Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • florin g4s

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2005 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
01 va rog sa ma ajutați cu un rãspuns din ce ar putea fi. Ms


MODEL: Astra 2005
MOTOR: Z16xep
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,498
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Pentru poza 2, daca nu ai cutie automata si/sau nu ai padele pe volan, pentru schimbat vitezele, cineva s-a jucat prin configurari si le-a activat, iar ele nefiind prezente fizic, este firesc ca ai eroare.
Daca ai cutie automata si ai padele pe volan, defectul poate fi pe traseul acestora, in mufe, banda, sau chiar padelele.

Pentru treaba cealalta, la o prima vedere (sper sa ma insel), pare ca masina a fost lovita si ai ceva "românești" facute pe acolo.
Dar nu te lua dupa mine, trebuie verificate acele elemente si mufele/cablurile spre ele.
Nu este complicat, dar este putin riscant, asa ca ar trebui facute masuratorile de cineva care se pricepe.
Eroarea apare de la capsa pirotehnica de la airbag lateral sofer *dar nu apare mereu, ceea ce pare un contact imperfect pe undeva), iar in masuratori ai o valoare aiurea la senzorul lateral sofer.
La ambele trebuie sa te uiti sa mai fie prezente acolo si sa fie in mintile lor, apoi mufe, cabluri sa nu fie "deranjate"
  • florin g4s

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2005 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Nu am cutie automata și nici pedale și nu sa jucat nimeni la telecomanda într-adevãr a mai apãrut de mult martorul da sa stins imediat dar acum nu se mai stinge și mașina am luat-o din Germania nu știu dacã a avut accident.
  • florin g4s

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2005 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Poate sa îmi Sara aibergul de la eroarea asta.
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,498
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Era vorba de jucat prin programari, cu "la telecomanda" si vorbeam de padelele de schimbat viteze, de pe volan, nu de "pedale". Dar ... in fine.

Daca ultima afirmatie, s-a vrut a fi intrebare, raspunsul ar fi cam asa:
Nu iti poate spune nimeni daca poate sa "sara airbagul" sau nu, pentru ca de la distanțã, nici nu stim daca mai este acolo sau a fost "pacalit".
Fiind un element de siguranțã, eu nu pot decat sa recomand o verificare urgenta si serioasa, la tot acest sistem.
  • florin g4s

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2005 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Ms mult.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,674
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am avut si eu o eroare asemanatoare la Vectra B, prima cum ca tensiune prea mare, a doua cum ca tensiune prea mica... pe exact aceiasi componenta (asemanator cu poza 2 de mai sus), dar si alte aberatii concomitent cu erorile respective, ceva gen tensiune prea mica/mare pe capsa pirotehnica aferenta airbagurilor laterale pe care defapt nu le-am avut niciodata. Intr-un final, s-a dovedit ca ,,s-a dus,, computer-ul de airbag... l-am inlocuit si asta a fost, totul in regula de-atunci.

Sa nu fie la fel ca in cazul meu, am scris aici pentru ca m-a intrigat eroarea din poza 2, ce sa vezi una dupa alta doua erori care sunt contradictorii.
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
In ultima poza apare ca sistemul vede un scurtcircuit pe airbag lateral sofer, de aici si eroarea cu tensiune mica pe circuit. Trebuie verificat daca este problema la cablaj sau airbagul a fost sarit si cineva a incercat sa pacaleasca calculatorul de airbag.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,498
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Poza 2 si erorile din poza 2, nu au absolut nici o treaba/legatura cu calculatorul de airbag. Este vorba de padelele de pe volan, pentru schimbat vitezele. Padele pe care omul, nu le are pe masina, deci clar este o configurare/programare gresita.

Pentru poza nr. 3, daca ne uitam atenti, este vorba de rezistenta SENZOR airbag lateral sofer. Senzor care se afla in stalpul dintre usi (cred). Rezistenta negativa, tind sa cred ca este cauzata de atingerea firului "cald" la masa/caroserie.

Eroarea pe airbag lateral sofer, din prima poza, apare ca fiind intermitent, deci nu se manifesta in acel moment in care au fost facute determinarile cu interfata Op Com.

Totusi, fiind vorba de un soft in limba romana, eu nu bag mana in foc ca ceea ce scrie acolo este corect, traducerile sunt facute ... de porc, asa ca eu as incepe cu o diagnoza serioasa si/sau masurarea tuturor elementelor in mufa calculatorului de airbag, asa vom sti exact daca avem probleme pe circuit(e) sau calculatorul abereaza ...
  • florin g4s

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2005 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema în spatele scaunului de la șofer sunt 2 cleme care tine firu de la aisberg clema rosese firu de aia era scurt lam izolat acum funcționeazã.
  • florin g4s

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2005 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema în spatele scaunului de la sofer sunt 2 cleme care tine firu de la airbab clema rosese firu de aia era scurt lam izolat acum functioneazã.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR