Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Lucian25

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am fost la vreo 3 service-uri, inclusiv reprezentanta Opel si nu reusesc sa depisteze urmatoarea problema:

La un moment dat eram intr-o depasire si brusc a inceput sa-mi scartaie motorul, plus martor in bord.
Am fost la mecanic si mi-a spus ca-i capacul de culbutori pentru ca se creea vid in motor si arunca si ulei.
Am cumparat si mi-a schimbat capacul si am scapat de acel scartait si ulei nu mai arunca, in schimb am ramas cu un zgomot (huruit) la motor care se simte puternic si in bord.
Cel mai tare se aude la relanti, dar si cand merg, mai ales la turatii mici.
Alte simptome ar fi ca se opreste motorul (cateodata) atunci cand ridic brusc piciorul de pe acceleratie, la relanti are momente cand motorul "da sa moara", apoi isi revine, iar atunci cand merg cu viteza a 2-a si deaccelerez brusc, se aude un sunet metalic de la motor. Dar dintr-a 3-a, 4-a nu se mai aude acel sunet metalic. As mai adauga faptul ca mi-a crescut consumul de benzina.
Codurile de eroare care mi-au aparut inainte sa schimb capacul de culbutori sunt urmatoarele: P0106, P1101, P0171
Dupa ce l-am schimbat nu mi-a mai aparut nicio eroare in bord.

Din tester nu-si da seama nimeni ce poate avea pentru ca acum nu mai arunca nicio eroare, dar cu siguranta ceva nu-i in regula pentru ca inainte de acest incident motorul torcea si functiona perfect.

Daca aveti idei sau chiar intrebari suplimentare pentru a putea depista cauza sunt binevenite!

Multumesc anticipat!


MODEL: Astra J 1.4 turbo benzina
MOTOR: 140cp
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR