Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Edyon85

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Salut.Am avut de schimbat un racord egr si a trebuit sa inlatur tabla aceia de protectie termica.Suruburile de prindere s au rupt toate din cauza ruginei in fine...,partea de jos a protectiei era total mancata de rugina,am reusit cumva sa improvizez,sa decupez partea ruginita si sa o montez la loc legata cu sarme,neavand la indemana alta protectie, iar de atunci imi fluiera dupa 2000 rpm.Fluieratul sa fie din cauza tablei ca nu e pusa exact pe pozitie sau al turbinei?! Mentionez ca inainte nu fluiera.Daca o accelerez pe loc nu fluiera.Multumesc.


MODEL: Astra 2006
MOTOR: Z19DTH
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu personal...as lua un alt scut termic (pentru galeria de avacuare) din dezmembrari, apoi l-as inlocui (pentru ca orcum trebuie inlocuit) iar apoi as reveni aici in topic daca problema persista.

Cost : motorina consumata dus-intors pâna la Centrul de Dezmembrari si probabil 60-75lei piesa SH in stare decenta (adica ar putea fi folosita pe urmatorii 3-5ani).
  • Edyon85

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2020

  • Mesaj Privat
M am bagat in canalul de inspectie din garaj si am observat ca a improscat putin ulei pe la garnitura care intra in radiatorul de la intercooler,probabil nu am putut sa o pun exact pe pozitie,in fine sunt curios daca din cauza asta imi poate fluiera cateodata cand accelerez.Ma gandesc ca daca era turbina trebuia sa faca si la relanti cand o accelerezi,nu?! Dar face doar in sarcina,la viteza.Nu mai am de ce sa prind tabla de protectie termica chiar daca o cumpar,s au rupt toate suruburile la desfacere chiar si dupa ce au fost lasate cateva ore in prealabil date cu wd 40 si au ramas blocate in suportii de prindere.Nu vreau sa ma mai gandesc sa desfac iar toata partea din fata.Mai desfac doar daca pica turbina sau se sparge radiatorul pana atunci sa nu aud...😁
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR