Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • droso

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Y 17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Se dau cele trei masini din titlu; toate sunt in varianta diesel respectiv Opel 1.7, Ford 1.8, Skoda 1.9.
Preturile se invart in jurul sumei de 18.500 euro cu TVA in variantele de echipare medie.

Ce m-ar determina sa aleg una din ele in detrimentul celorlalte doua modele.

Astept reactii la obiect.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
1. Exista o diferenta de caroserie: AstraH e doar hatchback, Octavia este doar sedan iar Ford Focus se prezinta in ambele variante. In functie de marimea dorita a portbagajului poti elimina AstraH sau Octavia.

2. Octavia are un motor depasit tehnologic, 1.9TDI e mai zgomotos si mai lenes fata de celelalte doua motoare.

3. Service-urile Ford sunt mai jalnice decat cele Opel. Despre Skoda nu stiu multe.

4. Ford Focus are punte spate independenta fiind cea mai manevrabila masina dintre cele 3.

5. Ford Focus mi se pare cel mai urat, urmat de Skoda Octavia. AstraH e clar cea mai frumoasa.

6. AstraH 1.7 115CP are 16 valve si vine cu o cutie de 6 viteze, iar Focus si Octavia au doar 8 valve si vin cu cutii de 5 viteze. De aceea, Astra va consuma mai putin si va fi mai vioaie decat celelalte doua la viteze situate intre 120km/h si 160km/h.

7. Esti pe un forum Opel, deci toata lumea va vota cu Opel Astra.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Din pacate Ford a renuntat la varianta 1,6 110 cai (era vorba de HDi-ul de la PSA) asa ca nu recomand motorizarea 1,8. Skoda Octavia II cu 1,9tdi are un prieten si a fost plina de probleme (intre care cea mai importanta faptul ca discurile de frana nu tin mai mult de 25.000km). Pe partea cealalta nici 1,7 de la Opel (a n-spea evolutie a batranului Isuzu) nu e stralucit. As recomanda un efort pt. trecerea la o Astra de 1,9 cdti 120 cai (apropos, eu n-am vazut 1,7 de 115 cai) sau Fordul de 1,6-90 de cai (daca nu esti prea "ambitios") in finisarea trend collection care cu cateva optiuni oricum ajunge la 18.500.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Rectific: Astra 1.7 are 110CP, nu 115CP. Multumesc inginerului Smile

Nu este nici un efort financiar trecerea la 1.9 120CP, ba dimpotriva, pretul este mai mic cu vreo 200 de euro. Ma rog, taxa de prima inmatriculare si asigurarea sunt mai mari la motorul de 1.9, per total va iesi un pic mai scumpa decat cea de 1.7. In schimb, ce nu mi-a placut mie la 1.9 120CP, cand l-am probat, este ca era plat in acceleratie, probabil rezultat al celor 8 valve. Totusi, stiu ca mai nou motoarele de 1.9 120CP sunt cu 16 valve, caz in care intradevar merita trecerea la un asemenea propulsor.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Stiu ca e un pic cam tarziu, dar adaug si un filmulet in care se face o comparatie mai dinamica intre modele Astra si Focus destul de comune, cu motoare 1.6. Personal, mi se pare un pic supraevaluata manevrabilitatea faimoasa a Focusului fata de alte modele din clasa si cred ca videoclipul urmator va ajuta la luarea unor decizii ulterioare mai obiective. Emisiunea e 5th gear.


  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
E interesant filmuletul,dar eu nu as compara Ford cu Opel in acest moment.Opel sta mult mai bine la capitolul motoare.Recunosc ca prima mea masina a fost acum 10 ani un Ford Fiesta 1.6D din 1989 Embarassed .Imi placea sincer cum mergea masina.Dar cand am fost in Grecia,vorbeam cu un italian,care era fratele sau era mecanic inginer la Ford,si a zis faptul ca motoarele nu sunt fiabile,deloc,motoarele de odinioara erau mult mai bune,dar acum,nu.Am observat ca englezii nu prea accepta Vauxhall,nu stiu de ce,sau ce anume nu le plac la aceste masini,si cei de la 5'th Gear si Top Gear,dar totusi,unul dintre prezentatorii,de la Top Gear,Jeremy,a recunoscut faptul ca Astra H e o minunatie, ''I f Aston Martin was thinking of building a 3door hatchback,it will look like this''...etc etc.Acum sa trecem la motoare mai mari Twisted Evil .

  • Cornelutz

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca comparatia voastra e elocventa pentru aceste modele pentru ca sunt din clase diferite ,cel putin Octavia si Astra, ca si cum ai compara mere cu pere, la modele anterioare diferenta de dimensiune era mai clara ,daca noul Focus ca dimensiuni se compara cu Astra, Octavia II e clar din aceeasi clasa cu Vectra .
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Octavia a fost intotdeauna o masina de nisa, situata undeva intre Passat si Golf. Totusi, comparatia este valabila in privinta masurilor, mai ales daca vorbim de AstraH Sedan si Focus Sedan:

Skoda Octavia: 4572x1769x1462
Ford Focus Sedan: 4472x1840x1459
Opel Astra Sedan: 4587x1753x1458

Opel Vectra e in alta categorie: 4611x1798x1460
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cornelutz a scris:Nu stiu daca comparatia voastra e elocventa pentru aceste modele pentru ca sunt din clase diferite ,cel putin Octavia si Astra, ca si cum ai compara mere cu pere, la modele anterioare diferenta de dimensiune era mai clara ,daca noul Focus ca dimensiuni se compara cu Astra, Octavia II e clar din aceeasi clasa cu Vectra .


octavia 2 face parte din aceeasi clasa cu astra H . Superb cu vectra . Dealtfel Octavia 2 este construita pe platforma lui golf 5 .
ma bag si eu in dicutie cu o singura observatie : inainte sa-mi schimb bertonele , am vrut un focus st portocaliu . Si am mers la test drive , unde am remarcat faptul ca ford atat la focus cat si la fiesta are niste materiale interioare de tot rasul . Nu poti vinde intr-o tara membra UE rahaturile alea de plastice !
  • relutzu kla

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mie sincer imi place Astra H si Skoda Octavia 2 pe cand Ford Focus il alung din discutie,nu are ce cauta la comparatii cu SKODA OCTAVIA si ASTRA H chiar daca sunt de clase identice si modele recente.De ce?Pentru ca e cea mai urata masina din toate noutatile de masini scoase pe piata plus ca in interior e jale mare cu materialul, ceva gen logan un fel de plastic ieftin.In fine...Skoda Octavia 2 imi place mult(nu mai mult decat OCTAVIA 1)atat designul cat si motoru standard 1.9 tdi 105cp....oricum se tine bine masina(VW din spate).Am ajuns la ultima masina ASTRA H care imi place cel mai mult,e atat de bine lucrata la interior,optiuni foarte multe,motoare diesel super reusite sa nu uitam de 1.9cdti 150cp 6trepte(racheta)dar sa nu uitam nici de 1.7cdti care are 101 cp si un consum fff mic plus ca e si fiabil.Designul la H e cel mai fain fata de toate 3 asa ca daca ar fi sa aleg as merge pe H chiar daca o sa am putine retineri ca am uitat de Octavia 2(vorba aia...daca as avea bani le-as lua pe amandoua:D).Detin un G care sunt fff multumit asa ca urmatoarea va fi tot opel si nu G ci H......sa auzim de bine
  • droso

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Y 17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Vs a fost facut pentru a-l determina pe "al batran" sa ia o decizie in cunostinta de cauza. Spre disperarea mea decizia a fost Octavia II.
A sosit masina in tara, a intrat pe mana lui; rezultat: forte bucuros si multumit. Multumesc pentru parerile postate. La urmatorul "upgrade" sper sa-l determin sa ia un Opel.
  • dadu221

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
A sosit vremea sa upgradez de la supernova. Cum baietii de la dacia fac treaba buna si nu au de gand sa scoata dieselul prea curand si nici sa anunte un pret orientativ m-am hotarat sa ma indrept catre un sh pana 100.000. km adus de la nemti. Prospectand piata m-am oprit asupra celor 2 masini enumerate in topic datorita pretului si dotarilor (ma incadrez in 10 000 E cu adus si inmatriculat). Mai exact nu ma pot hotara intre:

1. Opel astra h fabricatie 2004-2005 1,7 cdti/80-101 caluti
SI
2. Ford focus fabricatie 2006 1,6 tdci/90-109 caluti

In principiu dotarile sunt asemanatoare (aer ,geamuri, oglinzi , abs+esp). In medie fac cam 25-30 ooo km anual (majoritatea exterior) asa ca imi trebuie o masina:

a- cat mai fiabila
b- sa consume cat mai putin
c-costuri de intretinere sa fie cat mai mici (consumabile , articulatii si eventuali senzori care ar mai putea pica)

Nu ma intereseaza partea de aspect intrucat imi plac amandoua la fel de mult. Nu vreau sa par malitios dar nu ma intereseaza opinii de genul eu am mers cu un astra g sau cu un ford tddi. Ma intereseaza opinii si pareri cat mai mult bazate pe experienta cu cel putin una din aceste doua masini. VA multumesc!
Skip ads

  • dadu221

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cata retinere Sad
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca este vorba de indiferenta totala.Mai sunt unii care ar vrea sa raspunda, dar daca nu cunosc....nu se pronunta.
Incearca si pe alte situri, in genul www.masini.ro sau forum softpedia.
Poate acolo vei primi raspunsuri obiective, pertinente, la intrebarea ta.
  • 4speed

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am sa-ti spun cate ceva ce stiu si eu, nu prea multe dar totus, decat nimic...


Ultima modificare facuta de 4speed la Mar 17 Jun, 2008 12:37 pm
  • 4speed

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2007

  • Mesaj Privat
dadu221 a scris:A sosit vremea sa upgradez de la supernova. Cum baietii de la dacia fac treaba buna si nu au de gand sa scoata dieselul prea curand si nici sa anunte un pret orientativ m-am hotarat sa ma indrept catre un sh pana 100.000. km adus de la nemti. Prospectand piata m-am oprit asupra celor 2 masini enumerate in topic datorita pretului si dotarilor (ma incadrez in 10 000 E cu adus si inmatriculat). Mai exact nu ma pot hotara intre:

1. Opel astra h fabricatie 2004-2005 1,7 cdti/80-101 caluti
SI
2. Ford focus fabricatie 2006 1,6 tdci/90-109 caluti

In principiu dotarile sunt asemanatoare (aer ,geamuri, oglinzi , abs+esp). In medie fac cam 25-30 ooo km anual (majoritatea exterior) asa ca imi trebuie o masina:

a- cat mai fiabila
b- sa consume cat mai putin
c-costuri de intretinere sa fie cat mai mici (consumabile , articulatii si eventuali senzori care ar mai putea pica)

Nu ma intereseaza partea de aspect intrucat imi plac amandoua la fel de mult. Nu vreau sa par malitios dar nu ma intereseaza opinii de genul eu am mers cu un astra g sau cu un ford tddi. Ma intereseaza opinii si pareri cat mai mult bazate pe experienta cu cel putin una din aceste doua masini. VA multumesc!



uite cum stau eu cu experienta, cu un opel astra h diesel am fost dar cu un sofer mai putin tanar( daca ma intelegi) si masina mergea foarte bine! pot spune ca am avut o experienta de neuitat intr-un ford focus 2 pe Feleac,si anume la urcare....mama! unchimio mergea cu 120 -130, da si motoru dadea semne ca nu mai poate Razz. fordu, stabil e ,confortabil e ,usor de condus e ,si frumos e! din cate spunea unchimio el a reusit sa scoata un consum mediu la motor 1.6 de 4.5-5 l la suta, foarte bine, parerea mea, dar ai grija daca vrei disel, ca acum si motorina sa scumpit destul! despre consumul la opel astra h diesel din pacat nu stiu nimic, dar daca o sa aflu ceva te voi anunta!
Pentru ca esti pe club opel am crezut ca toti vor spune ca opelu e cea mai buna alegere,cum cred si eu! poti sa te duci si sa faci si un test drive la reprezentanta, si te convingi singur, ei bine poate nu vor avea exact aceeasi masina pe care o doresti, dar poti asa numa informativ...aaa am uitat, si unchimio o adus fordu anu asta din italia de la o firma cu 10 000 de euro, si merge ceas:P . amandoua masin sunt fiabile, dar tind sa cred ca opelu e mai mult! am mai citit ca ai dori o masina care sa aibe pana in 100 000 de km, dar e cam mult , deja la 100 000 km e cam pe duca , in italia gasesti si cu 25 de mii km, de la firme, ca ei le schmba, doar asa pentru imagine:P, si credema ca nu fac cu ele ce fac romanii! Success in continuare si sper sa te mai fi ajutat eu putin,alte nu prea stiu!
  • claudiu1981

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
preferinta mea se indreapta spre skoda octavia.
Avantaje: portbagaj imens (peste 550 l)
motoare fiabile avand costuri de intretinere mici
pret de achizitie avantajos
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ce cauta Octavia in comparatia asta ?

e din alta clasa !

si Opel n-are 1.7 de 115 cp!

are 1.7 CDTI 80 CP
1.7CDTI 101 CP
1.7CDTI 110 CP
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
la focus 1.6 tdci 90 e Euro 4, cel de 110 cp e Euro 3
la astra amandoua motoarele sunt Euro 4, ba chiar mai e o varinata 1.7 cdti 110 cp
consumul mai mic il are Fordul ( dar nu cu mult), parerea mea
in schimb la costuri intretinere Astra ,in general, e o masina foarte accesibila si mai mult decat rezonabila in comparatie cu altele, VW, Ford, Peugeot etc..
  • alexboss89

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
eu as alege octvavia II dak desprea ia este vb,dar eu nu cred k octavia este in clasa cu ford focus si asta Neutral
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Opel Astra H vs Ford Focus vs Skoda Octavia
Opel Astra H 1.7 diesel 51%
Ford Focus 1.8 diesel 16%
Skoda Octavia 1.9 diesel 32%
314 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR