Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • RGhiurca

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2022

  • Mesaj Privat
Salut,
As mai avea douã întrebãri, una legata de difuzoarele Opel,( partea stângã mai exact) în care de puțin timp se aude un bâzâit când dau drumul la radio sau senzorii parcare, centura, etc. Mã gândesc cã ar putea fi membrana sparta sau vre-un fir care nu face contact bine pt cã nu se aude mereu, doar uneori sau când dau bass-un pic mai tare, l-am redus la minim acum oricum. Dacã îmi poate spune careva daca trebuie sã cumpãr difuzoare ce dimensiuni are trebui sa iau, de câți inci și care ar putea fi problema? Iar a 2-a întrebare e legata de radio, mi-au dispãrut posturile radio pur și simplu, am doar douã posturi mari și late, nu lipsește antena, doar cã nu mai prind și restul posturilor radio, a mai plãtit cineva? Trebuie resetat cumva radioul? Mulțumesc!


MODEL: Opel Astra J Sports Tourer 2011
MOTOR: 1.7 Diesel CDTI

LOCATIE: Onesti
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu, sunt difuzoare bunicele, doar ca din motive economice, s-au gandit sa le execute cadrul din material plastic si chiar fara prea multe elemente/forme de rigidizare.
Pe scurt, difozorul in ansamblul sau, este deformabil si chiar se deformeaza sub actiunea temperaturilor, timpului si a tensiunilor cauzare de fixarea pe tabla.
Aparent, manifestarea fenomenului este exact ca in cazul unui fir leonic rupt sau carcasa bobinaj care freaca in intrefier.
DACA este asa, poti incerca sa il slabesti din prindere si sa deformezi usor carcasa, poate ajungi la o intelegere cu el. In general, se rezolva cu o cala (distantor, saiba, etc) bagata intre difuzor si tabla si apoi sa strangi surubul, astfel incat sa asiguri deformarea inversa a carcasei difuzorului.
Merita sa incerci inainte sa cumperi ceva, pentru ca ai ramane cu cele originale si cu ceva banuti.

Daca nu merge si deci trebuie sa cumperi, trebuie sa iti cumperi si "adaptor" (o rama de plastic care respecta forma originala) si apoi difuzor care vine pe acel acaptor (parca de 165mm)
  • RGhiurca

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2022

  • Mesaj Privat
Ms mult, o sã îmi fac timp sa încerc ce mi-ai spus, poate se rezolva. Am vãzut cã sunt un pic costisitoare difuzoarele originale, de aia sper sa gãsesc o soluție. O zi bunã!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR