Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere, nu prea se merita etapa cu spuma "activa". Eu am luat din targ 1l de la o firma de profil, am folosit-o odata conform instructiunilor (dilutie 1:100) si tot mi-a albit barile de pe plafon. O voi folosi doar la spalat motorul de acum inainte.
Mai bine folosesti vermorelul si cu o solutie de apa si sampon (poti pune si putin detergent lichid universal) pentru inmuiere/prespalare, dupa care clatesti bine si pe urma speli propriu zis cu galetile si manusa. Apoi clatit si uscat. Este arhisuficient, si cu rezultate foarte bune mai ales daca nu esti pe fuga.
P.S. Solutiile agresive in general se pastreaza in recipiente de HDPE - cum sunt cele de la Mr muscolo sau cele de detartrant WC.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Detergentul lichid universal este foarte daunator pentru lacul/vopseaua masinii.
Spuma activa are rolul de a ridica mizeria de pe vopsea si apoi o indeparteaza.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sultanu_mihai a scris:
vladb a scris: Opti-Seal - este un sealant de la Optimum Car Care,


sunt foarte curios cum reactioneza cu partile de plastic negre, (praguri, manere, bara) eu am dat cu ceara si am atins pa manerele si pragurile si ramane patat(alb) si vad ca nu pot sa scot am dat cu de toate si nu imi place cum ramane


Da-i cu Fairy si o sa iasa acele pete.Poti freca cu o periuta de dinti care nu-ti mai terbuie.
Apoi da-i cu grija cand aplici ceara.Sau acopera suprafetele de plastic cu banda adeziva din accea de hartie(masking-tape).
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Detergentul lichid universal este foarte daunator pentru lacul/vopseaua masinii.
Spuma activa are rolul de a ridica mizeria de pe vopsea si apoi o indeparteaza.


Detergentul universal (All purpose cleaner) folosit in dilutiile indicate nu este daunator nici unei suprafete, din contra, pentru o masina fara protectie aplicata (ceara , sealant) ajuta samponul la curatare si degresarea caroseriei. A nu se confunda "Snow foam"-ul (solutie de spumare cu PH neutru pentru prespalare - vezi producator Valet Pro) cu spuma activa clasica (sau TFR - Traffic Film Remover - vezi producator Kimicar, Ma-Fra etc) folosita in spalatoriile de la noi, bazata pe derivati ai hidroxidului de sodiu, solutii fie foarte acide fie puternic alcaline pentru a curata cat mai repede mizeria dar cu efecte secundare neplacute, descrise mai sus.
Singurul mod "safe" de a indeparta pelicula de mizerie de pe masina este sistemul doua galeti si manusa sau ONR.
Skip ads

  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Karcher am vazut ca are si lance din aia speciala de spumare cu rezervoare cam mici insa de 0,3 sau 0,6 L cred ca pt varianta karcher 2.100 sau 2.14 si lance de spumare voi opta macar sa vad cum merge cu spuma activa daca nu-mi convine voi spala doar cu jetul de apa si sistemul 2 galeti care inteleg ca e cel mai bun dar spre rusinea mea nu l-am folosit.
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu folosesc lancea Karcher de 0,6 cu reglaj impreuna cu un K 2.14. Nu face spuma atat de groasa cum face o lance de 50 euro dar eu sunt multumit.
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Super eu mi-am comandat modelul 2.100 la care se potriveste lancea si o voi cumpara ulterior. Dar pana la urma tu nu mai dai cu spuma activa nu?
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Maresal a scris:Super eu mi-am comandat modelul 2.100 la care se potriveste lancea si o voi cumpara ulterior. Dar pana la urma tu nu mai dai cu spuma activa nu?


Nu, am incercat o singura data, din curiozitate si m-am lecuit. Acum folosesc fie Autobrite Magifoam, fie Valet Pro Snowfoam, fie amestec de sampon Chemical Guys Extreme Wash&wax cu APC cand e cazul.
Skip ads

  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
vladb a scris:
Maresal a scris:Super eu mi-am comandat modelul 2.100 la care se potriveste lancea si o voi cumpara ulterior. Dar pana la urma tu nu mai dai cu spuma activa nu?


Nu, am incercat o singura data, din curiozitate si m-am lecuit. Acum folosesc fie Autobrite Magifoam, fie Valet Pro Snowfoam, fie amestec de sampon Chemical Guys Extreme Wash&wax cu APC cand e cazul.

Am inteles ideea. Incerc si eu cu spuma activa mai ales daca nu e f murdara masina si eventual ma bag pe sistemul cu 2 galeti oricum cand e muradara rau o duc la spalatorie ca am un prieten care lucreaza pe acolo.
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cand e murdara rau trebuie sa insisti cu clatitul in prima faza, ca sa se desprinda noroiul gros si /sau bucatile mai mari de praf.
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
AM un bidon prea mare de spuma activa (din Praktiker) e cineva interesat sa ia de la mine?
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Daca e Jedy Self de la mafra as fi eu interesat
Skip ads

  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Din pacate nu e de la firma respectiva, a curatat cat de cat ok avand in vedere ca nu am presiune ca la spalatoriile auto. Daca nu vrei din asta nu e o problema pt mine gasesc eu pe cineva
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Maresal a scris:AM un bidon prea mare de spuma activa (din Praktiker) e cineva interesat sa ia de la mine?


la ce pret dai L?mar interesa si pe mine 2 l, salut.
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Pretul bidonului a fost de 95 ron la 10 l, nu vreau sa fac specula pe aici asa ca-l dau la pretul la care am luat si eu deci sa zic 10 ron pe litru ca sa fie rotunda suma.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
imi trimiti prin posta romana 2l? platesc eu taxele, ce firma este?
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
De la praktiker e cumparat maine dimineata eu plec in concediu cateva zile. Sa vad in ce iti pot trimite pt ca in sticle normale nu rezista. Daca ai drum pe aici ne intalnim si iti dau direct. Tinem legatura.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
multi dintre voi se intreaba cum scoatem spuma printr-un vermorel? Am cautat 2 saptamani la rand pe internet cum sa faci spuma activa prin vermorel, nu am gasit nimic, decat cateva posturi in care cineva zicea ca foloseste spuma activa prin vermorel si ca nu sta spuma pe masina, ceea ce am facut eu nu va ganditi ca face spuma ca un aparat de spalatorie, dar face mai multa spuma decat facea inainte, degeaba va spun ca am facut vermorelu sa scoata spuma daca nu va arat si rezultatu.



luam capacu de la clean cu tot cu suportu ala rosu, se scoate cam greu, trebuie tras cu forta de el.



daca deschidem sita observam ca este o gaura mica, trebuie sa marim gaura, eu am folosit o surubelnita stea foarte mare, am incalzit surubelnita la aragaz si am dat gaura



scoatem chestia aia din cap de la vermorel si lipim suportu ala de la clean acolo, eu lam lipit cu poxipol, aveti grija ca, jetul sa fie pe mijloc, asteptam sa se usuce si il punem la loc pe vermorel.



mentionez ca in videoclip am folosit sapun lichid, diluat 3 jeturi intr-un L de apa
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Prin gaura marita ai bagat varful metalic de la bidonul cu presiune?
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:Prin gaura marita ai bagat varful metalic de la bidonul cu presiune?


da, daca nu maresti gaura jetu nu va avea loc sa treaca prin gaura originala de la clean pentru ca este prea mica.



in videoclip am folosit sampon auto turtle wax, nu stiu care va fi rezultatu cu spuma activa.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR