Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • brebenika

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut. nu stiu sa va spun asta eu am dus masina la un mecanic mia reparato..si mia zis cat costa. ..nu stiu sati spun mai mult :(eu am o schema cu toate componentele coloanei de directie..as putea sa tio trimit pe mail si sa merci cu aceasta la un mecanic particular si sa tio comanzi tu separat pt ca se poate comanda la magazninele de piese auto.pt unii e mai comod sa schmbe toata coloana decat acea bucsa..Wink
in service numai un reglaj de coloana de directie este in jur de un mil..mergi la o pers care lucreaza in particular.
Skip ads

  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am sunat la trami si mi-au zis ca pot fi 2 motive pentru care bate volanu . Una de la motorasul de servodirectie, si a 2 a de la bucsa din caseta de directie . Brebenica spune-mi si mie la ce mecanic ai fost si de unde ai luat piesa da-mi eventual un numar de telefon prin PM . Merci mult si astept raspuns.
  • brebenika

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
eu sunt din craiova nu am acum nr mecanicului dar il pot face rost.
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Brebenica fa rost te rog de numar. Nu conteaza de unde esti se rezolva . si astept un mesaj privat . Merci dar sa nu dai reply ca dupa te injura mecanicu dai PM.
Skip ads

  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
NU poate nimeni sa ma ajute si pe mine brebenica un mesaj te rog
  • itax
  • *
  • 4 mesaje
  • din 13 Jan 2009
  • Corsa 2001 Z10XE
  • Bucuresti
  • itax

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Deabea ce am venit de la service cu aceeasi problema si aceeasi constatare: "caseta de directie" Sad

Acum nu stiu cum sa fac sa o repar ca la Radacin unde am intrebat ma costa un pic peste 4000ron toata operatia de unde am auzit ca au fost oameni care au rezolvat si cu 400ron.

Din pacate de caseta as fi putut sa imi dau seama si singur dupa ce am citit forumul, problema pentru care am fost de fapt la control mai mult este un tremurat de la motor care se simte cam in toata caroseria, volan si schimbator de viteze(la anumite turatii vibreaza mai tare decat consider ca ar fi normal). Nu ii cer sa fie S-Klasse, dar nici cum e acum daca stau cu un pahar cu apa pe bord si accelerez un pic sa rama fara jumatate de centimetru de apa in el de la vibratii. In plus daca accelerez mai puternic apare un sunet ciudat ca si cand ar fi toba sparta, iar mecanicul nu a putut decat sa imi zica ca asa face ca are transmisie pe lant si asta e comportamentul normal(dece nu face zgomotul asta si cand accelerez lin, ca pot sa acecelerz pana la rosu, dar incet, incet si nu face nici un zgomot).

Are idee cineva de la ce poate fi "tremuratul" motorului si mai ales cum se rezolva?

Pentru caseta de directie probabil ca o sa fac un drum pana la targoviste din cate am citit pe aici, dar cand o sa fac rost de bani.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La capitolul caseta singura miscare inteligenta e sa mergi la Tirgoviste, vorbesti in prealabil cu Mircea la tel, il cunosc personal si garantez ca vei fi foarte multumit si tu.
Trepidatiile de la motor sunt intr-o anumita masura prezente la Z10XE si slabe la Z12XE. Ai la Agila subiecte despre distributie, throttle body, EGR, bujii, debitmetru, citeste si vezi ... daca nu le ai absolut deloc cu astea imi spui si te trimit la cineva sa vada ce si cum.
  • itax
  • *
  • 4 mesaje
  • din 13 Jan 2009
  • Corsa 2001 Z10XE
  • Bucuresti
  • itax

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut Dan,

Multumesc frumos pentru indrumari. M-am apucat sa citesc la Agila despre distributie si am citit cateva pagini dupa care am sarit la sfarsitul discutie pentru ca,din pacate, nu mai aveam timp. O sa postez acolo o intrebare pe tema distributiei.
Skip ads

  • lbadaca

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am un zgomot de ieri undeva in dreapta spate. Se aude la denivelari mai mari (precum limitatoarele de viteze), nu si la cele marunte. Sunetul seamana cu un capac care cade pe o oala, asa, mai infundat. De la ce poate fi?
Corsa D 1.3/90 CP, 3500 km (!)
  • bubu_bubu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut !
Am o Corsa C din 2001, Z12XE, pe benzina si de ceva timp am observat ca troncane ceva in partea stanga fata cand mergeam mai ales pe la trecerile nivel cu calea ferata. Am fost cu ea la service (nu Opel) si mi-au zis in prima faza ca e de la flansa stanga amortizor. Am zis, ok, hai s-o inlocuim. Vreo 3 zile nu s-a mai auzit nimic, insa dupa ceva timp iar a inceput sa faca urat si normal am fost cu ea iar in service sa vedem ce are. Au tras aia d-acolo de toate incheiturile, de toate articulatiile si nebuniile ca la sfarsit sa-mi zica: N-are dom'le nimic, esti paranoic. Ok. Am schimbat service-ul si astia la fel: N-are nimic. Mai apoi am intrat pe net ca sa citesc pe diferite forumuri cum ca aceste masini ar avea probleme cu caseta de directie si cum ca ar exista un kit de reparatie caseta directie. Am mers prin Campina la toate magazinele de piese auto si am intrebat de acest kit, dar surpriza, astia nici nu auzise de asa ceva. Atunci ce am facut, am sunat la Ploiesti la Opel DiBas si zic uite dom'le care'i problema zic caut kit reparatie caseta directie si surpriza dealerul Opel nu stia de asa ceva. Mai apoi am zis sa sun direct la Sibiu, la datele de contact despre care citisem pe forumuri, zic asta e o comand de la Sibiu. Am sunat la S.C. AUTOHAUS HUBER S.R.L, dealer Opel pe Sibiu si mi-au confirmat ca exista asa ceva. Am facut comanda a venit prin curier si toate bune si frumoase. Apoi am mers la service in Campina si am intrebat daca se baga cineva sa-mi umble la caseta de directie spre a o repara cu ajutorul kit-ului, am avut aici surpriza placuta in a intalni pe seful de service care a zis ca se baga si ma costa 150 RON toata treaba.

In concluzie, problema mea s-a rezolvat cu ajutorul kit-ului de reparatie caseta directie luat de la Sibiu. Link http://www.autohuber.ro/ind...92&Itemid=30. Kit-ul a costat 129 RON + taxe expeditie. Manopera a costat 150 RON. Service-ul e din Campina, sunt oameni foarte de treaba, mentionez ca nu e service Opel. Date contact service 0729 151 807, sef service Nea Doru.

Sper ca am fost de folos.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Toate bune si frumoase...dar mie mi-au zis la Huber ca kitul costa in jur de 300-350 iat manopera cam 150..total pe la 500 lei...diferenta de unde e? Cand ai comandat si platit kitul de reparatie?
  • bubu_bubu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2008

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Toate bune si frumoase...dar mie mi-au zis la Huber ca kitul costa in jur de 300-350 iat manopera cam 150..total pe la 500 lei...diferenta de unde e? Cand ai comandat si platit kitul de reparatie?


Am cumparat kit-ul saptamana trecuta 12.05.2009, am dat 129 RON + 40 RON curier. Manopera la Campina 150 RON.
Skip ads

  • max2005

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
d_claudiuus a scris:Verificati caseta de directie. Exista kit reparatii directie (e vorba de niste garnituri si o bieleta), n e scumpa, 100 si ceva de Roni, face minuni. Eu nu mai am probleme.
unde pot gasi kit de reparatie [tr. caseta de directie eu am un astra g si imi curge caseta:unde as putea gasii acel chit de reparatii?
  • max2005

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
bubu_bubu a scris:
livcro a scris:Toate bune si frumoase...dar mie mi-au zis la Huber ca kitul costa in jur de 300-350 iat manopera cam 150..total pe la 500 lei...diferenta de unde e? Cand ai comandat si platit kitul de reparatie?


Am cumparat kit-ul saptamana trecuta 12.05.2009, am dat 129 RON + 40 RON curier. Manopera la Campina 150 RON.
unde pot gasii si eu kit de reparatii?
  • duduxx

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
inclusiv la EREBUS in Bucuresti au kitul de directie. e pana in 200 de ron si te mai costa manopera. dar mai bine vb cu baietzii de acolo sa o verifice inainte sa nu te apuci sa dai banii aiurea.
  • max2005

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
un numar de telefon au baieti?
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Haideti sa va zic si intamplarea mea .... si eu am zgomot la caseta de directie unul chiar foarte deranjant ... toti caseta de directie .... Da este si caseta de directie dar cel mai mare zgomot m-i la rezolvat un baietica de la un service dintre blocuri si anume ... Joc in bucsi nu am dar daca dai cu ceva in roata sau cu piciorul in momentul in care roata e in aer se aude o bataie la vibratii....Rezolvarea a fot in felul urmator A desfacut etrierii sunt niste suruburi prinse cu bucsi de cauciuc ... mi-a schimbat acele bucsi si surpriza ... masina silentioasa + franare mai precisa. Maine ma duc sa imi faca aceeasi operatiune si la roata din stanga si incerc si faza cu vaselina in caseta de directie . Ma risk poate merge .
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ce ziceti sa incerc treaa cu vaselina?
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut, ma poti ajuta cu un numar de tel al acelui baiat ?

eu am o bataie la gropi mici sau linii de tramvai , am schimbat aproape tot pe fata si tot bate , in final am ajus la caseta directie si tot degeaba , am cumparat coloana de directie cu tot cu motoras dar mai intai as vrea sa incerc metoda ta . multumesc
  • gugurici

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut! am o corsa 1, 2 din 2008 si de vreo 2 luni a inceput sa se auda un scartait (zic eu) fie din usile spate fie de la roti spate. in afara de asta, la drum de tara sau limitatoare se aude si un trancanit , tot in spate. fiind in garantir, am zis ca ma duc cu ea la service, numai sa nu rada aia de mine. daca stiti ce ar putea fi, as ramane recunoscator. mentionez ca am 23.000 km
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR