Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
rabotta a scris:am o problema cu biletele de antiruliu, una mi s-a rupt si le-am schimbat eu pe amandoua.
- intrebarea e: trebuie reglat ceva la directie dupa schimbare?
Idea


Nu ai treaba cu unghiurile..insa cand schimbi capetele de bara, cel mai sigur e sa verifici unghiurile pe stand...metoda mecanicilor e cu numaratul filetelor...dar nu stii daca piesa vecehe si cea noua au acelasi producator..de aceea nu mere cu echivalatul numarului de filete.
Skip ads

  • rabotta

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ok multumesc, ma bucur inseamna ca am scapat cu 50 RON Razz acuma despre presa arcuri stie cineva un pret/producator? vreau sa schimb flansele+rulmenti(le-am cumparat deja) sunt ok si cele vechi dar la drumurile astea, pe cand gasesc eu presa sunt varza si flansele.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai bine te duci la cineva priceput la asa ceva, in TM stiu eu.
O presa de arcuri adevarata in care ai baza este minim 1oolei si daca e cit de cit firma trece de 250lei, nu te juca cu saracii ca o sa faci degete pe jos sau mai rau.
La noi in bazar au aparut ceva prese YATO, tot ce am cumparat de firma asta era calitate chiar daca e China. Am sa vad cam ce pret au si iti spun, colet cu posta romana ca e ieftin pot sa fac si asa am mai trimis in Alba destule. Eventual daca mai vrei altceva pentru masina te pot ajuta.
  • rabotta

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Mai bine te duci la cineva priceput la asa ceva, in TM stiu eu.
O presa de arcuri adevarata in care ai baza este minim 1oolei si daca e cit de cit firma trece de 250lei, nu te juca cu saracii ca o sa faci degete pe jos sau mai rau.
La noi in bazar au aparut ceva prese YATO, tot ce am cumparat de firma asta era calitate chiar daca e China. Am sa vad cam ce pret au si iti spun, colet cu posta romana ca e ieftin pot sa fac si asa am mai trimis in Alba destule. Eventual daca mai vrei altceva pentru masina te pot ajuta.


ok astept un pret. merci deocamdata, momentan vreau doar sa o protejez de problemele majore din Romania, astept piesele unei masini din Germania dar abia in iulie o demonteaza dupa care daca am si inscris-o urmeaza o vopsire cel mai probabil
Skip ads

  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Eu am avut problema cu trancanitul la volan acel ametalic , mi-au schimbat caseta de directie la Radacini . A tacut exact 1500 km dupa care zgomotul a reaparut. Urmeaza acum sa ma duc iar la ei sa vada despre ce este vorba.
Mai nsaol e ca zgomotul nu se aude mereu. Depinde foarte mult de temperatura si conditiile admosferice. Am impresia ca atunci cand este uda bucsa aia nu mai troncane , troncane numai cand se usuca.
  • manolo83

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 2.5 tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2007

  • Mesaj Privat
salut!eu am o intrebare:amortizoarele bat?pentru ca eu am schimbat flansele alea si rulmentii dar tot se aud batai.
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
"atunci cand este uda bucsa aia nu mai troncane" - In principiu orice masina cand mergi pe ploaie nu troncane, de asta nu e recomandat sa faci test drive la masina pe ploaie pentru ca poti sa iti iei teapa.
Amotizoarele pot bate, dar in acelasi timp curg, deci se vede atunci cand e stricat un amortizor.
  • Lucianleo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut!

Eu am aceeasi problema cu o Corsa cu zgomotul de la roata din stanga fata prin teren accidentat.

Am citit toate posturile din thread-ul asta si tot nu sunt lamurit: care e cea mai simpla metoda prin care se rezolva problema? (simpla inseamna si ieftina si buna)

Bineinteles nu as vrea sa schimb caseta de directie care costa 15% din valoarea actuala a masinii Smile
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ieftin, simplu si bun mai greu dar se poate dupa o diagnoza.
Pot fi : amortizoare, flanse amortizor, bucsa amortizor, bieleta bara stabilizatoare, bucsa brat suspensie, bilete directie, si evident caseta directie.
La caseta se poate remedia si fara schimbare bucsa, adica demontare completa daca ai bafta.
Putem sa vedem ce este la tine si sa tragem o linie, ma contactezi.
  • Lucianleo

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Daca ajung prin iasi cum as putea da de tine?
Momentan lucrez in Bucuresti.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai mesaj privat.
  • dany3l

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2002 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am urmarit diverse dicutii p acest forum dar asta e cea mai semnificativa...zic asta pt k am si eu o Corsa C din 2002 motor 1,7 Di si prezinta doua probleme semnificative.Una ar fi zgomotul de pe partea stanga fata cand merg p piatra cubica sau drum de tara ,care nu mi dau seama de la ce ar proveni.mentionez k am schimbat caseta de directie(ce i drept cu una tot SH) si tot la fel se aude zgomotul..sa fie oare si caseta asta cu aceasi "buba" ca si prima? Sad de asemene am mai schimbat si capetele de bara, bieletele antiruliu si placutele de frana...au mai ramas neschimbate bieletele de directie pt k caseta p care am luat-o SH avea numai una si le am folosit p cele vechi..dar inainte d asta s- a uitat mecanicul meu(un prieten si coleg de servici) la ele si a zis k sunt bune...ma indoiesc sa fie d la bara de torsiune pt k bucsele sunt ok..iar a doua problema ar fi o pocnitura la coloana de directie cand dau repede stanga-dreapta p loc.Se aude de undeva din spatele volanului ,deci e sus p undeva k jos la podu pedalier m-am uitat la ansamblu d la coloana si era ok.stie careva dak este p acolo prin spatele volanului un ansamblu sau o bucsa ce trebuie schimbata?

Astept pareri si eventuale solutii.
Multumesc anticipat! Smile
Skip ads

  • goldeye3002

  • Mesaje scrise: 448
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Vezi ca zgomotul sa nu vina de la telescopul stanga fata sau de la flansa acestuia. S-ar putea auzi si de la usa soferului, am patit eu, tot ascultam si nu imi dadeam seama pana am deschis putin usa soferului in mers si nu se mai auzea.Am reglat cuiul acela de pe caroserie si adio zgomot.Ai putea incerca, nu ai ce pierde.
Referitor la a doua problema, da, exista un racord in zona pedalelor care se poate uza sau slabii. Am avut-o si pe asta, la mine nu pocnea, troncanea rau de tot pe piatra cubica de credeam ca e praf caseta.Am strans surubul acela(marimea 10,cred) si a disparut si zgomotul asta.
Cam astea ar fi ideile mele, incearca si vezi ce rezolvi...succes.
  • dany3l

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2002 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu e d la surubul ala pocnitul la coloana d directie... am incercat sa l strang azi dimineata si era strans la maxim...in plus la mine se aude pocnitul ala sus...dupa volan cu vreo 30 cm cam asa..ma gandesc k mai este o incheietura p acolo..poate stie careva sa nu ma apuc sa desfac bordu p acolo degeaba...iar cat despre zgomotul din stanga fata..nu e d la portiera...se aude jos..sub podul pedalier chiar putin spre zona mediana..nuj.. o fi cremalierele...ideea e k 2 meseriasi pana acu nu au stiut ce sa mi spuna..sa caut o caseta noua oare?..m am saturat sa tot schimb asa k zice unu altu..incerc sa vad poate are cineva o idee concreta pana sa fac urmatoare miscare...sunt dispus la idei....
Multam anticipat Smile
  • dany3l

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2002 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nu mai are nimeni o parere? Neutral
  • luciannoro

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am avut problema asta si am rezolvat-o. Problema este de la motorasul de servodirectie ce datorita uzurii capata un joc pe axul de transmisie. Inainte, cum mergeam pe piatra cubica sau pe un drum de tara avea un troncanit deranjant pe partea stanga. Acum nu mai are deloc zgomotul asta. La service-ul unde merg au vrut initial sa-l demonteze si sa-l schimbe dar trebuia comandata toata coloana de directie si ma ajungea la peste 20 de milioane. Am avut bafta ca un maistru de acolo mi-a desfacut motorasul si a inlocuit garnitura de la ax.
  • CRIMA

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
AM SI EU O PROBLEMA CAND IAU STANGA SU DREAPTA DE VOLAN SE AUDE UN ZGOMOT SI DE SIMTE IN VOLAN FAPTUL CA ACESTA NU RAMANE IN POZITIA IN CARE IL DAU SI REVINE POATE CU 5% DACA POT SPUNE ASA IN DIRECTIA DINSPRE CARE A FOST RSUCIT. POSIBILA CAUZA O GROPA PLINA CU APA PE CARE AM LUATA FIINDCA NU AM VAZUT-O PE TIMP DE PLOAIE PT CA PANA ATUNCI NU FACE ASA. ZGOMOTUL NU ESTE CA SI DE METAL CI MAI DE GRABA CA UN CLONCAIT.
  • rus mircea

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salut!Am avut si eu probleme cu acel zgomot /troncanit\ pe fata sub volan sau mai exact la capetele casetei de directie .Am rezolvat-o astfel;am dat ambii burdufi la o parte (am desfacut doar partea dinspre caseta) si am bagat unsoare speciala Mobil pana am umplut burdufii,dupa care am montat burdufii la loc ,apoi am virat stanga dreapta de vreo 20 de ori dar usor sa nu plesneasca burdufii pana ce intra unsoarea in caseta.dupa care am repetat operatia inca o data .am bagat in total cca 300g de unsoare.nu se mai aude nimic.mentionez ca am schimbat si eu 2 casete, capete de bara, bielete.In rest, pocnituri care se aud la viraje scurte in fata si pana sub scaun ca si cum ar fi o bieleta antiruliu rupta este de la bucsile barii de torsiune care nu neaparat trebuiesc schimbate doar decat daca au joc .Eu le-am dat intr-o parte si le-am sters cu putina unsoare (tot Mobil).Pentru prinderea burdufilor se poate folosi cleme de plastic cum se pune la capacele de roti nu neaparat din metal.
  • jere

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut
si eu am aceasi problema la denivelari dar se aude sus de tot la volan nas crede sa fie la roata ca se aude la volan dar volanul nu are joc si nici directia nu bate ce paote fi.bate tare urat!
  • rus mircea

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2007

  • Mesaj Privat
verifica bieleta de directie de pe partea volanului de acolo se transmite bataia pana in volan.baga in burdufi vaselina .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR