Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • ionut2505

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2021

  • Mesaj Privat
Salutari.
Foloseste cineva ulei 2t in motorina?
Opel astra j 1.7 cu dpf on?




MODEL: Astra 2012
MOTOR: A17DTR
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Te râmã de un DPF ? ....pt. ce ai nevoie sa pui ulei 2T in motorinã, de ce nu folosesti o motorina mai calitativã ...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
se poate pune doar numai ulei 2T cu JASO-FC si doar 50-100ml la un plin si ideal completat pana la 1l cu benzina. Acest amestec curata si injectoarele si sistemul de injectie si nici nu afecteaza DPF daca este utilizat odata la 6 luni.
  • ionut2505

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2021

  • Mesaj Privat
Pai cum sa pui si ulei si motorina?
Uleiul face ungere la injectoare si benzina e aspra ....adica logic se bat cap in cap
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
crede-ma ca nu se bat cap in cap si eu am folosit la Astra g aceasta combinatie mai mult de 10 ani si la Insignia pana acum am pus de 2 ori la fiecare 3 luni. Rolul benzinei este de a dilua mai bine uleiul si in plus la un plin de motorina care la Insignia inseamna 70l (deci 69 de motorina si 1l de amestec) nu influenteaza cu nimic rau. In plus daca ai pus vreodata vreun aditiv de curatare injectoare sau DPF si ai citit sa vezi ce contine vei vedea ca baza este tot o benzina si nimic mai mult...
rolul uleiului este de ajuta ungerea injectoarelor si pompei si al benzinei de a creste putin cifra cetanica a motorinei. Soferii de tir puneau iarna tot timpul benzina sa impiedice inghetarea motorinei.
Oricum la cat de aspra este motorina din ziua de azi din cauza continutului actual, chiar nu conteaza un pic de benzina in ea...
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Eu puneam in fiecare iarna 1-2-3 litri de benzina la un plin de motorina si alimentam doar la lukoil, cea mai proasta motorina daca nu ne uitam la sulf ar fi lukoil(cei mai mici indici de detergenti), daca vrei ungere buna lukoil este cea mai buna statie de alimentare pentru motorine si ignorati cifra cetanica, 2-3 cai in minus nu ii veti simti.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu vechiul G numai la Lukoil l-am alimentat ani de zile si mergea chiar bine fiind Euro 3 ii placea mai mult decat cea de la Rompetrol sau Mol care era mult mai aditivata (mai aspra) si o consuma mai repede si nu am simtit crestere de putere sau acceleratie la cele din urma...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR