Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • Anzu

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Personal m-am cam saturat de jupuiala din showroom-urile Opel, 800-1200 lei costa anul trecut o revizie. O oferta am primit pe mail, dublu m-au taxat (era promotionala oferta, dar au uitat sa spuna asta).

Asa ca de anul asta vreau sa fac, precum la alte masini, revizia la un service "de cartier". Bineinteles, autorizat RAR. Nu are de ce sa afecteze garantia masinii, am citit cu atentie termenii, acordarea garantiei nu este conditionata de apelarea la un showroom sau dealer autorizat. I-am contactat si pe mail pe cei de la Opel, au dat-o cotita, n-au zis nimic clar, insa un avocat mi-a zis clar ca nu au voie sa faca asemenea conditionari, i-ar arde instant Consiliul Concurentei. Daca revizia e facuta la un service autorizat RAR, OPEL e obligat sa tina cont de ea.

La un service multimarca langa mine, costa manopera 130 lei si include:
- Schimbat ulei motor;
- Schimbat filtru ulei;
- Schimbat filtru aer;
- Schimbat filtru carburant;
- Schimbat filtru polen, AC;

Am facut reviziile la mai multe masini acolo si nu au fost probleme (nu e inginerie spatiala sa schimbi uleiul si filtrele...).

Iar online voi achizitiona un pachet de materiale, 260 lei:
- Filtru polen carbon activ Opel Astra K B14XFT original GM 650237
- Filtru aer Opel Astra K B14XFT original GM 13367308
- Filtru ulei Opel Astra K B14XFT original GM 1808020

Ulei motor Opel Dexos 1 Gen 2, 5W30, 5L: 95 lei.

Total materiale + manopera: 485 lei (atat e doar manopera la unele showroomuri...).

Intrebarea mea: ce alte piese sa mai comand dinainte? Filtru O-Ring e obligatoriu la toate reviziile?

MODEL: Astra 2017
MOTOR: B14XFT
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR