Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Merlucius

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare
Am citit acest forum si altele in lung si in lat, nu regasesc situatia mea:
Am plecat de la tara, la iesirea din comuna virez o curba de 90gradein a 5-a, reusesc, redresez si realizez ca nu aveam treapta potrivita, schimb in a 3-a sa demarez pe drum drept (normal curba oiau cu a 2-a) doar ca....motorul trepideaza si merge in 3 pistoane. In trei pistoane revin pe autostrada acasa, in 3 pistoane circul pana in ziua de azi. Ce am facut, ce am patit, ce pot remedia si de ce dracu patesc de toate la aceasta masina ?
Multumesc


MODEL: Astra 2004
MOTOR: Z16XEP
Skip ads

  • Merlucius

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Intre timp am verificat bujiile, Am gasit o bujie usor umeda, cum stau cu spatele la curiosi si cu fata in motor Smile este a 3-a de la stanga la dreapta. Am verificat prin aspectare rampa de bobine si fisele aferente, totul este curat si integru, teflonul ala negru nu este plesnit/fisurat pe nicaieri. Incerc sa schimb bujiile cu unele noi si sper sa scap de problema. Totusi, daca am curatat si uscat bujia umeda nu ar fi trebuit sa isi revina la normal?
NU MAI VREAU SA AUD DE OPEL IN VIATA MEA. MA AOBLIGA SA IMI FAC STOC DE PIESE SI GARAJ IN CURTE, ADICA MA OBLIGA CA DE LA BLOC SA CUMPAR TEREN/CASA LA TARA UNDE SA AM TIMP SA MA DEDIC INVATARII DEPANARII UNUI AUTOTURISM. LA FORD SI ALTE MARCI CUNOSCUTII MEI BAGA DOAR ULEI SI COMBUSTIBIL. EU LA OPEL AMCUMPARAT TOATA MASINA INCA ODATA
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut ,
Mai mult ca sigur ai eroare misfire pe acel cilindru , cred ca trebuie sa o stergi intai , apoi o mearga in 4 pistoane ( sau cel putin o sa incerce ) .
(Nu sunt convins ca vizual poti depista o eventuala problema la bobina .)
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Scoatel bujiile si infingile in bobina, scoti releu pompa bezina si rogi pe cineva sa dea la automat, vezi daca ai scanteie pe 3.
Orice masina se strica indiferent de firma.
Skip ads

  • Merlucius

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult pt rapunsuri
incerc totusi sa corelez ce ar determina aaparitia problemei, faptul ca am mers eu fortat sau sa merg pe coincidente si sa accept ca mi-a "cazut" aprinderea pe o bujie intr0o curba?

Cu masina am istoric bogat, am mai avut odata o suspiciune de aprindere defectuoasa din ECU cu ocazia segmentarii motorului, in care cauza am schimbat ECU cu altul SH rescris. De atunci a mers motorul 4-5 ani. Acum ,in curba periculoasa am pierdut aprinderea de la ECU din nou?
Dl. Dan, am multi preiteni /amici/ cunostinte cu masini, , 2 parcuri auto etc..stiu ce zic. Sunt masini si masini. Ford se trica dar 10% din ele doar (un exemplu aiurea la intamplare). Opel se strica 80% dintre ele. Toate se strica, dar totusi...
Am avut Corsa C , s-a rupt axa cu came la drum lung, cu copii si bagaje in masina. Defect recunoscut de OPEL.
Nu imi mai trebuie OPEL, dati-mi voie sa imi sustin opinia, pe acest forum
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Esti liber la opinii Very Happy
Dar sa sti ca nu e chiar asa. Esti tu mai ghinionist la masini.
Si Mercedes si Honda se strica de zici ca nu e adevarat, conteaza cat e de veche, intretinuta si cum ai grija de ea.
Si pe mine m-a lasat o tata (tzatza) de la bobina in Bulgaria, am pus band izolier pe ea si am ajuns acasa cum trebuie (4 pistoane), acasa am schimbat-o si......gata merge masina Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR