observam Peugeot 206 pe sosea ...poate 406 coupe
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
L.O.L. Laughing
  • kmkz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Sa vedem... diferenta dintre tine si mine este una de locatie... relax, nu am nimic cu provincia, familia mea tragandu-se tot din buzau, rm sarat mai exact

Ce vreau sa spun ca daca ar trebui sa faci minim 50km/zi in traficul din bucuresti, conducand sportiv, ti s-ar cam lua de turbina... intra, iese, intra, iese... se alege prafu'... cam asta e experienta mea turbo (diesel ce e drept) si nu numai a mea.

Frustrarea ta ca am doua masini de 1.6 in curte nu o inteleg. Un calcul matematic elementar te-ar ajuta sa intelegi ca mi-as permite oricand o masina cu motor de minim 3000 turbo benzina. desi nu ma simt dator cu explicatii fata de tine o sa ma risc sa irosesc 2 minute sa iti explic. Am ales 206 cc pentru senzatia cabrio pe care as fi putut sa o mai traiesc doar pe motor (mult mai intens, e drept), dar dupa ce iubita iti moare intr-un accident de motor din cauza unui putzache la volanul unui "urs" cu pretentii incepi sa te gandesti mai des la valoare pe care vrei sa o dai vietii. Buuun, cabrio, cabrio... dar de ce 206? simplu, vroiam hardtop, caci traim in Romania si la momentul in care am cumparat masina nu eram dispus sa dau mai mult pe ea. De ce 1.6? pt ca nu am gasit un 2.0 care sa arate atat de bine. Cat despre Astra? este o masina practica si atat. Motorina nu mai vreau tot restul vietii, turbina e buna ca iei multi cai la resoftare, stiu, stiu =)) am depasit etapa aia a vietii...

Cat despre experienta mea in motoare, te pripesti in afirmatii gratuite...

Cu asta te asigur ca este ultimul meu post in acest thread asa ca sper ca dreptul tau la replica sa fie prompt si in limita bunului simt

Te saluta un OM trecut prin viata...
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sa ne intelegem :

1. Orice raspuns al meu , chiar si ironic , in general este de bun simt ;
2. Nu mi se pare corect sa intri pe forum pt prima oara si sa zici aaa Z18XE e de cacao..pai ce aia e masina cu pretentii sportive ? Dupa care vine intrebarea logica : Ai avut de stii ? Continuand seria raspunsurilor crepusculare zici : Nuuuu am mers odata cu una dar nu m-a impresionat ca i-o dau din toate pozitiile cu o masina cabrio cu motor mic si ceva mai grea
Si acu hai sa vorbim despre discutiile logice de pe acest thread....defapt gaseste tu logica ca eu inca o caut

3. Ai gasit de cuviinta sa-mi raspunzi printr-o compratie . Care-i diferenta si in ce fel . Dupa care ai tras concluzia ca am afirmat ca n-ai bani de 3.0turbo ... nu ma preocupa acest lucru . Dar dupa ce o sa-l ai sa-mi zici si mie senzatia ca-s curios . Atata tot . In continuare ai gasit de cuviinta sa interpretezi ca frustrare afirmatia mea ca ai doua masini cu motor de 1.6 Drept care subliniez :
Nu sunt frustrat de ce conduci tu , ci te-am sfatuit sa continui aceasta discutie in cunostiinta de cauza . Ai avut ? Nu . Cifrele te-au lamurit ? Da . Pai atunci de ce persistam in polemici care la ora asta de sambata , personal , pe mine ma obosesc ?
Cat despre calcule si veniturile membrilor clubopel , multumesc dar nu ma preocupa , k ? Deocamdata sunt preocupat ca vreau sa-mi schimb niste mobila in bucatarie , da ?
In incheiere consider sa-ti raspund afirmatiei tale tendentioase de genul ca am depasit etapa vietii cu turbo , amintindu-ti ca ai avut turbo diesel dupa cum chiar tu ai spus , ceea ce inseamna ca obiectul afirmatiei nu exista . Adica si eu am depasit etapa blondelor de 1.80 cu sanii mari dar inca n-am avut-o pe Jenna Jameson , din pacate Laughing

Numai bine
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
hai baieti nu va mai certati pe tema asta
subiectul era un bertone auriu din ct
pe care l-am vazut si eu ,cred ca fata cu pricina sta cumva prin tomis nord
masina arata bine si daca cumva o mai vad prin oras o sa ii fac o poza
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu am ramas la blondele de 1.80 cu sanii mari. motor de 1.4 1.6 turbo neturbo cu motorina sau aer, da blondele alea cu cati km la ora merg ? si in ce viteze ? Very Happy
  • ady_b

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 X18XE1 Bertone
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Probabil cel remapat de care se zice mai sus era un 1.8 ca al meu cel de 116 cp fara 16v cel de 1.8 16 v de 125 remapat are cum zice bertone aproape 140... sincer mie mi se pare ca zboara destul de frumos si de rapid si al meu... nu are rost sa vb de 1.8 16v sa nu mai zic si de turbo Smile
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da' blondele? Cum ramane cu blondele de pe malul marii?
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
sunt tari blondele de la malul mari daca au bertone
cred ca se descurca ele cumva cu o asemenea masina si nu cred ca le este frica sa mearga cu viteza
asa ca o sa revin cu poze cand o mai vad prin oras
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am vazut-o si eu in seara asta la intersectia de la Icil(Kaufland) dar mi-a fost tarseala sa o pozez.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pai dece sa iti fie tarseala
ca doar nu ii luai gatul
sau credeai ca zice ea ceva ca esti obsedat
sau poate se oprea crezand ca ii admiri masina si va bagati in vorba
poate o sa ii fac eu daca o vad in trafic
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR