Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Deschid acest thread pentru a face un protest impotriva importatorilor de piese auto=.
Vreau sa dau doar un exemplu, unui coleg de serviciu i-a murit alternatorul la un ford mondeo turbodi. din 2002 si ne-am pus pe cautat in Bucuresti un alternator nou si am gasit insa preturile variau de 1200-1700ron cu tot cu cel bulit la schimb. Am apelat la fratemiu care ne-a trimis din anglia un alternator original nou nout pe care l-a cumparat cu doar 130lire-650ron + transportul 20lire=100ron, un total de 750ron . Intr-adevar nu mai e garantia, dar diferenta o consider enorma .

Toata lumea stie ca preturile pieselor sunt astronomice iar calitatea acestora lasa de dorit. De ce sa dam o caruta de bani si sa ii ridicam pe altii pe spinarea noastra?!

Importatorii aduc piesele la un pret de nimic in comparatie cu pretul de vanzare,exemplu este scris mai sus si mai sunt si altele si ii rog pe cei ce au cunostinte de asemenea lucruri sa posteze.

Ar trebui sa fie impiedicati, daca nu de legi, macar de producatori, cum este in cazul tigarilor unde pretul final maxim este impus .


Ultima modificare facuta de cozmino la Mie 13 Jun, 2007 11:03 pm
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Iti zic eu ca ieri m-am interesat: un radiator de clima pentru un mercedes ml la reprezentanta e 800 de E. Cel mai ieftin l-am gasit in vitan cu 9 mil (aceeasi firma - valeo).
Probabil ca ar fi si mai ieftine ...
  • B-30-ADU

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pot sa dau exemplul unui prieten care are un peugeot 406 din 2002 care a trebuit sa schimbe tot alternatorul ......la reprezentanta costa 2.200 Ron ( 675 Euro ) .......pret din germania 200 Euro Shocked
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Titlul este formulat gresit. Vand piese de ceva vreme si va spun cinstit ca magazinele(in general) nu sunt vinovate de preturile monstruoase de pe piata romaneasca. Importatorii fac legea si dicteaza in functie de cerinte. Se comanda statistici peste statistici si se analizeaza toate variantele de preturi.Probabil ca sunt si magazine care sar calu' dar asta e o nimica toata in comparatie cu marii rechini
Skip ads

  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Preturile sunt mari din cauza ca nu este concurenta acerba pe piata ... nu ai concurenta faci preturile pana la Dumnezo si inapoi de doua trei ori ... asta e economia de piata domnilor ! Daca se cumpara oricum, de ce sa nu vinzi scump (asta e politica)...Cand o sa fie concurenta, o sa fie si la noi piesele ieftine . pana atunci din vest ...


P.S.: iara o sa-mi sara toti in cap !
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@eduard33-Reformulam . Asta imi venise pe moment.
  • utzag

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
La fiecare problema care am avut-o am procedat cumparandu-mi piesele din germania la comanda si am iesit MULT mai ieftin decat daca le-as fi cumparat de la dealerul local, iar montarea am facut-o la alt service intrucat nu m-a interesat garantia de la bun inceput.
Deci nu recomand decat sa dati telefon la aia in germania si in maxim o sapt le aveti.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@utzag
Asta in cazul in care vorbesti limba lui Goethe!
Daca nu...?
Ai ceva contacte in DE?
Da si tu un nr. de tel/persoana, ceva...
Skip ads

  • utzag

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
lol: Laughing Man eu sunt un pusti care abia a trecut de un an experienta si care a invatat sa conduca pe o astra pe care am si "distruso" si iti spun din experienta. Vorbeam din necesitatea de piese pe care am avut-o. Fiecare cumpara cu cat si de unde vrea, eu asa procedez.
ps: N-am legatura cu nimeni, pur si simplu spuneam un sfat din practicticele mele
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
eu nu inteleg de ce va surprind asa de mult megaadaosurile comerciale...asa se fac banii...e valabil in orice domeniu..puneti-va in locul lor...pe langa cheltuielile care trebuie acoperite trebuie sa ai si profit ca altfel te-ai lasa de afaceri,nu?

una cand cumperi tu din DE o piesa si o aduci aici si o vinzi, adaugand 10-20% sa zicem peste cheltuielile de transport..dar apucati-va sa platiti chirii pentru sedii, depozite, logistica aferenta, angajati, agenti de vanzari, flota de masini etc. nu iau apararea dealerilor de piese auto, ca si eu sufar ca si consumator, dar nu trebuie sa comparati vanzarea cu amanuntul cu vanzari la volum mare...e ca si cum oricare ar prelua fraiele unui importator de piese si maine, ar taia adaosul de la 300% sau cat o fi, la 50% sau mai putin. Cred ca in maxim 2 luni s-ar da faliment.

este vorba de piese care "pica"...rata de defectiune ramane aceeasi..indiferent ca alternatorul e 500 euro sau 200e, nu ai incotro si tot va trebui sa il cumperi. aici e necazul si in acelasi timp avantajul business-urilor cu piese de schimb.

vorba lui GODLESS: Daca se cumpara oricum, de ce sa nu vinzi scump...nu pot sa cred ca ar fi vreunul dintre noi care, avand un astfel de biznis sa zica: STOP..eu nu vreau sa ma imbogatesc..nu vreau sa am profit beton...vreau sa ajut oamenii sa isi repare masinile ieftin...asa ca voi avea adaos 5% Smile
  • Gavriil

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
"nu e hot ala care cere ci e prost ala care da"

vorba din batrini


PS : Astept primii colegi interesati de un drum in jermanica dupa cumparaturi ( piese auto si nu numai )
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
utzag a scris:lol: Laughing Man eu sunt un pusti care abia a trecut de un an experienta si care a invatat sa conduca pe o astra pe care am si "distruso" si iti spun din experienta. Vorbeam din necesitatea de piese pe care am avut-o. Fiecare cumpara cu cat si de unde vrea, eu asa procedez.
ps: N-am legatura cu nimeni, pur si simplu spuneam un sfat din practicticele mele


Corect, ma interesa numai daca ai avea contacte acolo (nr. tel, firma, e-mail, etc) ca de restul m-as descurca.
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ideea am inteles-o si eu si a inteles-o toata lumea . Atata timp cat nu exista concurenta cer cat vrei ca lumea intr-un final tot de la tine va cumpara. Pot sa zic ca am profitat si eu cu ceva timp in urma pe aceasta lipsa de concurenta cand vindeam replici de ceasuri dupa marci renumite. Insa nu luam pielea de pe om Laughing .

Concluzia : se poate face ceva in aceasta privinta ? Exista vreo portita care sa-i impiedice pe importatorii mari sa-si puna adaos-uri dupa bunul plac .


Cu stima!
  • utzag

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ovidium a scris:Corect, ma interesa numai daca ai avea contacte acolo (nr. tel, firma, e-mail, etc) ca de restul m-as descurca.

Aceste date sunt la service-ul la care am reparat masina, am sa trec pe acolo ca avem o relatie foarte buna si probabil intr-o sapt am sa le pun pe forum

Parerea mea ca o prima portita ar fi ideea ca daca fiecare dintre noi ne-am procura piesele de peste hotare, comandandu-le, ci nu cumparand de la scumpii nostri comercianti cu mega adaosuri, atunci poate realizeaza si ei faptul ca "s-a tezit romanul" si as pune niste adaosuri omenesti.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR