Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
Solutie
  • Bneculai610

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Bunã! Știu ca sã discutat mult despre aceasta problema însã nu am gãsit o rezolvare.
Maneta e funcționalã, switch-urile frana+ambreiaj bune, spun asta pentru ca sunt verificate cu op-com atât maneta cât și butoanele. Problema diagnoza spune ca nu comunica cim cu ecu.
Acum eu întreb....dacã nu comunica cum de le pot testa cu op-com?
Schimbarea CIM este o rezolvare? Nu am probleme cu claxon,semnalizare faze și altele care țin de comenzi....pur și simplu nu se activeazã. Masina e adusa din Austria nu știu dacã a funcționat însã la mine pilotul trebuie sa fie funcțional. Nu am renunțat încã la Astra F însã la drumuri lungi iau Astra H.
Dacã cumva mq poate ajuta și pe mine cineva cu ceva sfaturi as fi recunoscãtor!


MODEL: Astra 2004
MOTOR: Z17DTH

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Pentru corsa d 2007 1.2 benzina cu aceiasi problema a trebuit tras fir din cim in bcm, sau mai bine zis de la volan in bcm .
Si era numai o anumita serie de bcm care suporta asta .
Mai sapa pe forum sau la intalniri
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pilotul automat e din fabrica, sau a fost montat dupa?
Daca a fost montat dupa, e posibil ca CIM-ul tau sa nu stie asa ceva....
  • Bneculai610

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Din câte am citit și vãzut pe net toate cimurile au pilot automat, însã fie nu are maneta din fabrica fie nu sunt activate. La benzinare am vãzut ca nu au switch pentru ambreiaj și acolo trebuie trase fire.
Rezolvarea mea a fost una banala și chiar dacã veți rade de mine sa știți ca sunt mulți care nu iau în calcul acest lucru.
Switch-ul de la ambreiaj cel puțin e foarte sensibil...eu spre exemplu îl țineam apãsat( doar atingeam foarte puțin) din obisnuinta stãteam cu piciorul pe ambreiaj și bineînțeles ca nu se cupla.
Deci dacã în opcom îți este activat pilotul,switch-ul e bun si la frana și la ambreiaj(în opcom vorbesc) maneta e funcționalã....cred ca ar trebui sa luați de tot piciorul de pe ambreiaj.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Aoliuuu! S-a dat comanda: jos labele de pe ambreiaj! Nu e grav, dar vã dã eroare în Op-Com, chiar și în clone.
Urmeazã:
1. nu vã mai drogatz cu lichid de rãcire;
2. nu mai cãlcatz pedala de ambreiaj la orice cãlcare a pedalei de frânã;
3. în caz de panã de cauciuc, chematz o pretenã: nu e mai util, ci doar mai plãcut, uneori poate fi baza întemeirii unei familii, știtz voi, celula de bazã a societãții.
  • Bneculai610

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2021

  • Mesaj Privat
E de ras însã cred ca în situația mea sunt destui care au aceasta problema. Nu as lua-o ca pe o gluma....mai degrabã ca o rezolvare. Sau ești cumva vreun mecanic care se simte ofensat de un lucru pe care ar trebui spus tuturor și pare banal?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu e de râs, e de plâns!
Ambreiajul acela nu are viațã lungã! La ce mama dracului îți ții piciorul pe ambreiaj?
Tu ești cel care greșește și tot tu ești cel "pe care" te superi? Bibu a scris exact ce gândesc și eu: VINDE MAȘINA! Sau ÎNVAȚÃ SÃ CONDUCI!
Mai și semnalizezi...
  • Bneculai610

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Altul care e mare meseriaș. Ce legãturã are un contactor cu ambreiajul de spui tu ca e gata? Între switch și pedala eborba doar despre contact care e foarte sensibil.
Eu am dat una din rezolvãri în cazul în care cineva poate pãți ce am pãțit eu...de la f la h e o diferențã totuși.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@Bneculai610, poate ca colegii au folosit un ton mai glumet decat era cazul, insa mesajul lor, in esenta, e corect - daca te-a invatat cineva sa stai tot timpul cu piciorul pe pedala de ambreiaj, rau a facut, daca ai invatat singur, proasta minte ai avut (ca sa parafrazez un basm romanesc)
Pozitia de repaos a piciorului stang e langa stalp, pe contraaripa (sau cum ii zice), nu pe pedala de ambreiaj. Motivul e simplu, chiar si o apasare usoara a pedalei va inepe sa activeze rulmentul, si va genera o minima debreiere - si asta va genera o uzura prematura a ambreiajului.
  • Bneculai610

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Mulțumesc frumos pentru raspuns. Acum știu și eu aceasta problema....eu am trecut de la aratul cu boi la aratul cu tractorul ca sã ma exprim asa.
La Astra F aveam acest obicei de a sta cu piciorul pe el pentru ca la ea sãraca prindea aproape de podea și nu era nici o problema. Insa de la cumpãrare maneta și activare eu am fãcut totul la ea de aceea mam supãrat puțin pe acești fel de oameni.
Eu am dat un sfat nu pentru aceștia care știu ci pentru cei care nu știu.
Nu am înțeles ce era de ras....dacã nu vroiam sa ma fac de ras nu spuneam despre problema mea și aia era.
Repet eu am dat un sfat pentru cei care nu știu.
Nu ca as fi prost...pentru ca am auzit destule despre inlocuire radio-cd doar cu display-ul cu care a fost imperecheat lucru care nu e adevãrat dacã știi ambele coduri. Am schimbat fostul cd30 cu unul cd70 navi la care am extras codul din eprom pe display-ul masini însã e o ordine de schimbare.
Dar na....aia e din greșeli învãțãm toți și nu cred ca e o rușine sa recunoști o greșealã.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pentru cei care nu stiu ce? Ca nu se sta cu piciorul pe pedala de ambreiaj?
Pana acum ai fi singurul care nu stia asta....
  • Bneculai610

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Da. E o diferențã în a ști și a nu ști. Probabil eu sunt cel mai prost însã mã bucur cã am rezolvat problema singur și am mai învãțat ceva. Însã e mai bine sa rezolvi singur decât sa te faci de ras....îmi pare rãu cã învãț pe cineva ceva și ca am pus o întrebare.
Voi renunțã la acest sit și nu voi mai pune întrebãri unor preastiutori.
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Știi cum a pãțit vãcarul/ cowboy-ul?
Cam așa ca tine... S-a supãrat pe sat!
Hai zile senine și drumuri bune!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR