Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • CRyS`

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salutare!Sunt nou printre voi!
Sunt proaspat posesor de o Astra Caravan 1.7 DTI din 2000.Ca tot romanu,e luata din Germania.Are 116 mii km in bord(nu cred...cartea ei de service pare smenuita)dar nah!Nu pot sa comentez la faza aceasta!
Acum m`am apucat si eu sa schimb una alta!Citind pe aici si pe alte forumuri auto m`am dus frumos la Augsburg si mi`am cumparat ulei(Aral 10 40 W pt turbo diesel),toata distributia,filtrele de aer si combustibil...si c`am atat!Acum...vreau sa va enumar si unele mici probleme,de care nu am bagat seama la cumparare:

1.Nu imi merge lumina interioara....pur si simplu nu se aprinde!!!
2.Cand aprind farurile,si ma refer pe pozitie si faza scurta ar trebui sa am acei "martori"(beculetze din bord) care se aprind! Nu?Ce`i de facut!?
In schimb pe faza lunga se aprind si ceatza fatza si spate!
3.Vreau sa`i pun o antena radio...ca nu are...Dar intrebarea este:In spate sus pe cupola este un "dop" negru de plastic fixat bine in ea.Acolo se monteaza?Si daca da....este fir pana acolo?
4.Am primit de la "bunul proprietar" o carte,un manual de intrebuintare.Dar este in limba germana!Dar nu stiu o buche din limba aia.Cine ma poate ajuta cu un alt manual in engleza sau eventual in romaneste?
5.E normal ca masina sa aiba doar un singur maner de sustinere sus in dreptul pasagerilor?Doar unu singur are pt locul din fatza al pasagerului.
6.Bancheta spate nu are loc pt tetiere...si in plus nu seamna cu cele din fatza!E alta tapiserie....Asa o construiesc nemtzii? Laughing
7.Acum o duminica am fost la munte cu ea,prin Neamtz.La un moment dat cum urcam prin niste serpentine(stand vreo 10-15 in spatele la 2 camioane si mergand cu a 2-a,nu puteam depasi) s`a aprins beculetzu de la ABS.De ce?S`a stins doar dupa alte 20 min,cand am terminat serpentinele si am oprit intr`o parcare 5 min.Cine imi poate zice,explica?(recunosc ca am stat cu frica in mine putin....nu cunosc deloc masina...inainte de Opel am avut un Fiat Regata din 1983...care mi`o mancat banii...si ala era simplu.)
8.Va spun ca am dat pe ea 6500 E!Tipu de la care am cumparat`o cik e mare mester pe la RAR/ITP pe acolo si a avut grija sa ii faca el toate verificarile.Actele au fost platite de el dar inmatricularea si asigurarea le`am suportat eu...Logic Laughing


Si daca mai sunt useri din Iasi,care au acelasi model ca si mine ii rog frumos sa imi lase un nr de telefon,un ID ceva...!


Va multumesc mult si sper sa ma ajutati!

Imi cer scuze moderatorilor si administratorilor daca am facut un nou topic ...poate cu aceleasi intrebari,dar credetzi-ma ca nu am timp sa stau sa caut tot forumu!Intre 2 facultatzi si un serviciu fac toate acestea...zilnic!

Skip ads

  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Bun venit pe forum. Incerc sa-ti raspund cat de cat eu:
1. Pt lumina interioara trage incet de comutatorul pentru faruri
2.Nici mie nu mi se aprinde martorul pt faza scurta si din ce stiu nici nu trebuie (repet, nu stiu exact)
3.`Dopul` acela trebuie sa aibe un filet inauntru.Acolo se monteaza antena
4.Incearca un `search` pe forum. Exista documentatii si pt masina ta.
5.Nu stiu (nu cred ca asta e o mare problema)
6. Idem 5.
7. Incearca si o testare computerizata la un service specializat. Erorile raman stocate si sigur vei avea un raspuns

Daca cei mai in masura ca mine au completari ii rog sa o faca. Bafta
  • CRyS`

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
1.Am tras...nimic!Cred ca o fi arse becurile sau sigurantele!Dar nici nu stiu unde`s sigurantele...Mi`e frica sa umblu prin ea...poate mai stric ceva!
2.Dar totusi este acolo acel martor Evil or Very Mad
3.Dopul ala pare a fi lipit cu....Super Glue Sad
...
...
...
7.Ce service imi recomanda cei din Iasi...la care sa merg sa fac schimbu de ulei,distributie si....sa`i fac o testarre computerizata!

Va multumesc mult..mai astept pareri si sugestii!

  • deleted-2234

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2006

  • Mesaj Privat
pt lumina, daca apesi pe butoanele alea 2 de pe plafoniera, nu se aprinde nimic? eu am il lampa aia 3 becuri. unul stg, cu butn pe ea, la fel si dr, si unul pe care il aprind din comutatorul pt faruri sau cand deschid una din poriere. cele cu butoane merg doar cand e pus contactul. nush cum e la tine lampa. a mea are in ea si ceva senzori pt alarma.
sigurantele sunt in stg jos, sub volan... ai acolo o cutie pt port acte si aia se desface din 4 suruburi de plastic si in spatele ei ai sigurantele.
z-imi si mie... masina e cumva alba, nu ai cass deloc, in loc de TID in consola centrala e plastic si nu ai antena? scaunele din fata sunt ca la cea cu 3 usi, adik culiseaza? e cumva masina de la curierat de la De Telekom? poti vedea cine a fost proprietar in carea de service sau brief... dak e de la DeTelekom km e real... ca aia le caseaza la 5 ani:) si nu au km prea multi... pana in 160-170 k km. Avea bancheta in spate cand ai adus-o? sau nu ai fost tu dupa ea?
Skip ads

  • deleted-2234

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2006

  • Mesaj Privat
scz... acum am citit tot... da... aveam dreptate... amsina e de la DeTelekom.... vezi daca nu mai ai pe parbriz in dr sus nr de inventar.... de-aia nu are bancheta aceeasi culoare si nu are decat un singur maner.... si eu am adus pt cineva una ca a ta din .DE. daca vrei sa vb mai multe ID-ul meu e morar_r8x sau tel 0740685694
  • CRyS`

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
...Da intradevar..are un nr de inventar....Brief`ul nuj pe unde`i pus,dar cum il iau,il scanez si`l pun aici.La fel si cartea de service...nu o am acu pe langa mine,dar toate reviziile au fost facute la AutoHouse(ceva de genu) si OPEL SERVICE....(dar am zis..pare smenuita pt ca unele cifre,litere sunt la fel,cu toate ca stampilele au mai multe culori).

Lampa de sus din fatza nu are nici un buton.Lampa din spate la fel..nu are nimic.Nu se aprind in nici un chip..+ pe mijlocu masinei in interior,sus pe plafon are o gaura si langa la vreo 2-3 cm in fatza are niste fire mici iesite...nuj ce`s cu ele.

Casetofon?Are unu de VW ...Scrie VW GAMA pe el si nu reusesc sa`l scot! Laughing Boxele pe fatza?Erau varza si am pus altele noi,Panasonic.

Manerul portierii stangi din spate este zgariat...semn ca s`au luat sau s`a pus banchetele...Ceva de genu!Nici covorasele nu sunt ale ei...



C`am atat pt moment...dar mai sunt multe de zis despre ea.Aaaa....E alba masina!


Si mai astept pareri si sugestii!

  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
1. verifica ceva sigurante (cauta manuale pe forum - chiar eu gazduiesc unul); luminile ar trebui sa se aprinda cand deschizi una dintre usi sau cum a spus b82bog
2. eu n-am observat sa se aprinda si ceva martori pe langa luminile de bord!?
3. ala e locul de antena insa nu stiu cat noroc ai sa fie tras fir pana acolo; merita verificat. daca zici ca ai radio, unde e antena?

5. 6. astea imi sugereaza ca masina a fost folosita la carat, cumparata cu dotari minime (AC are?): fara manere pentru pasageri, tetiere sau radio (toate astea au fost montate ulterior pentru a se vinde masina); cum arata interiorul portbagajului? mi-e teama de raspuns...
am vazut multe astfel ce masini in .de care se vindeau la preturi extrem de mici din 2 motive: pretul mic de noua, amortizarea investitiei prin parcurgerea muuultor km.

7. un service specializat ar trebui sa te ajute; spun ar trebui pentru ca nu prea am incredere in ei Sad

daca ce am spus la 5 si 6 e adevarat, iar interiorul masinii confirma, tare mi-e teama ca numarul de km este mult mai mare (spre dublu Sad), iar starea masinii justifica intr-o oarecare masura pretul dat pe ea.
  • deleted-2234

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2006

  • Mesaj Privat
cipo, masinile astea in .de sunt 3500E. la banii astia la ce te astepti... jos au un placaj pe care se pune marfa. da un search pe mobile. de de astra si vezi cate gasesti. si ai sa vezi ca scrie, desi are 5 usi, 2 sitze....
nu au ac, geamuri el, .... nika... km sunt cam reali... am vazut ffff multe si toate au km pana in 130-140 k km.... da sunt ca dacia logan varianta base... adik fara nimic... nu boxe, nu casetofon nu alarma....
romanii o iau ca e ieftina si cu 150 E iau ceva scaunde din ceva dezmembrare cand vin catre casa... la fel si cass.
brieful nu mai ai cum sa il gasesti, ca l-ai dat la politie cand ai inscris-o. cel putin mie mi le-au luat astia (la 2 masini) si mi-au dat inapoi doar CI.
cat despre gaurile din plafon, trebuie sa ai pe fiecare parte in spate la scaunele din fata deoarece acolo vine o plasa care nu lasa marfa sa cada pe sofer/pasager, cum ar trebui sa aiba si in spate. nu ai cumva si spoilerul fata sau spate pe partea dreapta zgariate (la toate cate am vazut in piata de la DeTe era asa...Smile)
Skip ads

  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
eu nu ma astept la nimic si nu-i nevoie sa caut nimic pentru ca stiu despre ce este vorba Wink, tocmai asta am si spus: la banii care i-a dat asa masina a luat, insa multi se asteapta la altceva.
partea proasta este ca pe langa masina a primit si probleme tehnice, ceea ce nu era de dorit, insa repet la banii astia era de asteptat.
problema e ca pe langa suma initiala mai trebuie investit si in reparatii, dar vad ca este obisnuit fiind ex posesor de Fiat Regata (scuze, dar nu m-am putut abtine Very Happy).

revenind: principala problema cred ca o constituie senzorul de ABS, dar atata vreme cat masina franeaza ok nici asta nu este prea mare, insa trebuie rezolvata.
asteptam sfaturi de la cineva mai competent in acest sens.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Mai, luati si voi omul mai incet... ca o sa il pierdem. Very Happy Cool
  • CRyS`

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu chiar ma pierd...dar sunt binevenite sfaturile,ideile..tot ce se poate zice despre aceasta masina.Chiar am nevoie..mai astept...si altele!
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ia-o usor si pe rind ca se rezolva si sa stii ca arata bine masina ta din exterior!- la cum o descriai ma asteptam la mai rau.
Skip ads

  • caravan06

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Poate cineva sa-mi spuna cum se schimba un bec la faza scurta (opel astra H)?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR