Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am cautat pe net inclusiv pe clubopel si nu am gasit mai nimic concret in ceea ce priveste degresarea caroseriei.
Din cate am inteles este necesara in momentul in care exteriorul masinii este incarcat cu diverse reziduri acumulate in/din trafic.
Atunci masina nu se mai poate spala cum trebuie si necesita asazisa degresare a carooseriei.
Haideti sa impartasim aici cand, de ce, cum (manual sau mecanic), ce costuri ati suportat si daca stiti ce solutii au fost utilizate.
Ce inseamna degresarea "ca la carte"?
Este benefic sa facem degresare pentru lac/vopsea/caroserie/chedere/plastice/geamuri?
Ce trebuie facut dupa degresare? Este recomandat ceruire dupa degresare?
Unde se face degresare profesionala in Bucuresti si cat costa?

Cu stima,
Skip ads

  • UnIKuL

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pentru degresare/polish/ceara la caroserie si curatat tapiteria la interior dati'mi un mesaj... si putem vorbi mai multe despre treaba asta... ma ocup personal.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ar fi bine sa scrieti aici, pentru ca nu toti suntem din Bucuresti, si dorim si noi sa stim mai multe despre o degresare profesionala. Multumesc!
  • ionutpim

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
UnIKuL posteaza si o lista de preturi daca tot te ocupi de problema personal Wink
Skip ads

  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Si eu sunt interesat .Ar fi bine sa tinem discutia pe topic nu in privat .

Multumesc .
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
.... am folosit pt degresare doar produsele de la spalatorie(nu stiu insa denumirea produsului). Ca si costuri: 15 ron pt toata masina (spalatoria e in zona Dorobanti)
  • UnIKuL

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pai e destul de simpla degresarea si se poate face la orice spalatorie auto pentru ca se face cu aceeasi solutie care se foloseste la spalatul motoarelor... numai ca dupa aceasta e recomandat sa se vina imediat cu polish, tratament de vopsea si ceara (asta e solutia completa pentru un polish profesional - sunt 3 straturi de polish dintre care 1 e de fapt tratament pentru vopsea si 2 straturi de ceara... ceara propriu-zisa si luciu)

@ionutpim - preturile nu sunt batute in cuie... din contra pot sa zic ca, pentru membrii clubului fac preturile impreuna cu acestia in functie de starea masinii si dupa cum poate si omul... in schimb pe un "outsider" un polish complet cu tratament si tot ce trebuie pleaca de la 350 RON. daca mai vrea si curatare cu tratament pentru tapiserie de piele se mai adauga cam 150 RON. dar asta pentru cei ce nu sunt membrii clubopel.
  • ionutpim

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
pe mine de exemplu ma intereseaza pretul pentru curatat tapiseria toata inclusiv plafon (mentionez ca e sub orice critica si nu cred ca ai mai vazut asa ceva Embarassed )
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu nu vad rostul unor operatii de genul asta, oricum, dupa un tratament prelungit cu teflon, vopsitorul te va injura, daca ai reparatii de facut...
Un polish o data pe an e mai mult decat suficient, plus spalari "normale" cand e cazul
  • UnIKuL

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@ionutpim - daca poti vino maine (joi) la polivalenta si vedem despre ce e vorba si iti spun ce se mai poate face si la ce bani...

@sorin666 - rostul unor astfel de operatii e de a proteja tabla prin protejarea vopselei de pe aceasta... polishul profesional se da de 2 ori pe an... 1 data primavara (de obicei aprilie - mai cand incepe sa se incalzeasca) sa pregatesti masina pentru temperaturile si praful din timpul verii si o data toamna (octombrie) cand o pregatesti pentru inghetul, noroiul si sarea din timpul iernii. cine zice ca trebuie mai des nu stie ce vorbeste.
  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Lasa-mi si mie nr. tau de mobil ca sa ne recunoastem in seara asta la polivalenta (te sun cand ajung acolo) sa vorbim si sa vezi masina.
  • UnIKuL

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am dat mesaj cu numarul meu. oricum am un astra g... iar daca intrebi de mine sunt baieti care ma cunosc.
Skip ads

  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pentru degresarea caroseriei si indepartarea urmelor vechi de ceara - cel mai indicat este alcoolul izopropilic. Dupa care, pentru o decontaminare perfecta se poate utiliza argila (clay bar) impreuna cu un lubrifiant (atentie numai pe masina spalata in prealabil) dupa care trebuie din nou spalata masina pentru a indeparta urmele de argila. Abia dupa acesti pasi se poate aplica polish (dar numai daca este nevoie - pentru inlaturarea de zgarieturi fine sau alte probleme ale stratului de lac) si ceara (naturala) sau un sealant acrilic pentru protectia vopselei si lacului.
A nu se confunda polish-ul cu ceara! Este o mare varza in magazine la categoria asta. Polish-ul contine particule abrazive - pentru a "netezi" stratul de lac. Ceara sau sealant-ul nu are nimic abraziv si ofera protectie indelungata.

p.s. mai ieftin, pentru degresare se poate folosi o solutie diluata de detergent de vase.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hai sa va dau si eu un pont la cei cu masini albe. Pentru o degresare si curatire a caroseriei puteti folosi cu cea mai mare incredere Cif - crema (fara clor) apoi o clatire a caroseriei urmata de un polis si o ceara. O sa va faceti mustatile in vopsea Smile - solutia e verificata 100% de mine dealungul a 2 masini albe avute.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR