Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
Solutie
  • ionutalin2

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Salutari,

Am facut un clip cu zgomotul pedalei de ambreiaj. Se aude doar cand pedala revine si revine foarte incet. La un anumit punct face asa. Am filmat in clip fix la nivelul la care face sa fie mai sesizabil. Daca schimb vitezele si pedala devine repede nu mai face, face doar cand revine f incet.

Tin sa precizez ca nu ma deranjeaza squiq-ul ce se aude cand intra pedala, se aude foarte incet, ma deranjeaza acel harjait cand revine epdala, ala in trafic se aude mai tare cand misc in anumit fel pedala.

Pedala e umeda pentru ca am incercat sa dau niste wd40 pe la imbinaturi.

Sunt voci pe forumuri care spun ca exista un arc undeva l apedala, dar nu am idee cum sa ajung la el si sa il curat/ung, stie cineva?

Clip: http://www.youtube.com/watch?v=VDgUIE3nV_k

Multumesc in avans de raspunsuri.

Astra J 2010 1.7 cdti hatchback


MODEL: Astra J 2010 1.7 cdti hatchback

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce ar putea pãti acel arc de readucere decât sã se rupã(eventual decalibreze prin întindere)...existã procedurã de înlocuire...prin demontarea ansamblului pedalier! Cel putin asa prevede procedura oficialã Opel. Dar nu este exclus sã se poatã si altfel...doar cã pozitia arcului e ca dracu”: între pedala de ambreiaj si cea de frânã. ptr conformitate:


Poz. 17 reprezintã arcul cu pricina: GM 13285338.
Mai este un arc acolo, poz. 18, nu stiu ce rol are ... sunt 2 coduri, dar nu stiu care e diferenta între ele...poate un VIN ar face diferenta.
Procedura(oficialã) de înlocuire a arcului de readucere:

  • ionutalin2

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Am dat cu spray vaselina pe toatã pedala. Tot de aude dacã blochezi pedala cu piciorul în o poziție și miști sus jos unpic. Atunci scartaie. În special când revin din ambreiaj încet pentru ca ai pe unu în fata și ți unpic pedala pe loc.

Tind sa cred ca e pompa de dupã pedala. O voi lãsa asa pana voi fi nevoit da schimb tot kitul de ambreiaj. Îmi e frica sa umblu dacã ambreiajul momentan merge ok.

W0LPD6EG2A8020652
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Da, e greu de zis exact...dar m-aș mira sã fie din pompa centralã de ambreiaj...mai degrabã din tija ei de acționare sau din bolțul pedalei de ambreiaj(acolo e un lagãr plastic-metal care la o anumitã uzurã și lipsã ungere poate genera zgomote supãrãtoare)...
Skip ads

  • ionutalin2

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Am uitat sa menționez ceva foarte important. A început sa facã asa dupã ce am schimbat lichid frana și aerisire frâne și ambreiaj.

.... sau poate este doar o coincidenta. Dar ma mir sa fi fãcut asa și înainte și sa nu observ

Sunt perfecționist de fel dar o sa îmi dau silința da ignor sunetul, mașina merge perfect în rest chiar am prins un exemplar bun.

Și cine știe, poate in timp sunetul va dispãrea.

PS. care e acel bolț? Am dat cu vaselina în locul unde pistonasul e prins de peda și nu e de la el.
  • ionutalin2

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Am rezolvat ! <3 . In spatele pedalei, unde exista si tija ce vine din pompa de ambreiaj, este un plastic alb. Acel plastic ce sta intre pedala si tija sa nu roada direct in pedala. Ei acel plastic are doua capse, in fiecare parte. Trageti de acele capse si sprayati wd40 cu presiune sa ajunga si in spatele plasticului. Si papa troznit pedala sau scartait pedala ambreiaj.

Las si date pentru google index: SCARTAIT PEDALA AMBREIAJ OPEL ASTRA J SCARTAIE PEDALA OPEL
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR