Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • bogdan tanase

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 ecotec 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
cand am fost cu ea la mecanic si mi-a zis ca e etriera , am si vazut cu ochii mei ca se misca pe disc atunci cand o lovea usor cu podul palmei , simuland parca gropile de pe drumurile noastre. nu cred ca ar avea treaba cu caseta de directie....
Skip ads

  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
si la mine se aude din ce in mai tare zgomotul la denivelari mai ales pe spate!sa fie de la telescoape?
  • bogdan tanase

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 ecotec 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
eu am desfacut etriera si am improvizat o garnitura dintr-un plastic sau cauciuc, si se simte o diferenta in bine, de troncanit tot mai troncane dar nu asa de tare si nu tot timpul , dar asta e pana o sa schimb etriera mai merg asa...
la tine pe spate sa nu cumva sa fie de pe la vreo bucsa care trebuie schimbata
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
m-am uitat azi parca cauciucul dreapta spate nu e tocit uniforme tocit doar partea din interior!doar atat am constatat !ma duc la un mecaic sa vad care e treaba
Skip ads

  • haubau

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z 12 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
e belea cu troncanitul ala.. aceasi problema.. tocmai am schimbat bucsele la bascula.. amandoua, si fata si spate, bielete antiruliu, mecanicul a zis ca nu mai are nimic.. e o diferenta in bine clar, parca sta putin mai bine la gropi dar troncanitul ala tot se aude mai ales cand merg pe drumuri proaste si cu viteza mica.. la denivelari nu se simte nimic, numai pe drumuri de tara sau cu piatra cubica.. zici ca se loveste axul volanului de ceva de fier.. se simte si in volan.. a mai patit cineva? deci la roti 100% nu mai am nimic, chiar am fost langa mecanic cand a miscat de toate si a bagat un levier peste tot sa le miste sa vada daca mai are joc vre-o bucsa. ma scoate din sarite zdranganitul ala. are cineva vre-o idee in afara de schimbat caseta de directie? am schimbat si placutele de frana, deci nu e nici de acolo
  • bulky

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 20tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai treaba cu cu scartaitu o am si eu la vectrab2 roata spate stanga poate imi dati solutie sa scap de scartait, in legatura cu troncanitu in volan, efectu de lingurita in cana cand mesteci ceaiu am avut pe dacie si sa rezolvat complet dupa inlocuirea cuplu volan, in momentu de fata am aceeasi pb pe acest opel vectra, o sa schimb aceea cupla sau bucsa d ela cuplu volan si va spun rezultatul.
  • haubau

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z 12 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
bulky a scris:pai treaba cu cu scartaitu o am si eu la vectrab2 roata spate stanga poate imi dati solutie sa scap de scartait, in legatura cu troncanitu in volan, efectu de lingurita in cana cand mesteci ceaiu am avut pe dacie si sa rezolvat complet dupa inlocuirea cuplu volan, in momentu de fata am aceeasi pb pe acest opel vectra, o sa schimb aceea cupla sau bucsa d ela cuplu volan si va spun rezultatul.


Exact la fel se aude si la mine in fata, nu cred ca puteai sa descrii mai bine decat atat.. exact efectul ala de mestecat cu lingurita in ceai! Daca reusesti o sa schimbi la vectra si scapi de el o sa ma duc si eu cu ea sa vad daca se poate face ceva similar.
  • bulky

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 20tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Smile)))) pai am scris exact cum am simti, ba chiar cu cati mecanici am stat de vb exact asa m-am exprimat Smile) si au inteles ce am vrut sa zic, in mare parte mi-au zis ca e acea cupla dar ptr siguranta mai trebuie sa isi bage si mainile pe la celelate componente sa nu mai fie si de la altceva.

la DACIE 100% a fost acea cupla Smile
Skip ads

  • Mitzu83

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si eu am aceeasi problema la corsa,pe drum pietruit ma scoate din minti troncanitul asta.Haubau ai rezolvat ceva?sti de unde e.Nu e cumva o bucsa de la caseta de directie?
  • adi_diaconu

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cei care aud zgomot in spate sa incercati sa ungeti chederul cu ceva nepetrolier (pentru a nu deteriora cauciucul) sau sa fiti atenti ca nu cumva amortizoarele de la hayon (cei care aveti) sa aibe joc in nucile de pe caroserie respectiv hayon
  • Mitzu83

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
eu nu am zgomot in spate,in fata,merg spat asta la un mecanic sa vad care e situatia cu caseta
  • adi_diaconu

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
bulki sa ne spui si 9 te rog care au fost rezultatele dupa schimbarea cuplei volan la vectra b si au am aceleasi simptome.
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am gresat bucsele pe spate si scartaitul a disparut. Cele de la imbinarea caroseriei cu bratul/bascula. A mai scris un baiat pe aici despre asta si, intr-adevar, a avut dreptate. Vezi aici.

Daca va scartaie pe spate si vreti sa verificati ca bucsele sunt de vina, pulverizati apa pe ele si luati masina la un test. Daca nu mai scartaie sau scartaitul nu mai este la fel de puternic, de la bucse se trage.
Aveti acces usor la ele, nu trebuie sa va bagati sub masina.
Ori le schimbati, ori le gresati cu vaselina. Singura problema ar fi ca vaselina strange mizeria acolo si s-ar putea sa devina pasta abraziva in timp. Dar pana le schimbati, e o solutie rezonabila.
  • haubau

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z 12 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
N-am rezolvat inca nimic, am schimbat si bielele de la caseta de directie, a mers ok 2 zile dupa care iar acelasi zdranganit. Clar bucsa aia de la caseta de directie. Azi ma duc sa imi dea caseta jos sa vad exact ce e.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
La mine era de la capetele de bara si bielete. Am schimbat si bucsele pe spate, ca scartaiau si aveau joc. Acum e totul in regula.
  • haubau

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z 12 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am schimbat si capetele de bara azi ca unul avea joc.. nu mi-a mai dat jos caseta pentru ca le-am schimbat pe astea si nu mai facea galagie.. sa vedem acum daca ma tine tot 3 zile.. tot parca se mai aude un troncanit din cand in cand dar nu se mai aude la orice denivelare.. ma duc maine sa ii fac si ughiurile din nou si sper sa nu ma tina 2 zile iar..
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Discuta cu user-ul "trami" de pe forum si fa-ti drum in Targoviste. Se uita la ea si iti spune daca ai ceva sau nu la caseta. E bun. Cauta pe forum, e cunoscut.
  • rabotta

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am o problema cu biletele de antiruliu, una mi s-a rupt si le-am schimbat eu pe amandoua.
- intrebarea e: trebuie reglat ceva la directie dupa schimbare?
- si nu am reusit sa le introduc decat pana la egal cu capatul barii stabilizatoare(e ok?) greu le-am dat jos dar mai greu le-am pus pe cele noi, sunt ceva scule speciale ptr. asa ceva? de dat jos le-am dat cu ajutorul unei panze de "bomfeier"(poza garaj)
- si cine stie un pret ptr. o presa amortizoare - vreau sa schimb flansele
si imi place sa mi-o repar eu, nu am experienta dar am rabdare Idea
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Mie mecanicu' mi-a spus ca nu e cazu' sa refac geometria decat daca se umbla la capetele de bara - l-am intrebat cand am schimbat amortizoarele si bieletele antiruliu. Spre binele lui, sper sa fi avut dreptate Twisted Evil
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mane mecanici sunt destui ...acu unu care chiar stie ce face..mai rar
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR