Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
1 - se citeste codul erorii
2 - se cauta in TIS descrierea erorii si remedierea sau iti spune Tech-ul descriere
3 - se remediaza problema

La Vectra B era cunoscuta pt conexiunea imperfecta care se facea sub scaunul soferului sau pasagerului. Nu avea legatura cu airbag-urile ci cu senzorii de la centurile pretensionate. Se aprinde acelasi indicator dar codul erorii este diferit.
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Da, pina la urma trebuie sa o mai "testez" odata.
am pus un tester pe ea dar aveam o eroare 38 de la senzorul de oxigen.si altceva nu mai spunea. acum dupa ce am umblat la sonda lambda (desfacut, curatat ,verificat la rece daca nu este in scurt ) imi sta martorul ENGINE aprins de la inceput.
inainte se aprindea dupa vreo 1 minut.
merg asa pina la primavara, asta nu e vreme de stat sub ea in fata blocului.
  • pattila

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Martorul motor nu are legatura cumartorul airbag.
Daca ai avut codul de eroare 38 atunci numai test de motor au facut si nu si pentru airbag
  • Jacks

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Oradea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@ kata - eu nu zic nimik ca nu ma pricep dar din cate stiu eu pattila e mecanic la opel Oradea si daca si el spune la fel ca mecanicul lui @pichu care e din bucuresti,despre tel. mobile, hm , poate ca are ceva logica nu? in peco de ce nu ai voie sa vb. la mobil?acolo sigur nu e ram,Ghz sau hdd. e de studiat problema asta zic eu.
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
adica testerul citeste numai erorile motorului?
daca este aprins un alt martor care nu are legatura cu motorul nu-l ia in considerare?
trebuie alt program?
  • pattila

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Nu asa merge treaba.
Daca iti este aprins martorul de la airbag atunci trebuie facut test pentru airbag, daca la motor este aprins atunci trebuie intrat in sistemulmotor.
Este vorba despre acelas tester doar ca in masina trebuie selectat sistemul motor sau sistemul airbag .
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
testerul citeste orice eroare stocata. ideea e ca pt a se stoca o eroare, martorul trebuie sa stea aprins aprox 30 secunde.

eu am facut la cineva un test la masina si imi verifica fiecare componenta in parte ( electrica). electrovalve, relee, etc.
a lasat masina cu contactul pus, motorul oprit, si auzeam cum cupleaza diferite relee, electrovalve. si la sfarsit iti da lista cu erori. le stergi, faci o tura doua cu masina si apoi vezi daca reapar.
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
am desfacut eu o unitate srs ca pe calibra/vectra/corsa, etc mai demult si stiu cum functioneaza. nu se poate declansa eronat, nici de la mobil, nici de la magneti, nici cu piramida de cupru care reincarca miraculos bateriile Very Happy
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
ealex a scris:..... nici cu piramida de cupru care reincarca miraculos bateriile Very Happy


Shocked Shocked piramida de cupru Question
Te rog daca vrei sa detaliezi putin.
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ceva sambure de adevar exista in legenda asta. Opel in manuale sfatuieste acelasi lucru
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
eduard33 a scris:
ealex a scris:..... nici cu piramida de cupru care reincarca miraculos bateriile Very Happy


Shocked Shocked piramida de cupru Question
Te rog daca vrei sa detaliezi putin.


http://www.c4life.com/pyramid.html

nu se poate sa nu fi auzit de balivernele astea cu puterea piramidelor
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
fiecare face ce stie;asta mi s a spus mie si culmea , problemele au aparut NUMAI dupa ce am facut un drum lung in care telefonul a fost lasat pe usa in masina; am fost anul trecut in germania si am avut tel pe usa din dreapta ," se defectase" senzorul de airbag din usa dr, pt airbagul din scaun dr;m am dus la opel au vazut eroarea au sters o si gata;nu am mai avut pb 1 an;nici nu a mai fost lasat telefonul acolo(atunci am condus " la 2 maini " si eu am obiceiul sa las tel pe usa;
ultima data , acum in vara , cand am fost in germania iar , am lasat telefonul pe usa de la mine , de la sofer , si...culmea...s a aprins la un moment dat din nou acel martor(eu vb de becul rosu care arata un om cu centura) si nu s a mai stins;am venit in tara, m a intrebat omul din prima daca am pus tel pe usa ,am zis da , a zis sa nu l mai pun...becul s a stins..toata lumea multumita;
doar in 2 situatii mi s a aprins acel martor , de fiecare data "surprinzator" dupa ce am pus tel pe buzunarul din usa ,de jos,in primul caz in dreapta ,il al doilea caz in stanga;
fiecare crede ce vrea , face ce vrea si ce stie el ca e mai bine;va rog sa" nu va mai incingeti" ca va incingeti degeaba;omul ala nu are nici un interes sa ma minta,nu eram" oficial " in service ca sa vrea sa imi gaseasca probleme cat mai multe sau cine mai stie ce- i am dat tel , am bagat masina , a venit cu testerul , mi a zis..m a rezolvat.i am dat 300 000 ( asta vara) l am salutat si gata...pe scurt nu m am dus la receptie am intrat" prin spate" la el;
cine are ceva de inteles..intelege;cine este mai destept si stie altceva sau crede altceva..bravo lui;eu vorbesc de chestii "intamplate mie"...si ce am facut ca sa nu se mai intample;
nu e problema sa il pui in scrumiera ,mi s a spus ca e indicat sa nu las telefonul mobil pe usa sau langa frana de mana;consider ca sunt altii priceputi care ma ajuta la rezolvarea problemelor ,pacare fac asta de ceva timp , ma duc la ei cu incredere si pana acum nu au gresit niciodata;salut
Skip ads

  • senatorC30SE

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: ARAD
  • Masina: Omega 2002 y32se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2006

  • Mesaj Privat
fa un test cu TECH 1 SAU KTS posibil sa fie ECU AIRBAG defect sau infasurare volan sau probleme de incarcare /pretensionari nu/
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
stiti pe cineva cu un tester bun din toate punctele de vedere.adica pret si calitate .cineva care cunoaste cu ce se maninca chestiile astea .eu am constatat ca sunt numerosi indivizi care au un aparat si nu stiu ce sa faca cu el sau sa interpreteze datele .asa pe incercate in service sa schimbam si aia si ailalta pina merge parca nu ma incinta ideea.
am vazut ce pot sa faca cei de la Opel din TITAN(pe la Ozana pe acolo)cind m-am dus cu o Astra 1.6 cnz cu binecunoscutul defect de la aprindere.era cit pe aci sa-mi bage pe git un modul de aprindere vezi doamne ca este defect.
  • tm16gts

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: timisoara
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
azi dupa ce am spalat masina,indicatorul de airbag din bord ramine aprins,am oprit motorul,inca o cheie s-a stins 2-3 secunde si iar s-a aprins.

ceva idei Question
  • tm16gts

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: timisoara
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
am citit tot de pe forum referitor la martor airbag,cineva scria ca a tras scunul dreapta fata in spate si au inceput problemele,ca acolo sint firele Question
si eu am mutat scunele in fata si spate pt a da cu aspiratorul dar.......e totusi posibil sa fi atins eu ceva si sa apara martorul airbag Question
daca nu dispare trebuie sa merg in service pt resetare Question
  • tm16gts

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: timisoara
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Laughing mai o precizare,de o saptamina am montat alarma pe masina la logimetics,am citit ca si de aici ar fi o legatura Laughing
adevarul e ca e enervant sa stai cu becul ala rosu in ochii mai ales seara Laughing
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cred ca ai dat cu aspiratorul si pe sub scaune. Uita-te bine sub ele si vei observa cablurile cu mufe. Infige-le bine, iar daca ai B2 becul se va stinge singur - nu mai trebuie resetare - cel putin la mine asa s-a intamplat
  • tm16gts

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: timisoara
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Crying or Very sad am gasit mufele la locul lor,am facut ce trebuia,dar nimic,tot aprins sta Crying or Very sad
  • tm16gts

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: timisoara
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
am fost la opel si s-a rezolvat in 2 min pe tester,primul lucru care am fost intrebat-daca am miscat scaunul fata spate Exclamation Question Exclamation
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR