Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Dane, mai bine data viitoare cand trimiti spuma, pune si-un fermoar pt astia ca in fiecare primavara, ii apuca sapatul pe strada mea. Asa, daca pun fermoar, poate scap mai repede de ei Smile
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:
Acum sunt in chinurile cautarii unui astfel de aparat


Rezolvat cazul Very Happy , cumparat de la metro un karher 2.02 (cred ca asta e modelul).
Una peste alta la pretul pe care l-am platit, (200 ron) sunt foarte multumit de el.
Face presiune, curata, se alimenteaza si de la butoi (conditia e sa nu aiba aer pe circuit), spala si cu detergent, are doua lanci, furtunul pana la lance cam scurt (3.5 m), debit de apa cam mic Crying or Very sad , dar merge.
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Sa-l stapanesti sanatos si mare atentie la detergenti (sa nu contina soda sau fosfati) deoarece acestia matuiesc lacul imediat!
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
@: DB77AAA Sa-l stapanesti sanatos!
Tinand cont ca are pompa de plastic, este imperativ necesar sa-l limpezesti cu apa (circuitul, nu pe exterior Exclamation) dupa ce folosesti detergenti, in special detergenti activi.

Atentie cum depozitati detergentul activ Exclamation Eu am luat un bidon de 10 kg si pentru ca era prea mult pentru mine, l-am impartit cu prietenii punandu-l in pet-uri mai mici. Acum, dupa cca 2 saptamani am constatat ca nu mai am nicio picatura de detergent. Bidonul de plastic s-a spart si am pierdut toata solutia. Acelasi lucru a patit si prietenul meu.
Folositi numai ambalajul original!
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca daca imi luam masina nu primeam atatea urari de bine Very Happy Very Happy

Acum serios vorbind, principala functie ce ma incanta la aparatul asta e ca pot sa imi spal pe dos si pe la motor masina, fara sa ma grabeasca nimeni, micsorand astfel riscul de a strica ceva. (Mai am in plan sa spal si ceva utilaje agricole, timp sa am ca mizerie de spalat gasesc)
Dtergenti cu spuma activa mi se par toxici Cool pentru masina, mai ales daca spuneti ca a atacat plasticul. Ganditiva ca eu cand eram tanar, tineam un pet de 2 litri cu benzina in portbagaj, si nu se intampla nimic.
Detergentul pe care il folositi voi nu trebuie lasat mult sa actioneze, in nici un caz sa se usuce pe masina!
Personal, o sa folosesc sampon auto sau detergent lichid de vase, combinate cu apa. Detergentul de vase chiar face treaba buna daca e de calitate. Daca o sa gasesc, o sa incerc si detergentul activ.


LE: Cam ciudat aparatul meu, se simte un recul destul de puternic in lance pentru puterea lui.
Stiu ca are pompa din plastic dar....... trebuie sa ma tina 2 ani cat e in garantie.
Multumesc pentru sfaturile date.

LEE: Aveam de ales intre bosch 100 la 350 roni, black&decker la 300 ron si kracher la 200 ron, toate cam la fel la performante, diferenta ca cel la 200 roni nu avea pompa metalica.


Ultima modificare facuta de DB77AAA la Lun 24 Mar, 2008 12:13 pm
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Karcher 2.0 are recul mic in comparatie cu Bosch 100. Dar daca neamtul zice ca are 100 bari, trebuie sa-l credem, nu? Poate conteaza si debitul de apa, doar aici cred ca e diferenta intre cele 2 aparate, cu 10 L/h daca nu ma insel.
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Al meu e STIHL are 160 bari si nu are recul sesizabil !?!
Cat priveste solutiile de spalat, daca citesti topicul mai de la inceput, o sa vezi care este parerea mea si sfaturile pe care le-am dat!
Tu poti folosi ce solutie doresti si poti face amestecul pe care-l doresti. E masina ta si vopseaua ta!
Eu am solutie activa SPECIALA pt spalare auto. Nu a atacat nici un bidon, desi, pt ca nu am cumparat 25 l , Dan mi-a trimis-o in pet-uri de apa minerala. Sta acolo bine-mersi, nu am probleme. Nici nu am cum, deoarece contine tensioactivi, nu alte sode sau fosfati.
Asa ca, atentie la ce faci economie si cum!
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am testat spuma "SPECIALA" recomandata de ovidiucro si iata rezultatele:
Cu aparatul meu (Karcher 2.01):

cantitate detergent folosit: cca 400 ml (nediluat):

Un prieten a folosit Bosch Aquatack 100:

Aparatul Bosch a facut spuma mai putina si a consumat cca 500 ml de solutie concentrata pt un ATV.

Concluzie: CONTEAZA FOARTE MULT APARATUL Exclamation
Skip ads

  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu am vazut un Bosh la selgros si era cam bunicel..avea 120 de bari la 1500 de wati..!ce imi rcomandati..
Bosh-ul era 300 de ron dar mai era ceva brand cu cutie galbena..iar ala era doar in jur de 200 ron!
dorsc sa imi iau si eu unul..dar nu prea mas zgarci la 100 de ron si dupaia sa imi para rau..doresc specificatii..mai ales avend in vedera ca la o spalare minuioasa tre sa si scoata aparatul ala o anumita presiune!
ps- ce e prezentat mai sus.."incalzeste apa'?
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cele 2 modele pe care le-am prezentat eu nu incalzesc apa. Nici al lui ovidiucro nu cred ca incalzeste. Daca vrei sa speli motorul, il speli cand e rece.

LE: Daca ai gasit la 300 lei aparat care scoate 120 bari, te sfatuiesc sa-l iei. Eu ma cam indoiesc de pretul spus de tine pentru ca am vazut si eu aparatele din selgros si boschul de 100 bari era 400 lei pret ne-oferta, celelalte galbene, "de firma" cum zici tu, nu m-au incantat, nici macar nu am retinut prea multe despre ele.


Ultima modificare facuta de ririnel la Mar 01 Apr, 2008 9:21 am
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu, nici al meu nu incalzeste apa.
Nici modelul industrial, de 2300 lei cu alimentare la 380v nu o facea, cu atat mai putin modelele buget de 300 lei din supermarket-uri.
Doresti specificatii - le gasesti la fiecare aparat, de obicei pe partea laterala a cutiei.
De la noi, poti sa obtii pareri in ceea ce priveste eficienta aparatelor pe care le avem deja, dar pentru asta trebuie sa spui mai intai, explicit, ce doresti de la aparatul respectiv.
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
azi am fost in praktiker si mi-am luat si eu un aparat la 210 ron la oferta.
are 5 m de furtun.
2 lance,una pt spuma si cealalta pt apa.
i-am si facut proba,chiar daca a plouat,e suuuper.
adio spalatorie Smile.
Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
@flavius1611: Ce aparat de 200 lei are lance pt spuma si furtun de 5 m? Ce spuma folosesti? Face spuma sau balonase ca la mine? Laughing
Ne spui si noua?
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ieste si la real si la selgros..spumant activ!dar te sfatuiesc sa te bagi cu aea de la spalatorie pe felie..aea au spumant profesional..si este diferenta!
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu la Real ce se gaseste dar la Selgros este detergent activ Clean-Clean care mie mi-a matuit farurile si mi-a topit siliconul care tine lipita sticla farului iar acum imi intra apa in faruri la fiecare spalare. Acest detergent contine soda (tensioactivi ionici - daca nu ma insel)! Pentru sticla farurilor am recurs la un polish profesional ca sa le dau cat de cat aspectul initial, in curand trebuie sa le dau jos de pe masina si sa refac stratul de silicon ce le lipeste...
La Metro am vazut detergent Karcher, 5 L = cca 60 ron. Nu stiu cat de bun este, scrie pe el ca are doar tensioactivi neionici.
Am fost destul de multumit de spuma Sonax. Curata bine si ii da si un parfum masinii. Dezavantajul este pretul de cca 25 lei/L si faptul ca eu consum cam 400 ml la o spalare.

Este vorba de solutia Clean-Clean din Selgros:
ririnel a scris:
Tinand cont ca are pompa de plastic, este imperativ necesar sa-l limpezesti cu apa (circuitul, nu pe exterior Exclamation) dupa ce folosesti detergenti, in special detergenti activi.

Atentie cum depozitati detergentul activ Exclamation Eu am luat un bidon de 10 kg si pentru ca era prea mult pentru mine, l-am impartit cu prietenii punandu-l in pet-uri mai mici. Acum, dupa cca 2 saptamani am constatat ca nu mai am nicio picatura de detergent. Bidonul de plastic s-a spart si am pierdut toata solutia. Acelasi lucru a patit si prietenul meu.
Folositi numai ambalajul original!

Si uitasem sa va spun ca la petul de 0,5 L din care am tras in aparat, s-a distrus complet gatul cu filet, acolo unde a ramas mai mult timp solutia. S-a macinat de tot!
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
APARATUL se numeste BUDGET.
face balonase Smile.
cu sampon formula1.
o sa iau ceva mai bun sa vedem.
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
imi cer scuze.
v-am dus in eroare.
aparatul care l-am cumparat ieri din praktiker a costat 310 ron si nu 210 cum am spus mai sus.
au fost mai multe produse achizitionate si m-am inselat asupra pretului.
iar asta este aparatul Smile
http://www.tjhughes.co.uk/H...9?view_large=true
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare
am luat si eu un aparat doar ca am o nelamurire..
trebuie legat pe direct la apa sau din butoi as trage iel..adica alimentarea cum se face..
aparatul este italian are 1300 de wati ,100 de bari[:d ce nas crede] are 2 lanci..si pistol spumant
-referitor la spuma activa as dori sfaturi sa stiu de care ar trebui sa iau..am citit mai sus ca ati distruge pistolul astea care sunt fakuri din real ,selgros.etc
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Salut.
Faptul ca este italian si are 100 !?! Shocked de bari (hmmm), nu are cum sa fie edificator asupra felului in care se alimenteaza cu apa.
Cel mai bine, citeste instructiunile aparatului, trebuie sa ai acolo schite sau explicatii.
Referitor la spuma activa, sfatul meu este sa uiti de "chimicalele" din supermarketuri. Daca ai posibilitatea, ia de la o statie de spalare sau de la SONAX - 25 lei / litru. Este testat, lucreaza foarte bine si nu ataca vopseaua sau chederele.
  • florinbfp

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
EU NU STIU DE CE VA MACINATI ATAT, DACA VREI SPUMA SE IA UN RECIPIENT FIE DE 1-5 LITRI PENTRU STROPIT GRADINE(FLORI SAU COPACI) SE PUNE SOLUTIA IN DILUTIE DE 2% SE FACE PRESIUNE (AER) APOI SE SPUMEAZA MASINA, SE LASA CEL PUTIN 5 MINUTE (PANA SE TOPESTE SPUMA SI INCEPE SA SE SCURGA) DAR NU SA SE USUCE SI SE TRECE LA SPALAT FF BINE, DUPA CARE SE IA APA CU O LAVETA (PIELE DE CAPRIOARA) PANA SE USUCA. BAFTA
CA SI SOLUTIE CEA MAI EFICIENTA LA MINE E CEA CU TENSIOACTIVI NEIONICI, SOLUTIA E FF COROZIVA DE ACCEA SE DILUAZA SI SE SPALA TECIPIENTUL DUPA FOLOSIRE
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR