Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
dancraciun a scris:nu stiu marca ca nu vad pe unde scrie


Este produs de ANLU China http://www.anlu.com/ cu detalii la http://www.anlu.com/ABW-70P.asp Very Happy
Skip ads

  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
si eu luat de la bucuresti
multumit de ce am gasit inauntru,la pretul asta ce sa vreau mai mult,urmatorul este BOCH la 3.7 mil
cel de la garantie a zis ca au avut doar 5 la garantie anul trecut
asa o fiu ca prea szicea cu foc
simbata fac proba
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
lucian a scris:si eu luat de la bucuresti
multumit de ce am gasit inauntru,la pretul asta ce sa vreau mai mult,urmatorul este BOCH la 3.7 mil
cel de la garantie a zis ca au avut doar 5 la garantie anul trecut
asa o fiu ca prea szicea cu foc
simbata fac proba


Cred ca ai luat si solutie nu? Recomand sa fie lasata 3-5 min. sa actioneze. Am facut aceasta precizare deoarece pe prospect nu era mentionat si cel mai bun rezultat l-am aflat dupa ce am consumat 1/2 din cantitate. Very Happy
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
nu am luat solutie
am pe cineva la o spalatorie care face rost(a se citi-suteste)solutie MAFRA
de care folosesc ei
la degresare si spalare
problema e sa speli la umbra-cam rar loc
si neaparat sa o stergi repede si bine ca altfel lasi o serie de urme de la picaturi
am spatat
merge
singura problema este zgomotul cam mare
Skip ads

  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am cumparat si eu un aparat de spalat cu presiune, dar cu samponul auto obisnuit e mare chin sa spal masina... mai ales la clatire, face spuma contiunuu. am vazut la selgros la produse auto un sampon, scria pe bidon "active shampoo" iar ei traduceau spuma activa, parca era in jur de 80 lei 10 litri. a folosit cineva, aveti idee daca e intr-adevar spuma activa ca cea folosita la spalatorii?
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
este mare chin insa s-a vorbit destul ca spuma activa afecteaza in timp stratul de protectie al masinii. Asa ca ori te chinuiesti cu sampoo:) eu reusesc sa-l iau pentru ca stropesc f aproape si de-a curmezisul ... ori vorbeste pe la spalatorii sau cauta produsele ma-fra ...dar cam atat costa in jur de 100 lei 10 l
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
uite aici : http://www.mafra.ro/?id=47
  • 21-Lancer

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Salut!
Mi-am luat si eu un WAP [aparat de curatat sub presiune]. L-am comandat online, de la Quelle [http://www.quelle.com.ro/ro/extern/index.html?EMBPERL_UID=:3dc81b090f4a75f811beeffcd68d5977&fsreloaded=1&referrer=http%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fsearch%3Fq%3Dquelle.com.ro%26rls%3Dcom.microsoft%3Aro%3AIE-Address%26ie%3DUTF-8%26oe%3DUTF-8%26sourceid%3Die7%26rlz%3D1I7GGLJ] si se pare ca am dat destul de mult pe el. Asta este.
Nu stiu insa de unde sa cumpar spuma activa si ceara. Poti sa-mi dai o idee? Am vazut site-ul ma-fra, insa mi se pare destul de mult 57 RON / 5l. Sau nu? Intreb pentru ca nu stiu care sunt preturile la astfel de produse si incerc sa-mi fac o idee.

Skip ads

  • lica78

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiti, mai sunt aparate de curatat cu presiune la Bricostore? Sau de un deas putea cumpara unul?
Mersi.
  • 21-Lancer

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2005

  • Mesaj Privat
lica78 a scris:Nu stiti, mai sunt aparate de curatat cu presiune la Bricostore? Sau de un deas putea cumpara unul?
Mersi.


Am vazut la oferta, la ~250 RON. Cam aceeasi chestie si-n Practiker.
  • Zaoane

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eu am optat pentru un Bosch 130 W la 270 ron de la Practiker si solutie activa de la solvolpant (fara a le face reclama) 5 l la 50 lei http://www.solvoplant.com/R...OSAMPON_ACTIV.HTM
  • lica78

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Online nu stiti de unde se poate comanda, ca in Deva nu avem nici Praktiker nici Bricostore?
Mersi.
Skip ads

  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Mi-am luat si eu de la Praktiker un Bosch Aquatak 10, cu 289 lei la oferta. Toate bune si frumoase, aparatul in sine functioneaza corect, face presiune si curata, dar cand montez borcanasul pentru spuma incepe tragedia: nici urma de spuma! Solutia ajunge pe masina ca apa chioara, nu face spuma nici un pic! Am luat spuma activa, pentru aparate de curatat cu presiune de la minunata firma germana Kraker. Acum nu stiu cine e de vina: spuma activa pe care am luat-o eu, aparatul, borcanul pentru spuma...

La voi cum se intampla? Functioneaza?
  • Zaoane

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cam tot asa functioneaza si la mine. Iniatial am crezut ca e spuma de vina. Se pare sistemul nu functioneaza corect. Pune putina solutie si agiti putin recipientul inainte de utilizare. Chiar daca face putine spume, se curata bine, eu sunt multumit.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am observat la o spalatorie de curand ca spuma activa se da pe masina cu compresorul de aer (fara apa) dupa ce s-a dat cu jetul de apa pentru a indeparta grosul de mizerie de pe masina.
Poate ca nu a facut spuma la voi din cauza ca solutia iese prea diluata. Si eu am in plan achizitionarea celor discutate aici. O sa testez si revin cu detalii.
Spuma activa am vazut azi la Selgros cu 92 ron bidonul de 10 Kg (se dilueaza in proportie 1:50), fabricata in Bucuresti, nu retin firma.
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu sunt convins ca nici unuia dintre noi care am achizitionat aparate de spalat sub presiune de dimensiuni mici (cu presiune si mai ales debit scazute) nu-i functioneaza treaba cu spumarea! As vrea sa fiu contrazis de posesori si sa ma conving ca numai eu am facut o alegere proasta, dar nu cred!

Din cate imi dau seama, sistemul functioneaza pe principiul ejectorului, iar la noi presiunea si mai ales debitul fiind mici nu antreneaza spuma din borcanel. Eu am incercat in multe feluri: si cu soluti diluata in diferite proportii, si cu solutia nediluata, acelasi rezultat. Asta e!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ia sa incercati sa scoateti tija din cap..sa arunce spuma pe un diametru muult mai mare..poate o sa aveti o surpriza. Pentru bere..va anunt eu.
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Tija din cap? La al meu si la majoritatea aparatelor mici se scoate partea din fata a tijei si se monteaza borcanasul direct pe "pistol" ca sa-i zic intr-un fel. Despre ce tija vorbesti? Iar la spalatorii se face tot asa cum am zis eu!

Dar e posibil sa vorbim despre aparte diferite!
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
ririnel a scris:Am observat la o spalatorie de curand ca spuma activa se da pe masina cu compresorul de aer (fara apa) dupa ce s-a dat cu jetul de apa pentru a indeparta grosul de mizerie de pe masina.
Poate ca nu a facut spuma la voi din cauza ca solutia iese prea diluata. Si eu am in plan achizitionarea celor discutate aici. O sa testez si revin cu detalii.
Spuma activa am vazut azi la Selgros cu 92 ron bidonul de 10 Kg (se dilueaza in proportie 1:50), fabricata in Bucuresti, nu retin firma.


Ririnel, daca fabrica respectiva este Solvoplant, eu zic sa iei produsul, fara sa mai stai pe ganduri.
In ceea ce priveste dilutia solutiei, mare atentie, deoarece solutiile active dauneaza vopselei in cazul in care concentratia la iesira din lance depaseste 2% !
Spuma activa nu se aplica fara apa Exclamation ci se dilueaza in proportia recomandata si se aplica prin intermediul unui aparat de spumare, nu cu spalatorul sub presiune.
Varianta de aplicare cu acest spalatorul este o solutie de compromis, folosita de home-useri si proportia se stabileste de fiecare utilizator, prin teste, in functie de spalatorul achizitionat, de samponul folosit, ideea este ca la capatul lancei sa apara spuma si nu lichid.
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu n-am vazut la nici o spaltorie auto (pe unde am fost eu) sa foloseasca vreun "aparat de spumare"! Peste tot am vazut folosind "WAP"-urile sau, cum spunea @ririnel, compresorul (de fapt la o singura spalatorie in Constanta).
De asemenea, un prieten cu spalatorie auto dintr-un oras mic al judetului imi spunea sa dau solutia asa cum iese ea din bidonas ca efect de spalate are oricum, efectul de spumare fiind mai mult pentru ochiul clientului! N-as prea crede, dar cine stie, o sa incerc si asa!

Si am luat putina spuma de care foloseste el la spalatorie, dar inca n-am incercat-o, o sa vad!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR