Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • C219319

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2023

  • Mesaj Privat
Dețin un opel antara 4×4 din 2008 150 de cai 2.0
N am demult masina,aproximativ o luna jumate chiar.Nu știu ce sa i fac,sau mãcar sa știu ce are și ce trebuie sa schimb sa nu se mai audã asa.Se aude un sunet metalic,parca bate într un fier,nu se aude ff tare dar destul cât sa te deranjeze.De la ulei nu cred ca ar fi problema,unii mi au spus sa l schimb,sau sa bag un ulei mai gros,gen 5w40.. fostul proprietar bãgatã 5w30 din gama GM recomandatã de producator.
Toate bune și frumoase,l am schimbat,am bãgat exact ce mi a zis proprietarul.A trecut o sãptãmânã și ceva de atunci și am sezistat zgomotul de l am menționat mai sus,a mai trecut o luna și se tot auzea,unii spuneau ca ar fi de la tacheti alții de la injectoare.Azi am schimbat uleiul,am bãgat liqui moly top tec 4100 de 5w40 scrie ca e recomandat GM dexoos2,am bãgat 6.2 cum se recomanda,și surprizã.. zgomotul nu s a accentuat deloc,ba chiar se aude mai tare(poate mi se pare mie ca m ai tare),la rece ni se aude,zgomotul apare dupã 20 30 de secunde,apre dispeare la fiecare 5 6,7 secunde.. și am observat ca zgomotul mai scade puțin când e motorul încãlzit,dar de disparit nu dispare.Oare ce o fi? Va rog sa ma ajutați,va rog din suflet.Ofer clip la dispoziție,orice,va mulțumesc din suflet


MODEL: Antara
MOTOR: 2.0
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR