Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Poate la Opel Fest sa folosim reteta nu, ca nu de poamana venim acompaniati Very Happy
Skip ads

  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dar acel "MSG" ce este? (3/4 teaspoon MSG)
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
uite aici

The institute of Food Technologists -- a nonprofit group of 25,000 food scientists from universities, federal government agencies and industry -- has researched MSG very carefully. Their expert panel on Food Safety and Nutrition published a complete report. Here's a quick summary: MSG means Mono-Sodium-Glutamate. It's the sodium salt of the amino acid -- glutaric acid. This amino acid is one of the most important protein building blocks for our bodies. It occurs naturally in protein-containing foods -- Meat, fish, milk, and many vegetables.

Our body does not distinguish between its own produced glutamate and glutamate-treated foods. The human body produces about 50 grams (1 2/3 ounces) of free glutamate daily to keep itself healthy. The amount of glutamate we consume from all foods is about 10 grams of bound glutamate and 1 gram of free glutamate per day. The University of Washington tested people who said they were "very allergic" to MSG. In a series of blindfold tests, these volunteers alternated eating foods treated with MSG and others plain. Only one person out of the 13 "very allergic" people developed any signs of MSG reaction. Only one person was able to identify the MSG treated foods.

For people who have any allergic reaction to MSG, Secrets recommends that they not eat it; however, it is not a chemical killer as we've been led to believe. For the remainder of us, it's safe to eat. It enhances flavor and makes things taste better.
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
hai ca m-am amuzat , nu cautam reteta asta dar pot veni cu un secret pretios la cele adaugate mai sus si anume ca acele bucati de pui oricare ar fi ele date in acel sos oricare ar fie el nu au cum sa iasa acasa asa dintr-un singur motiv , nu asiguram acasa prajirea necesara , daca suntem atenti un pic in spatele tejghelii cand cumparam otrava o sa observam ca baietii scot puiul din niste asa zise oale sub presiune , deci pe langa ca uleiul are cateva sute de grade adica pana in 200 ca mai mult nu cred se prejeste si sub presiune micsorand astfel timpul de preparare , si ca sa vedeti ca nu aburesc uitati-va pe youtube dupa o emisiune in care un tip incearca sa reproduca aceste produse indiferent de lantul din care fac parte , eu am vazut varianta cu kfc si cinaboon .

da stiu ca e din 2007 , nu m-am putut abtine
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nici eu nu sunt adeptul mancari tip fat food,mai ales mc sau altele ,dar de la kfc am mai mancat crisspy(piept de pui picant)
si am incercat sa fac si eu acasa reteta ,dar dupa cum ma dus pe mine capul
Acasa am incercat cu aripiare picante,(dar o sa incerc si cu piept de pui )
Am facut in felul urmator:
Am dat aripioarele in fiert si am spumat cateva minute (cam 5-7 minute)
Le-am scos si le-am lasa putin la racit
Am batut 2 oua
Am macinat la robot fulgi de porumb
Intr-o farfurie am pus faina si cu condimente,sare piper boia de ardei iute(de pinde cat de iuti le vreti puteti sa puneti si chili pisat care tot un fel de boia iute este)
Se dau aripioarele prin faina cu condimente apoi prin oul batut apoi prin fulgi de porumb maruntiti si se pun apoi in ulei la foc mediu ca sa nu le ia prea repede ca se ard.
se lasa pana se rumesc apoi se scot pe un servetel de hartie ca sa se absoarba uleiul in exces.
In loc de solul de usturoi cu maioneza de la kfc eu am facut un sos tot de usturoi dar cu smantana
Se piseaza usturoiul in mojar(nu in presa) apoi se freaca cu ulei ca la maoieneza punand cate putin ulei din cand in cand ,o sa creasca putin ,apoi se pun 2-3 linguri de smantana si gata sosul
POfta buna Nu au gustul la fel ca cele de la KFC dar sunt la fel de bune
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pai normal ca nu au gustul ca la KFC ca nu au monoglutamat. Daca pui din ala in ceva poti sa mananci si rahat si o sa zici ca e friptura de porc.
MSG ala actioneaza ca un drog asupra creierului si ii spune ca mananaca o mancare gustoasa.

Toate knorurile si concentratele de supe de exemplu contin monoglutamat ( si gust de gaina Very Happy ).
Cine doreste info mai detaliate se poate documenta mai mult pe net.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
la un Kfc de asta eram acu 3 seri cu sotia cu ala micu si cu o prietena de a sotiei si ea cu copilul.
prietena sotiei a insistat extrem de mult si pana la urma am cedat ,eu fiind un ANTI FAST FOOD 100%
le-am luat la copii cate o portie de pulpe si noi adultii nu am servit absolut nimic.
ma uitam si ma durea sufletul cum se DISTRUGE romanul si nu isi da seama absolut deloc sau mai biune spus stie dar tot serveste.
ingrozit am admirat coada f.f.f mare care era acolo si mesele [ vreo 30 la nr] arhipline ,pofta unora care mancau de ziceam ca acu termina de mancat si ma ia si pe miine la rand la ciuguleala Very Happy
stateam la masa si imi aduceam aminte cum acum vreo 2 saptamani atrageam atentia unei cunostinte cu o progenitura de 24 de ani care ,,implinise ,, vreo 110 kg exclusiv pe seama acestor nenorociri de fast -food-uri + banii masii
nu va zic ce s-a suparat cunostinta cu progenitura ca am zis ca ma ia si la bataie ,ca,cum mi-am permis eu sa-i atrag atentia etc,etc,etc.
Nu faceti o obisnuinta,Abtineti-va ,pana nu e prea tarziu.cele mai mari si grele boli vin de la aceste nenorocite de mancaruri cu otrava.
  • Dan033

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Pentru toata lumea care-si da cu parerea in necunostinta de cauza....Dau dreptate la toti care sunt de acord ca nu e buna mancarea fast-food, sunt 100% de acord. Insa, ca si bucatar intr-un restaurant KFC, va pot spune ca in comparatie cu McD, carnea este primita de la furnizori romani, atenti selectati, este proaspata, marinata de noi, in fiecare restaurant si in fiecare zi, si intr-adevar sunt prajite in niste friteuze la 180gradeC, insa reteta nu are nici pe departe de-a face cu cipsuri sau fulgi de porumb, sau nu stiu ce idei mai aveti. Sunt pur si simplu niste condimente cu care se marineaza carnea (care le dau gustul acela picant) si o simpla FAINA si apa. Deci va pot asigura ca niciodata nu veti reusi sa reproduceti gustul produselor KFC. Atat. Sper ca am lamurit o mare parte din voi. Si sa va fie putin mai simplu priviti clipul acesta http://www.youtube.com/watc...p;feature=related
Skip ads

  • MaFia01

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Este cea mai apropiata varianta: http://www.e-retete.ro/rete...ioare-picante-kfc singura diferenta e ca sunt multt mai bune.

Spor la lucru si pofta buna.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Mama ei de FAINA Smile Pai acolo sta toata minunea , ca puiul ala nu are cum sa aibe gustul si mirosul pe care il are.



Daca vreti sa iasa ca la KFC puneti tot ce scrie acolo dar in special MSG care se gaseste la dragonul rosu la magazinele de mancare sub denumirea de sare chinezeasca.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat

iata ce am gasit pe yutub...
asta la o cautare simpla...
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Asaq e faina dar ce mai are in plus incorporata in faina(condimentul special)
Oricum noi sa fim sanatos si sa nu mancam de pe la ei ,mai bine le facem acasa .dup reteta pusa mai sus de colegul Mafia01. parca e cea mai reala ,mai ales ca aripiarele(piept de pui etc)stau la marinat si apoi se fierb putin ,asa nu trebuie lasete foarte mult la prajit.
Skip ads

  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Dan033 a scris:Pentru toata lumea care-si da cu parerea in necunostinta de cauza....Dau dreptate la toti care sunt de acord ca nu e buna mancarea fast-food, sunt 100% de acord. Insa, ca si bucatar intr-un restaurant KFC, va pot spune ca in comparatie cu McD, carnea este primita de la furnizori romani, atenti selectati, este proaspata, marinata de noi, in fiecare restaurant si in fiecare zi, si intr-adevar sunt prajite in niste friteuze la 180gradeC, insa reteta nu are nici pe departe de-a face cu cipsuri sau fulgi de porumb, sau nu stiu ce idei mai aveti. Sunt pur si simplu niste condimente cu care se marineaza carnea (care le dau gustul acela picant) si o simpla FAINA si apa. Deci va pot asigura ca niciodata nu veti reusi sa reproduceti gustul produselor KFC. Atat. Sper ca am lamurit o mare parte din voi. Si sa va fie putin mai simplu priviti clipul acesta http://www.youtube.com/watc...p;feature=related


e nu , sa reusit deja in proportie de 99,99% problema e doar friteuza care prajeste sub presiune , si ca sa ma credeti pe cuvant uitativa la episoadele de care ziceam , in care tipul se roaga de producatorul de cuptoare sa ii imprumute unul numai pentru a face o serie doua de aripioare , e chiar interesant.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Io am gasit zilele trecute ceva reteta de aripioare de pui dulci-picante aici. Cand o sa am la indemana sosurile respective o sa fac o proba. Wink
  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
E buna mancarea la KFC.
Dar tot cele mai bune pulpe/pieptutzuri sunt acasa la mama sau bunica. Very Happy
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Shiva a scris:Io am gasit zilele trecute ceva reteta de aripioare de pui dulci-picante aici. Cand o sa am la indemana sosurile respective o sa fac o proba. Wink

am facut reteta si sunt delicioase. Atat ca pe viitir va trebui sa suplimentez cu chili ca n-au fost suficient de picante.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR