Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • uctad

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Salut! Sunt nou in acest club. Am incercat sa caut problema mea si nu am gasit rezolvare, de aceea intreb aici, poate gasesc un raspuns care sa ma ajute. Problema mea este ca pierd ulei destul de mult pe la simeringul de la fulia de la vibrochen partea fata (distributie). Am cumparat simeringul, si am inceput demontarea. Am desfacut tot ca sa ajung la simering (am dat cureaua de accesorii jos, am desfacut cele 6 suruburi de la fulie si am desfacut surubul central din arbore) , dar nu pot sa scot fulia interioara sau cum se numeste, acea parte care intra in capacul de distributie pe care freaca respectivul simering. Am atasat poza cu partea pe care nu o pot scoate, este incercuita cu galben (mentionez ca nu este piesa scoasa de mine, si este o poza luata de pe internet ca sa vedeti exact la ce ma refer). Ca sa scot fulia respectiva sau cum se numeste am incercat chiar si cu o mica ranga fortand in capacul de la distributie si tot nu am reusit sa o scot. Cum trebuie sa procedez? Multumesc anticipat!


MODEL: Corsa 2004
MOTOR: Z12XE
Skip ads

  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Foloseste un extractor ... sau o presa de scos rulmenti de pe ax.

Ai grija la filetul din interiorul arborelui cotit sa nu il strici. Pune o pastila metalica sa nu impingi in filet.



Poza luata de pe https://www.magazinulcuscule.ro
  • uctad

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru idee, nu stiu ce pastila metalica sa pun, dar o sa incerc cu surubul de la arbore. Nu il infiletez de tot, si pun presa sa impinga in el. Poate merge (deocamdata nu am presa, cumpar si incerc).
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Baga degripant intre flansa si vibrochen si lasa-l sa lucreze, fortezi usor flansa cu un levier in afara, poate nu ma crezi, dar e ruginita flansa pe vibrochen..
Skip ads

  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
@uctad Ai mai rezolvat ceva colegu` ? Sau ti-ai facut treaba si ne lasi cu ochii in vibrochen ?
  • uctad

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Salut! Inca nu am rezolvat nimic, neavand toate sculele (presa, degripant ), am remontat piesele. Saptamana viitoare cand am liber cumpar ce imi trebuie si sper ca rezolv problema. Dupa ce reusesc, fac poze si postez cum arata piesele si cum am putut sa desfac.
  • uctad

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Salut! Am rezolvat problema cu ideile venite de la dvs., de aceea va multumesc! Operatiunea pe scurt: dupa ce am dat jos cureaua de accesorii, am desfacut flansa de la accesorii si surubul de la vibrochen am dat cu WD-40 in locul de unde am scos surubul, am indicat in poza cu sageata cifra 1. Am lasat sa actioneze solutia 30 minute, am infiletat surubul de la vibrochen dar nu pana la capat, am lasat un spatiu de cativa mm intre flansa si gulerul surubului. Am folosit o presa de rulmenti, am prins flansa si am impins cu presa in surub. Astfel am reusit sa scot flansa. Am adaugat o poza cu flansa respectiva si cum arata simeringul vechi.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR