Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Iti recomanda sa faci in primul rand un test drive, cu fiecare dintre ele. Dupa asa sa te orientezi la preturi, si intretinere.
Skip ads

  • Ahyle

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
De curand mi-am luat permisul de conducere si sunt in cautare de o masina buna, ca si bani undeva pana in 7000 Euro. Problema mea este ca nu stiu ce masina sa imi iau, pe de o parte pana de curand vroiam Opel Astra Hatchback acum insa parca as vrea Ford Focus Hatchback. Asta fiind una din probleme, a doua ar fi ca imi e teama sa iau masini SH, daca se strica ceva la ea o sa tot bag bani in ea pana o sa imbatranesc. Ma orientez undeva in jurul anului 2006 sau mai recent, pentru ambele modele, combustibilul nu conteaza, dotari: sa fie sigure si confortabile.
Din ce am mai citit pe forumuri Opel Astra Hatch consuma ceva mai mult decat Ford-ul, e adevarat?
Si totul se rezuma la intrebarea daca e mai bun un Astra H decat un Focus H.....faceti va rog abstractie de faptul ca sunteti pe un forum Opel Smile

Multam
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/rez...&sa=Cauta#810
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Ahyle a scris:Salutare tuturor.
imi e teama sa iau masini SH, daca se strica ceva la ea o sa tot bag bani in ea pana o sa imbatranesc.
Multam


In 7000 de euro te incadrezi la un Logan nou daca esti "afon in domeniul auto" ptr. a evita sa nimeresti vreo cazatura de la vreun samsar...

Altfel, cauta o astra sau focus de la prim-proprietar si du-o la un service pentru o verificare amanuntita. Mai importatnta e starea tehnica a masinii decat marca...
Skip ads

  • Ahyle

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
andreyyy a scris:
Ahyle a scris:Salutare tuturor.
imi e teama sa iau masini SH, daca se strica ceva la ea o sa tot bag bani in ea pana o sa imbatranesc.
Multam


In 7000 de euro te incadrezi la un Logan nou daca esti "afon in domeniul auto" ptr. a evita sa nimeresti vreo cazatura de la vreun samsar...

Altfel, cauta o astra sau focus de la prim-proprietar si du-o la un service pentru o verificare amanuntita. Mai importatnta e starea tehnica a masinii decat marca...


Pai prima conditie e sa fie prim proprietar, si la service o duc imediat cu tot cu proprietar. Am prieteni mecanici si care au si service-uri auto si nu e problema, ce ma interesa era fiabilitatea masinii. Din ce am cititi pe diverse forumuri Ford-ul pare sa fie peste Opel la mai multe capitole (confort, consum, tinuta de drum....). IDeea este ca nu poti sa zici ca o masina din 2008 indiferent ce marca e, este sau nu fiabila, pentru ca e nevoie de ani multi ca sa categorizezi o masina ca fiind fiabila. Asta se aplica chiar si la Renault, modelele vechi <2006-2007 poate ca au avut o gramada de probleme, dar din 2008 pana in prezent tind sa cred ca si-au imbunatatit simtitor masinile. Deci daca e vreunul cu masinuta din 2008 Opel sau Ford, va rog dati-va cu parerea.

PS: Decat Logan mai bine Sandero- e totusi mai tinereasca, adica totusi...am 26 de ani, nu 50 Smile
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu am Focus, am Mondeo din 2008. Pana acum, in aproape 60.000km s-a ars un bec, asta e singura problema care am avut-o pana acum. Inaintea lui am avut tot un Mondeo MK3 2.0 TDCI 131 CP, am vandut-o la 75.000 km, nu a avut nici o problema. Ambele au fost cumparate noi din Romania.
Sfatul meu este sa alegi masina in functie de starea tehnica, istoric si nr kilometri parcursi. Astea conteaza mai mult decat marca la o masina SH.
  • Ahyle

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Nu am Focus, am Mondeo din 2008. Pana acum, in aproape 60.000km s-a ars un bec, asta e singura problema care am avut-o pana acum. Inaintea lui am avut tot un Mondeo MK3 2.0 TDCI 131 CP, am vandut-o la 75.000 km, nu a avut nici o problema. Ambele au fost cumparate noi din Romania.
Sfatul meu este sa alegi masina in functie de starea tehnica, istoric si nr kilometri parcursi. Astea conteaza mai mult decat marca la o masina SH.

Nu e vorba de marca neaparat, am adaugat si Renault pe lista, chiar si Dacia Sandero. Am ales din marcile care au un design cat de cat atragator o parte din ele, si acum caut plusuri\minusuri ca sa reduc lista la 1. MAsina oricum o aleg in functie de starea tehnica, istoric si KM parcursi, ca nu vreau sa bag bani in ea aiurea. Daca nu gasesc nimic imi iau ori o Dacia Sandero\Logan noua ori un Chevrolet Aveo nou 1000 Euro m-ar costa tichetele din piata + 6000 cam asa masina. si in 7000 am masina noua cu garantie cu tot. Am un prieten care si-a luat Aveo cu 7000 asa cum am exemplificat eu mai sus, si e foarte multumit de ea, e 1.2 cu 80 CP si o gramada de dotari pe ea.
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
decat sa iei un H obosit , mai bn iei un G de prin 2008 pus la punct si iti mai raman si bani de o distributie ,ulei si ce mai este acolo.parere personala
Skip ads

  • Ahyle

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
d1nutzuu a scris:decat sa iei un H obosit , mai bn iei un G de prin 2008 pus la punct si iti mai raman si bani de o distributie ,ulei si ce mai este acolo.parere personala

Multam de parere. Am condus Astra G sau Astra Clasic || (cred ca-s la fel, nu?) si nu prea am fost incantat. Era o diesel 1.7 cu 80 de CP parca dar ca si confort mi s-a parut mai jos ca Loganul...parerea mea de incepator. Pana acum am condus Logan 1.4, Opel Corsa 1.3 Diesel (de asta am ramas chiar impresionat cum se conduce\confort..etc, mai putin cand ploua se aude ca si cum ai face floricele) si Opel Astra Clasic || diesel 1.7 de care nu pot sa zic ca am fost foarte multumit.
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
iti recomand o plimbare cu 1.6 16v / 103 cp . daca ai ocazia sa-mi spui o parere dupa . confortu de rezolva / 200 de euro un set sport sau mai mult de piele si gata.niste jante mai late si masina deja devine perfecta (din punctu meu de vedere)
  • Diabolic_Alynb

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Astra h 1.9 cdti, o masina frumoasa, puternica si confortabila. zic ca te incadrezi in 7000 de euro.
O alta varianta mai ieftina si foarte buna eu zic ca este golf 4. Ar mai fi si octavia 1... ti-ar mai ramane bani sa si modifici ceva pe la ele sa o faci a ta. Iti doresc mult succes in alegere!
  • Ahyle

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
@d1nutzuu :
Cred ca am un amic care are una de 1.6, o sa il intreb sa fiu sigur, si sa vad daca ma lasa sa o conduc cativa km prin oras\afara. Multam.

@Diabolic_Alynb:
Multam de sfat, eu as fugi de diesel pentru ca ma gandesc ca sunt scumpe la intretinere, dar nu e o piedica in decizia mea atata timp cat km sunt rezonabili la masina si e intretinuta bine.
Referitor la Golf 4: 1. Nu imi place deloc masina asta. 2. Deja au km foarte multi cele care sunt spre vanzare. 3. Pretul e exagerat de mare la unele din ele.
Referitor la Octavia 1: E prea mare totusi pentru mine, caut ceva Hatchback. De la Skoda doar Octavia 2 imi place si noul Tour, si stiu sigur ca sunt bune de la cei din jurul meu.

Oricum ar fi preturile la masini au crescut ele putin acum, dar or sa scada asa cum au crescut, sincer sa fiu cred ca trebuie sa fii nebun sa investesti in masini in perioada asta (eu sunt unul din nebuni se pare).
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mai te strangi putin si iei o Astra H noua. Vezi ce o sa mai se zice acum despre programul Rabla. Cred ca undeva sub 10000 E iei o astra H cu dotari acceptabile, dar e noua.
De asemenea, cauta si la societatile de leasing. In general au oferte bune la masini recuperate, insa inca in garantie de producator.
  • Ahyle

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Mai te strangi putin si iei o Astra H noua. Vezi ce o sa mai se zice acum despre programul Rabla. Cred ca undeva sub 10000 E iei o astra H cu dotari acceptabile, dar e noua.
De asemenea, cauta si la societatile de leasing. In general au oferte bune la masini recuperate, insa inca in garantie de producator.


Smile) Cand am plecat initial am zis ca mai mult de 5000 nu dau pe o masina, acum am ajuns la 7000 si sunt hotarat sa nu mai urc, o masina noua inseamna si cheltuieli noi. Nou doar pana in 7500 cu tot cu taxa de inmatriculare, indiferent daca e cu sau fara tichete. Nu merita totusi o masina asa multi bani. Eu vreau doar sa ma feresc de tepe, atata tot, nu vreau sa bag bani in ea de cum o iau. Sunt constient ca o sa aiba probleme mai devreme sau mai tarziu, dar nu de mii de euro, asta vreau de la masina, sa fie intretinuta bine si accesibila ca pret la piese\consumabile.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca vrei o masina accesibila la intretinere, cam Opelul e castigator. Vine tare si Dacia din urma. Deci Astra III VS Sandero.
Despre Focus, tinuta de drum foarte buna, insa fiabilitate pe RO cam slabuta. Intretinere scumpa, lipsa piese pe stoc, ultra sensibile componentele electronice. Am mers cu Focus Sedan de 1,6. Consuma ca una de 2.0.
Megane nu prea conteaza, e o masina de plastic ce se comporta extrem de ciudat. Lipsa completa de fiabilitate la diesel ca de altfel orice model Renault. Totusi, 1,5 dci consuma incredibil de putin.
VW oricare si Skoda oricare foarte scumpe pentru ce ofera. Culmea, decat o Octavia, mai bine Superb, sau decat Golf, mai bine Passat, tot aceiasi bani. Sau mai bine niciuna si nici Audi sau Seat ci direct BMW sau Mert.

Trage un ochi si prin curtea Fiat. De cand colaboreaza cu GM au crescut mult la fiabilitate, insa lucru ce a facut ca GM Europa sa scada la fiabilitate.

LE: Citeste topicurile sugerate de Dodo!
  • Ahyle

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Daca vrei o masina accesibila la intretinere, cam Opelul e castigator. Vine tare si Dacia din urma. Deci Astra III VS Sandero.
Despre Focus, tinuta de drum foarte buna, insa fiabilitate pe RO cam slabuta. Intretinere scumpa, lipsa piese pe stoc, ultra sensibile componentele electronice. Am mers cu Focus Sedan de 1,6. Consuma ca una de 2.0.
Megane nu prea conteaza, e o masina de plastic ce se comporta extrem de ciudat. Lipsa completa de fiabilitate la diesel ca de altfel orice model Renault. Totusi, 1,5 dci consuma incredibil de putin.
VW oricare si Skoda oricare foarte scumpe pentru ce ofera. Culmea, decat o Octavia, mai bine Superb, sau decat Golf, mai bine Passat, tot aceiasi bani. Sau mai bine niciuna si nici Audi sau Seat ci direct BMW sau Mert.

Trage un ochi si prin curtea Fiat. De cand colaboreaza cu GM au crescut mult la fiabilitate, insa lucru ce a facut ca GM Europa sa scada la fiabilitate.


Multam. Bila alba pentru Opel pana acum. Ar fi interesant si un Fiat Grande Punto, am mers o data (ca pasager in spate) cu unul prin Italia, si la 170.000 Km mergea incredibil de bine masina aia, si era si foarte confortabila. Cred ca o sa ma uit si la Fiat, am un amic al carui frate are un model din asta, sa vad ce zice despre masina.

Concluzie: Opel vs Ford = 1-0
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ai zis ca ai condus corsa si ti-a placut, atunci ia-ti corsa! focusul e un pic maricica daca esti incepator iar o masina noua nu prea se merita ca o sa o julesti, etc.
Gasesti corsa in 2 usi (esti tinar) sau in 5 usi (mai scumpa) la banii tai si fara sa faci un efort suplimentar care nu isi are rostul, zic eu.
  • Ahyle

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
pascaru_val a scris:Ai zis ca ai condus corsa si ti-a placut, atunci ia-ti corsa! focusul e un pic maricica daca esti incepator iar o masina noua nu prea se merita ca o sa o julesti, etc.
Gasesti corsa in 2 usi (esti tinar) sau in 5 usi (mai scumpa) la banii tai si fara sa faci un efort suplimentar care nu isi are rostul, zic eu.

Masina in 2 usi sigur nu. Corsa doar daca nu gasesc Astra\Ford la un pret rezonabil si intretinuta bine. Mi-a dat ideea cu Fiatul colegul de mai sus, si acum am inceput sa caut si Fiat (desi cui ii mai zic de Fiat sare imediat la mine ca sa nu imi iau Smile) )... .
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Orice mai putin Fiat, zic (si) eu. Colegul de mai sus se pricepe la mecanica, lui ii e usor. Very Happy
  • Ahyle

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2011

  • Mesaj Privat
pascaru_val a scris:Orice mai putin Fiat, zic (si) eu. Colegul de mai sus se pricepe la mecanica, lui ii e usor. Very Happy

Atunci no more Fiat Smile)
Multam.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Opel Astra H vs Ford Focus vs Skoda Octavia
Opel Astra H 1.7 diesel 51%
Ford Focus 1.8 diesel 16%
Skoda Octavia 1.9 diesel 32%
314 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR