Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • dediKATO

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2012

  • Mesaj Privat
A vopsit cineva jantele cu fluorescenta? Mi s-a pus pata pe acest tip de vopsea dar sunt in dubiu.In primul rand ca nu am gasit-o decat la spray, la pret acceptabil si din cate mi-a spus vanzatorul, nu se da peste ea cu nici un fel de lac, nu merge la acest tip de vopsea. Pe partea cealalta, vopsitoru` sef a zis ca vopseaua la spray nu tine, nu garanteaza pentru ea [aici am vazut ca parerile difera] si neaparat peste orice vopsea as pune, sa dau cu lac, pentru protejare, de jetul de la spalatorii, intemperii, pietris, etc. Mentionez ca jantele au fost sablate iar acum asteapta decizia mea.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
LOL
Vopseaua e aceeasi.Nu conteaza ca e la spray sau la cutie.
Deci nu vad care ar fi diferenta.
Poate doar ca se aplica mult mai frumos cu pistolul.
  • dediKATO

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2012

  • Mesaj Privat
O fi aceeasi Marfa, dar nu se da la fel. Diferenta dintre cele 2 metode, spray/pistol, am inteles ca ar fi destul de importanta, in sensul ca la spray imi trebuie cantitate dubla pentru a acoperi aceeasi suprafata.Asa vorbesc vopsitorii de meserie si ce-am mai auzit si eu prin gura` targului.
Oricum,eram curios daca cineva a incercat fluorescenta pe jante auto.
  • roby1ro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut colegu Amicu! am si yo o intrebare ....ai vopsit intreaga masina cu alb sau doar jantele cu negru plastidip?
Skip ads

  • BMF01

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare la toti.Sunt un membru nou pe aici si nush dc intrebarea mea este corecta pe acest postdar ma poate ajuta cineva cu un sfat cum sa dau jos cercul de plastic dintre prezoane de pe jeanta de aluminiu de 15" fara sa dau roata jos?(dc se poate).am si o poza , problema e ca nush cum sa o postez Smile .dc stie cineva despre ce vorbesc , rog dc ma poate ajuta cu un raspuns. Multumesc .Stima
  • BMF01

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
poza respectiva :
https://www.clubopel.com/alb....php?pic_id=21224
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Cu o surubelnita cu cap plat cat mai subtire.Iese usor. Ea se tine in 4 picioruse tensionate de un cerc metalic
  • deejay.flavor

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am refacut si eu jantele in urma cu 2-3 saptamani le-am finisat chituit grunduit vopsit cu spray (culoarea albastru electric) in plus in afara de jante am vopsit si o parte din grila din fara si capacele oglinzilor . 2-3 zile de munca dar doar cateva ore pe zi finisat la greu cu hartie abraziva , chituit iar slefuit grunduit vopsit lacuit ! Oricum au iesit chiar bine desi le-am facut cu cauciucurile pe ele si mi-a fost mai greu . o sa pun si cateva poze .
Iar ca antrenament pentru vopsire am facut janta de rezerva inainte Smile)

Janta de aliaj




Grila si oglinzile







Skip ads

  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
@deejay lucrarea a iesit bine, insa, scuze ca iti zic, nu prea e stilul meu, stiu foarte bine ca gusturile nu se discuta, insa culoarea aia e din alt film. te rog sa nu mi-o iei in nume de rau.
  • deejay.flavor

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ne e nici o problema stai linistit ! Mie imi plac m-am obijnuit cu ele exact asa parca sunt acolo asa de o viata , oricum sincer prima data am intrat in magazin avand in minte portocaliu sau rosu si nu a avut si am vazut culoarea asta albastru electric mi-a picat pe ea . Decat zgariate sau julite etc mai bine asa oricum ii ofera asa ceva special sau ciudat Smile) da asta e mie imi place asa e prea draguta ! SI cand mai vad pe unii ca arata cu degetul pe strada si raman wow ma simt bine Very Happy
Am muncit ceva la ele pentru ca nu am avut flex sau capat dinala pt bormasina si am frecat cu hartie de am facut batai la maini apoi am folosit pentru zgarieturile adanci chit bicomponent pentru caroserie si grund , vopsea lac tot ce am scris mai sus . Am muncit cv la ele au iesit cat se poate de bine avand in vedere ca nici nu am mai vopist inainte si nici nu am avut aparate profesionale , le-am facut cu spray si vad ca se tin bine avand in vedere ca am fost si pe la tara si prin balti si la 1 sapt dupa ce le-am facut am fost la spalatorie si au dat cu jet pe ele si nu au nimic . Singurul lucru care de cate nu sunt multumit e ca nu am dat cauciucurile jos si m-am chinuit mult asa si marginile nu cred ca au iesit chiar perfect dar e bine de acuma stiu .
  • deejay.flavor

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Si apropo la cate masini am vazut tunate de Vosen pe youtube care te fac sa ramai cu gura cascata , zic ca arata inca normal masina . Din ce am vazut nemti au o obsesie pentru jantele pe 20 -22" cu cauciucuri super super subtiri parca sunt aproape pe jante masinile suspensie hidraulica sau pe perne de aer si cum masina cat mai aproape de sol intra rosile sub aripi . Si nu fac nimic extraordinar de incarcat , nici body chit-uri extraordinar de sofisticate totul e simplu o vopsea o suspensie sport jante oblogatoriu si suspensie . Cam asta fac ! Doar ca pe la noi cu o masina de genu ramai in prima groapa .
  • dediKATO

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Cam asta a iesit la mine :




Skip ads

  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Cum le-ai facut?
  • dediKATO

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Sablate si vopsite cu rosu rubin lucios de Logan si fara lac peste, doar vopsea.
  • deejay.flavor

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
dediKATO foarte frumoase jantele au iesit foarte bine ! Le-ai facut cu pistol sau spray ? Oricum daca vrei sa te tina mai mult , mai bine incearca sa le dai si cu lac . Ar fi pacat sa le vezi zgariate .
  • dediKATO

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2012

  • Mesaj Privat
sunt vopsite cu pistol
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
frumoase lucrari.felicitari!acum sa va arat si un experiment de-al meu.Si astept pareri,si sfaturi cum as putea sa le dau alt aspect acestor jante.Vreau sa incerc toate combinatiile,culorile,etc si la final,ce imi place cel mai mult,asa v-a ramane!

P.S. scuzati claritatea,eram foarte murdar sa intru dupa aparatul foto,fiindca astazi am intrat si in tainele tinichigeriei!

si una facuta cu aparatul sa vedeti trasnaia mea!
  • roby1ro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2012

  • Mesaj Privat
ori le faci ca un profesionist ......ori lasa-le cum erau originale!se vede de la o posta ca le-ai facu tcu pensula si nu ai acoperit nici cauciucul si nici cercul din mijloc nu ti-a iesit !vrei sa rada lumea de tine pe strada ? de culoare ce sa mai zicem? masina bleumaein jantele argintii si cercurile alea turcoaz........nu se imbina deloc!
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Mie-mi plac. Da si pe stopuri si faruri o mana.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cauta in topicul cu intalnirea de la Moldova de anul acesta si vezi cum am facut eu pe masina mea si poate iti va placea Smile

http://imageshack.us/f/62/cx71.jpg/
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR