Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sebyhusu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Daca sunt greu sa le scoata din alta parte sau nu le poate scoate ar fi perfect ca ii cer diferenta de la taxa pe ele si gata
Skip ads

  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Contractul se poate face.de brief nu cred.nu am fost atent si nu am vazut ca sunt si actele la tine .de contract sunt sigur ca da.
  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Vorbeste cu el sa va intelegeti cumva.tu ai nevoie de fiscal ca nu o poti inmatricula cel putin asa stiu eu si el are nevoie de actele de passat.sa iti dea fiscalul si diferenta de taxa si tu ii dai actele.pune o poza cu actele dar mascheaza zonele cu seriile si alte date importante.
  • sebyhusu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Fiscalul mi l-a trimis ca nu i-am mai raspuns m-a sunat ... dar actele de la passat tot la mine sunt sunt 2 acte mari A4 scrie numele proprietarului din germania an motor etc pe ele de culoare verde parca sper sa nu le incurc si am 2 acte dinalea si contractul
Skip ads

  • sebyhusu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Actele le am jos la masina , oricum azi l-a pus pe un om sa ma sune si mi-a spus ca nevasta lui e trecuta pe acte si ca are nevoie de ele . Este adevarat e numele unei femei dar cu siguranta cineva apropiat lui bagata in afacerea asta . Altfel nu avea ce sa caute acele acte la el !
  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Deci ai fiscalul.asta e bine.de acum depinde cum vrei tu sa procedezi in continuare.eu as cere diferenta din taxa contra actelor.vezi si tu.transfer bancar.curierat cu plata ramburs...bafta!
  • sebyhusu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2014

  • Mesaj Privat
maryusuku ma poti ajuta unde pot sa vad in brief ce euro este masina exact ca nu imi pot da seama . Am vorbit cu el si a zis ca baga mana in foc ca este euro 4 desi este din italia masina 19 .12 . 2001 eu crede ca minte el a zis sa ma duc la rar sa verific daca nu este euro 4 zice ca imi da banii pe masina si o i-a inapoi ...
  • sebyhusu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2014

  • Mesaj Privat
pacat ca imi place mult da cu asa oameni si taxa ... e si moled highline scaune recaro boxe tabla tun pe ea amortizoare dure sport cred , jante pe 16 frumoasa acuma sa vad cum fac cu actele si cu astea Doamne ajuta !
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca sunt brif-urile in original nu are cum sa le faca asa ca poti sa il santajezi cu acele acte dar grija mare ca daca este samsar mare s-ar putea apoi sa ti-o iei... Eu zic sa vorbesti cu el si sa ii spui sa iti dea diferenta de bani pentru inmatriculare fata de ce a spus el si certificatul fiscal si atunci ii dai actele altfel mergi la politie si faci plangere pentru inselaciune (exista asa ceva si ai mari sanse de castig fara proces). Sunt sigur ca se rezolva dar fi tare pe pozitie si vezi sa nu fi singur cand faci tranzactiile...
  • sebyhusu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2014

  • Mesaj Privat
ok multumesc mult pt sfaturi !
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca in acte scrie D4 atunci este Euro 3 daca scrie E4 atunci este euro 4. Ideea este ca fiind motor pe benzina din ce vad eu astea cam erau euro 4 deja la vremea respectiva dar sigur poti vedea din acte si cu o intrebare la RAR.
  • sebyhusu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2014

  • Mesaj Privat
mikyboy eu am mai avut un cont pe opel aveam un astra h alb cu jante albastrea i-am schimbat farurile cu leduri si lupe xenon aveam niste posturi din pacate am pierdut ID si pa ... ideea este ca pe brief scrie euro 4 si doua nebune de la birouri de acte de langa politie nu frate ca asta este euro 3 sau euro 2 ca dai 600 de euro ca este din italia ca nu stiu ce . Omu a zis ca este euro 4 motor 1.6 azd 16 v ma rog . Am vorbit cu unchiu meu m-a trimis la un inginer de la rar si l-am intrebat pe omu ala , a verificat pacolo serii motor etc cod anul masinii . Face la mine scoate ma masina de aicea ca asta este euro 4 dute fa-ti programare si vi la mine atunci Smile))
Skip ads

  • sebyhusu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Am tradus si legalizat actele am primit fiscal si declaratie ca a fost adusa pe platforma totul ok si am facut si programare rar da tocmai pe 25 si mai trebuie sa scot un set de numere rosii
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
era clar ca este euro 4 daca scrie si pe brief. oricum o sa vezi exact cand mergi la RAR. Vezi sa le zici sa iti treaca pe carte toate cauciucurile posibile trecute pe brif-ul vechi si mai ales dupa ce iei cartea sa verifici pe loc seriile de pe carte cu cele ale masinii sa nu patesti la mine ca la primul ITP sa descoperi ca a gresit o cifra persoana care scrie cartea cum a fost la mine si umblatura si nervi si bani dati aiurea. Succes
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
fara brief nu are ce face cu masina aia,asa ca ..........
  • sebyhusu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2014

  • Mesaj Privat
ms mikyboy o sa vad dar mai dureaza pana pe 25 luna asta ...
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sebyhusu a scris:Sunt curios daca el poate face actele alea usor fara sa le mai i-a de la mine stie cineva ? De brifuri contracte etc


Nu chiar; cartea de identitate(brief-ul) costa acum vreo 2 ani 100€ pentru eliberarea unui duplicat. E destul de complicat, cel putin in cazul lui pentru ca trebuie sa se mearga proprietarul cu masina respectiva la autoritati pentru verificare. Certificatul de inmatriculare costa in jur de 50-60€ cred, dar aceeasi procedura trebuie urmata.
Ideal ar fi sa rezolvati fara "presiuni".
Probleme de genul asta cu recunoasterea masinii in tara ca fiind euro3(in timp ce a fost euro4 in alta tara) sunt o multime.
In certificatul de inmatriculare(Zulassungsbescheinigung Teil I ) vezi ce scrie la nr .14 si la V.7 este trecuta valoarea emisiilor.

mikyboy a scris:daca in acte scrie D4 atunci este Euro 3

Asta nu este o regula generala; se poate sa fie recunoscut si Euro2.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
asta cu euro 3 nu stiam dar stiam ca daca este D4 in Romania la RAR nu iti da niciodata Euro 4 doar maxim Euro 3 si numai daca faci o verificare/omologare a noxelor si iasa valoarea pentru euro 4 atunci poti primi si asa ceva dar mai greu si costa destul de mult...
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
O cunostinta si-a inscris de curand un opel astra 1.6, in brief era euro 3 cu D4, si astia de la RAR au scos-o euro 4.
  • sebyhusu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspunsuri o sa vad ce pot face ideea este ca deja am programat-o la RAR si o sa vad dar este tocmai pe 25 luna asta am mai scos si un rand de numere rosii pentru ca expirau de sambata .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR