Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
multumesc la amandoi.Eu ma refeream ca fuge de spate atunci cand o sa am discuri pe spate si o sa pun frana.adica o sa fie mai puternica frana ca pe tamburi si sa nu se blocheze si sa-mi fuga spatele la viteze mai mari la asta ma refeream.Asa informativ cam cat trebuie sa aibe diametrul discul pentru spate?
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
o sa ai de 256mm.disc plin
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:adam,el are cele 4 suruburi care prind fuzeta sau cum s-o numii.discul si etrierul nu conteaza la caravan sau hach.sunt identice.iar cele de vectra se gasesc mult mai usor decat cele de astra.deci nu trebuie sa schimbe toata puntea.


scuze, eu am interpretat gresit..am ramas blocat la punte...si am crezut ca puntea doreste sa o schimbe.

Ursu/\82 a scris:
multumesc la amandoi.Eu ma refeream ca fuge de spate atunci cand o sa am discuri pe spate si o sa pun frana.adica o sa fie mai puternica frana ca pe tamburi si sa nu se blocheze si sa-mi fuga spatele la viteze mai mari la asta ma refeream


nu o sati fuga!frana pe disc no sa fie mai puternic actionat decat cea pe tambur!doar frana pe tambur in caz de incalzire(franare indelungata) devine ineficient....pe cand frana pe disc atunci isi capata 'forta'.
acuma nu sunt sigur daca ambele tipuri de frane folosesc acelasi tip de egalizator....uitate in EPC.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
va deveni instabila adam.discurile fata pe care le are el sunt de 236mm pline.cele de vectra a sau astra f spate sunt de 260mm pline.sa faca fata cu brio ar trebuii sa monteze pe puntea fata discuri de 256mm ventilate.asta incluzand si schimbarea de etrieri.
Skip ads

  • Z_Junior

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1986 16DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:va deveni instabila adam.discurile fata pe care le are el sunt de 236mm pline.cele de vectra a sau astra f spate sunt de 260mm pline.sa faca fata cu brio ar trebuii sa monteze pe puntea fata discuri de 256mm ventilate.asta incluzand si schimbarea de etrieri.

CORECT ...... daca nu va pune 256 mm pe fata nu cred o sa fie asa bine.
bafta incontinuare ca si eu vreau sa imi pun dar mai astept finante.
unu peste alta eu am vazut personal si pe kadett-E hachback cat si pe Cielo= in concluzie mere fara proble dar nu pun cuvant pentru caravan.
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Z_Junior ... cred ca de acum doi ani si-au rezolvat cu totii problemele cu puntea cu discuri pe spate Smile Tie iti uram mult succes in aceasta aventura!
  • Z_Junior

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1986 16DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@electronistul pe bune daca am bagat de seama.
ms mult de msg
  • Fumanchu

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1987 1.6i C16LZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2005

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:si kadettul are pe spate egalizator de greutate.


nu vau sa te contrazic total....insa probabil depinde de model.....dar nu cred....kadettul nu are niciun egalizator de greutate pe spate....totul se regleaza din regulatorii de presiune de la pompa de frana....iar frana e in X....pe un circuit e stanga fata cu drapta spate pe celalalt invers.

egalizatorul ala e o inventie frantuzeasca care nu a functionat niciodata si din cate stiu doar pe la dacie exista.


si inca ceva. eu am kadett e hatchback. 3 usi. si amortizoarepe pe spate la mine vin perfect perpendiculare...poate putin inclinate spre exteriorul caroseriei..dar un pic.
Skip ads

  • Fumanchu

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1987 1.6i C16LZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2005

  • Mesaj Privat
prea tarziu am vazut data postului.... Very Happy inviem mortii Smile)
  • Margik

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ma bag si eu cu o intrebare daca tot se dezgroapa mortii.. Laughing ..Am o Astra F si vara asta ma apuc de modificari la ea...datorita faptului ca am achizitionat o alta masina Very Happy .As putea sa schimb puntea spate cu o punte de Calibra Rolling Eyes
  • Z_Junior

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1986 16DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Margik a scris:Ma bag si eu cu o intrebare daca tot se dezgroapa mortii.. Laughing ..Am o Astra F si vara asta ma apuc de modificari la ea...datorita faptului ca am achizitionat o alta masina Very Happy .As putea sa schimb puntea spate cu o punte de Calibra Rolling Eyes

Nu, pentru ca Calibra are suspensie independenta pe spate,asta asa pentru cunostintele tale. Dar potzi pune de vectra sau astra gsi.
numai bine!
  • Margik

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat

Nu, pentru ca Calibra are suspensie independenta pe spate,asta asa pentru cunostintele tale. Dar potzi pune de vectra sau astra gsi.
numai bine!

Ok. Embarassed .multumesc pentru raspuns..eu ma gandeam ca este putin mai mare...si ar fi iesit putin rotile mai in afara fara sa pun distantiere Embarassed
Skip ads

  • stefy_726

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti, Romania
  • Masina: Ascona 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2006

  • Mesaj Privat
scuze ca ma bag dar numai calibra cu tractiune 4*4 are suspensie independenta
pe spate,deci marge si de calibra cu tractiune fata.
  • bv69tzk

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
uhuu vad ca in discutia asta sunt mai multi cunoscatori Very Happy .. atunci sa va intreb si eu Very Happy ce alte fuzete ar merge pe corsa b pentru spate? sa se potriveasca la gauri fara sa trebuiasaca sa modific de pe o alta punte fara sa sudez?Confused ... sau nu se potriveste nimic. ma gandeam sa schimb cu tot cu punte dar nu are rost. si nici nu cred ca as gasi punte cu tot cu fuzete pt etrieri .... si oare ar merge sa gasesc fuzete de vre-un alt model de opel cu etrier pentru spate?
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Fumanchu a scris:nu vau sa te contrazic total....insa probabil depinde de model.....dar nu cred....kadettul nu are niciun egalizator de greutate pe spate....totul se regleaza din regulatorii de presiune de la pompa de frana....iar frana e in X....pe un circuit e stanga fata cu drapta spate pe celalalt invers.


Kadett E Combi(fosta mea masina) are egalizator de greutate! in mijlocul puntii este montat.

@bv69tzk cauta in EPC codul pt fizeta ta, dupa aceea compara cu alte (Astra F, Vectra A/B). dar nu prea cred ca sunt sanse sa se potriveasca, iar ca sa inlocuiesti puntea cu una de Kadett, Astra sau altceva inafara de Corsa nu prea cred!
  • ambrosa

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
buna!citind prin discutiile colegior am inteles ca pe punte de opel astra f nu se pot pune jante de tabla pe 13 ca nu mai intra sau ceva de genul,asa este?ca eu am facut rost de o punte de la o astra f pe saboti pt kadettul meu si ar fi pacat sa nu o pot folosi si nici nu imi permit sa imi cumpar jante mai mari pe 14,15 si nici nu vr probl cu rar,am eu alte mai importante de skimbat la ea nu jantele.........stiu ca la frana de mana o sa fie o problema ca puntea care o am pe kadett e pe disc....multumesc
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
de ce ai renunta la frana pe disc pentru aia pe tamburi?! Shocked

eu am pus pe kadett d punte de astra f. e la fel cu aia de kadett d gte, kadett e gsi sau vectra a. mai departe, trebuie sa schimbi cablul de frana de cotor si eventual sa renunti la repartitorul de franare. de asemenea, trebuie schimbata pompa centrala de frana cu una de la o masina de mai sus.

daca tot faci treaba asta, schimba si fata cu ventilate de 256.

referitor la jante, merg de la 15. pe 14 nu intra de etriere. cred ca asta e ceea ce stii tu. daca vrei sa fii sigur, da o roata jos si pune-o pe puntea ailalta.
  • ambrosa

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
pt ca asta pe disc este stramba,sau asa cred eu pentru ca eu cand am luat masina avea cauciucurile tipla erau apr noi si in 5000 de km pe spate in interior s-au ros aproape de tot rizurile si in exterior deloc....si asta mi-a dat-o un prieten la pret de fier vechi e echipata are bucse tot.deci ce mi-ar mai trebui la skimbul cu asta?si cam cat m-ar ajunge?pompa de frana si ce ai spus ca imi mai trebuie...multumesc
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sincersa fiu, nu am auzit pana acuma de punte spate stramba. se poate, cine stie...in definitiv e un fier. verifica totusi jocurile rotilor si bucsele puntii. daca ai unde sa lucrezi, da puntea jos si analizeaza situatia, e mai sanatos cu discuri.

daca pui totusi saboti in loc de discuri nu mai trebuie pompa, ca ai deja una teapana. iti trebuie cablu de frana de mana, lichid de frana si ceva pricepere.

inainte de a te apuca, desfa tamburii si vezi ce ai in ei, sa nu te trezesti pe urma ca lipsesc ceva piese.
  • ambrosa

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
imi dau seama ca e mai sanatos cu discuri,dar eu am inteles ca normal la modelul meu e prevazuta punte cu tambur ci doar la alea cu peste 100 cai putere se pune cu discuri...in fine,joc nu am la roti si s-au ros exact la fel atat stanga cat si dreapta...daca ai merge pe drumurile care sunt la noi,ti-ai skimba imediat parerea....ai spune ca e foarte posibil sa se strambe...acum ma gandeam sa o indrept ca cica se poate se incalzeste si se indreapta dar nu stiu ce rezistenta ar mai avea apoi si nu prea am incredere......dar nici nu stiu ce sa mai fac,ca am de bagat la bani in ea de ma apuca groaza sincer....de cumparat nu o cumpara nimeni cum e acum...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR