Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu fiti rai,nici mie nu imi place ce a iesit,dar janta accea era stricata si,am slefuito,apoi am zis sa ma joc un pic.culoarea aceea era singura care o aveam la indemana.Vroiam sa vad ca si model,cum ar da.De aceea va cer parerile cam cum as putea sa le modific si ce culori sa imbin.Masina pe care urmeaza sa le pun,este neagra,cea albastra este cea veche.Stima
Skip ads

  • JaguarXF

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut baieti , a incercat cineva sprayul de jante foliatec negru? este un sprai care se transforma in folie si se poate lua jos oricand, Daca da asteptam niste poze si pareri.
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
sunt cativa colegi care au avut vopsite jantele astfel.Daca te intereseaza,gasesti un filmulet si pe youtube si a fost postat si aici parca.Stima!
  • dediKATO

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Cand se vor curata astea si vor trebui revopsite,vreau sa incerc cu fluorescenta.E scumpa dar si daca iese cum trebuie... x : x
Skip ads

  • rOsCaT

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Va salut!

Cred ca cel mai bine este sa iei legatura cu cineva care se pricepe in toata treaba asta. Eu de exemplu am un Opel Astra GTC si vreau sa-i fac jantele negru lucios. Am apelat la vopsire electrostatica. Am cerut cateva informatii de la ei si acesta este raspunsul lor.

"In cazul jentilor dvs, procedeul este urmator: sablare, apoi vopsire electrostatica cu grund, apoi culoarea aleasa de dumneavoastra si ca ultim strat, lac, aplicat tot electrostatic (jentile intra la cuptorul de polimerizare de 3 ori), jantele sunt sablate si vopsite integral. Pretul pentru sablare si vopsire este de 600 lei setul de 4 jenti R16, pretul poate varia in functie de starea jantelor- coroziune excesiva, lovituri, zgarieturi adanci provocate de borduri care necesita umplere cu sudura etc..
Puteti aduce jentile la noi, sau lasa masina pe elevator la noi, daca nu aveti un set de schimb. Operatiunea dureaza minim 2 zile"
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
E un pret bun pentru 4 jante.
  • Enai

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Braila
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am facut si eu un mic experiment, pentru prima oara si imi cam place combinatia asta :



Vopsea mata.
  • rOsCaT

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Eu astept pareri pentru aceste jante .. in ce culoare/culori sa le vopsesc .. Eu m-am gandit la un negru lucios.


Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
bordura de o culoare si spitele de alta culoare la alegerea ta combinatia...
  • dediKATO

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Pai, Roscatule, acum depinde, daca pe viitor mai ai de gand sa faci si alte modificari vizuale care implica culori, colant sau altceva.In sensul daca ai o combinatie de culori care vrei sa o faci la acel gri.Daca te rezumi numai la jante, nu ar merge decat negru sau poate alb,dar nu situ cat iti place albul.Eu,daca as fi avut acea culoare de masina, faceam negru sau oranj mai inchis sau chiar combinatie, cum a zis mikyboy mai sus.
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
M-am decis sa vopsesc si eu jentile,avand una deteriorata rau,si am hotarat sa le schimb culoarea.Vreau sa le fac negru lucios si sa adaug banda reflectorizanta rosie pe buza.Nu prea stiu cum ar da pe masina(tot neagra lucioasa).Voi ce ma sfatuiti?
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Astazi am continuat un pic lucrul la jenti.Am dat un strat de primer,dar a fost cam gros si am pistol electric,iar pe jenti mi-a aruncat stropi,dar ies foarte usor la smirgheluit.Am dat pe una si un strat de vopsea sa vad cum vine si imi place cum iese.poimaine sper sa fie gata,apoi montam cauciucurile.

Ce parere aveti?Trebuie sa imi ajunga si banda si apoi revin cu poze finale.
Skip ads

  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
E minunat ce face plictiseala din om. Iarba a iesit perfect. Bafta in continoare, poate pana le termini de vopsit iese si gardul negru lucios.
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Penibil ! Si cu pensula le faceam mai frumos.
Apropo, jante nu jenti.
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@rOsCaT nu le vopsii decat daca trebuie si in culoarea originala sau ceva mai inchis dar nu negru...o sa se vada in mers ca niste table.... Si vorbesc din experienta. Am avut pe astra g modelul asemanator, le-am facut negre... si nu arat mai bine decat originalul:

@Geo89...mai e ceva de munca la ele pana sa iasa ok... sfatul meu este sa le duci la un vopsitor, sau macar sa schimbi pistolul de vopsit cu unul pe aer.
Jantele mele(facusem poze la masina cu noile suspensii nu la jante neaparat):

Mentionez ca ambele seturi de jante sunt pregatite si vopsite de mine acasa
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Numai oameni rai pe forumul acesta,rar gasesti pe cineva omenos.In fine...am precizat ca lucrarea de ieri nu este pe final si ca am vrut sa vad cu iese,sa fac proba si la pistol.Dar aici lumea,este intelectuala si stie doar a comenta,ca de facut acasa ceva,lasa de dorit.Am schimbat astazi si grundul,si cu materialele de care dispun acum,sunt convins ca va iesi o lucrare frumoasa.Hai sa auzim de bine!
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat

  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Au iesit ok. Vopseaua a fost cu lac inclus banuiesc. recomand pentru un luciu intens folosirea vopselei fara lac inclus si vreo 3-4 straturi de lac. Daca gasesti si ceva lac mai dur e si mai bine (rezista la zgarieturi foarte bine). Spor la celelalte!
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc de aprecieri Dan,nu sunt chiar ok,dar practicand,progresam!Spray-ul a fost negru lucios,si daca nu va luci suficient,o sa mai aplic si un strat de lac.Stima
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sa nu dai cu lac peste daca ai dat cu vopsea la spray lucioasa... o sa faca reactie si o sa crape stratul de vopsea. La spray secretul este sa dai intai un strat pulverizat, ca sa le tina pe celelalte pline pe care le dai dupa... vreo 2-3. Iti recomand totusi vopsea si lac la pistol, tin ceva mai bine.
Usor usor o sa iasa ce trebuie. Crezi ca la mine au iesit toate din prima.Nici vorba..nici acum nu ies toate , dar usor usor ne apropiem de ce trebuie fara sa dam bani prin service-uri.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR