Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
de nr de CL nu zice nimeni nimik? Oare? Oare? Nu!
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:P.S. Sunt multi olteni in toate judetele, dar ca in CS nu mai e nici intr-un alt judet care nu se afla in Oltenia - raportat la cap de locuitor, normal. N-am nimic cu ei, si maica-mea a fost din Craiova, deci si eu sunt pe jumatatea oltean dar nu sunt asa de paralel la invartit volanul. Laughing

Esti OFF TOPIC Hai sa nu fim rautaciosi ca s-ar putea(ca in masini identice) sa pierzi clar la orice proba de indemanare la volan vrei tu si in fata unui oltean.
On topic Intr-adevar daca esti din provincie si nu stii drumul mergi mai incet, implicit esti claxonat,flashuit,injurat etc etc.Am patit si eu asta.Este si de destul de multa"superioritate" in capul lor.Dar din moment ce ai invatat drumul nu prea mai are nimeni nimic cu tine.Cat despre tupeu cu bagatul in trafic la schimbat de benzi in Buc cine are Opel Vectra B(cu oglinzile sale laterale imense Laughing ) seara la ore de varf stie ca nu-i asa usor.
Cat despre traficul bucurestean aveti traficul pe care il meritati!In Craiova gasesti mult mai multa amabilitate in trafic.Cand te aflii pe un drum fara prioritate fara prea mari sanse de a gasi vreun culoar aici vei gasi destul de repede pe cineva care sa se opreasca pe drumul cu prioritate si sa-ti faca loc.Sunt mandru ca traiesc in Craiova si nu in Bucuresti
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Indraznesc sa te contrazic... Merg desul de mult/des prin tara. Absolut nicaieri nu am avut parte de politeturi d-astea. Nu te lasa unu' sa schimbi banda, sa te bagi cand n-ai prioritate, sau alte d-astea. Mai mult, de nici nu mai stiu cate ori mi s-a intamplat sa ma opresc sau sa incetinesc sa-i fac loc unuia, cu flashurile aferente, si ala sa se uite la mine ca la ozn-uri...Singura exceptie pe care am intalnit-o este traficul din Bucuresti.
Si ca sa fiu si OT, chiar am remarcat ca masinile cu numere de provincie sunt favorizate-in sensul ca se cam feresc toti de ei, si au loc sa se desfasoare. Ca primesc mai multe urari, flash-uri si claxoane decat cei cu numere de B, asta e alta treaba. Dar pana la urma, cu ce anume te deranjeaza ca sunt unii agitati in jurul tau? Lasa-i sa-si verse frustrarile pe claxon, altfel ajung acasa si se razbuna pe nevasta/copii/etc. Very Happy
P.S. Nici eu nu sunt bucurestean, dar conduc doar masini inmatriculate aici.
L.E.:@kalu: voi astia din California sunteti pe toate drumurile. Dar nu cred ca am vazut vreunu' vreodata in trafic sa incurce pe careva. Acu' sa nu crezi ca sunteti soferii perfecti, doar ca v-ati adaptat repede Very Happy
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
In urma afirmatiilor mele ma asteptam la replica... in schimb, 34KLA m-a surpins ca nu a spus nimic.

pirvu_daniel a scris:Hai sa nu fim rautaciosi ca s-ar putea(ca in masini identice) sa pierzi clar la orice proba de indemanare la volan vrei tu si in fata unui oltean.


Olteanul tot oltean...
Frate (ai inteles ca si eu sunt pe jumate oltean) eu vorbesc de experienta mea avuta in trafic cu soferi din x judete iar eu am constatat ca in general oltenii au obrazul mai gros. Dovada, mai sus... eu vorbesc de obraz si tu imi spui (fara rautate Smile ) ca pierd la proba de indemanare. Nu te hazarda in polemici cu persoane carora nu le cunosti vechimea intr-ale soferiei, indemanare sau km parcursi.

pirvu_daniel a scris:Cat despre traficul bucurestean aveti traficul pe care il meritati!In Craiova gasesti mult mai multa amabilitate in trafic.Cand te aflii pe un drum fara prioritate fara prea mari sanse de a gasi vreun culoar aici vei gasi destul de repede pe cineva care sa se opreasca pe drumul cu prioritate si sa-ti faca loc.Sunt mandru ca traiesc in Craiova si nu in Bucuresti


Dar cu afirmatia asta m-ai omorat! Omule, intelege ca am unchi in Craiova si mai ajung din cand in cand si pe acolo, asta daca nu am drum la Bucuresti. De fiecare data, repet, de fiecare data cand intru in oras (exceptie de cand cu centura de ocolire) am patit sa nu mi se dea prioritate pe... prioritatea mea. Ba mai mult, se uita la mine si ba se mira de ce le bag carnea in frigider, sau mi-o iau inainte si ma injura ei. Am facut pariu cu un prieten de-al meu care a zis ca e aleatoriu: i-am demonstrat ca dintr-un capat intr-altul al Craiovei se gaseste CEL PUTIN un sofer care sa imi taie fata la nesimtire (el avand cedeaza) si dupa aia ma injura.
Tot in Craiova am vazut cum taximetristii fac o banda suplimentara atunci cand vireaza la dreapta in intersectie... pe trotuar. Da, ocoleste semaforul prin dreapta si printre pietoni se taie coltul. Nici in Bucuresti nu am vazut asa ceva. Si ca sa fie mai groasa, in aceeasi situatie in intersectie sunt 3 benzi de circulatie iar soferii au format pe acele benzi 5 (nu patru, CINCI) coloane diferite + 1 coloana pe linia de tramvai daca exista.

De cand cu centura parca s-au mai linistit apele si la voi si intradevar se circula mai lejer decat in Bucuresti, crede-ma nici mie nu mi-ar place sa fac 2 ore pana acasa.

Sper ca nu te-ai atacat prea tare! Very Happy
Skip ads

  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
craiova o traversam in 15 min de acasa pana la serviciul sotiei, e mai degajat traficul, in bucuresti de abia fac 3, 4 semafoare, desi in ultimul an am stat in bucuresti nu m-am simtit tratat diferit, aici nevoia e mai mare si au inteles romanii ca daca nu lasi nu vei fi lasat. As putea spune ca sunt foarte multe masini cu numere de buc si in craiova, in mare parte leasing si lumea e obisnuita cu ele.
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:In urma afirmatiilor mele ma asteptam la replica... in schimb, 34KLA m-a surpins ca nu a spus nimic.
pirvu_daniel a scris:Hai sa nu fim rautaciosi ca s-ar putea(ca in masini identice) sa pierzi clar la orice proba de indemanare la volan vrei tu si in fata unui oltean.

Olteanul tot oltean...
Sper ca nu te-ai atacat prea tare! Very Happy


Ovidiutm a aruncat o galusca si daniel a muscat-o. De ce?
De ce nu a muscat-o 34KLA sau alt oltean, eu, de exemplu?
Sa fim seriosi, daniel, in Craiova nu prea te lasa nimeni sa schimbi banda sau sa treci inainte, de fiecare data cand vin mai mult ma enervez decat in Bucuresti, iar masina are numere de DeeJay.
Nu mi-a placut remarca bolduita, parca se ajunsese la ideea ca uscaturi peste tot.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:In urma afirmatiilor mele ma asteptam la replica... in schimb, 34KLA m-a surpins ca nu a spus nimic.

Nu stiu ce asteptari aveai, nu vreau sa intru in disensiuni inutile pe acest forum.
Personal consider ca fiecare dintre noi greseste la volan (voit sau nu) si isi asuma responsabilitatea pt ceea ce face.
Recunosc in Bucuresti se circula mai atent decat in Craiova.
  • danutz

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2006

  • Mesaj Privat
intervin pt ca detin o masina cu numere de djeeei sau cum imi spun prietenii masina din dijibouty.
in bucuresti cat si in toata tara sunt oameni printre oameni si soferi printre soferi,nu cred ca trebuie sa facem mare caz de soferii olteni pt ca vedeti voi ,noi oltenii avem masiniile altfel decat restul mapamondului si anume in fata noi avem bancheta si nu 2 scaune deoarece olteanu vrea sa stea in fata tot timpul asa e firea lui sa fie invingator,stergatoarele de geam sunt atat in exterior cat si in interior pt ca unii sunt mai saraci si din dorinta unui bolid mai fac din gura ca un blowoff atunci intervenind stergatoarele interioare,olteanul este un om iubaret si ai place sa fie tot timpul cu prieteni cu familia cu catel cu purcel si altele asa ca la noi teava de esapament gen borla sau remus este in fata masinii si nu in spate pt a nu gaza animalul tras dupa masina.
revenind la lucruri mai serioase eu merg cu masina de dj din 2003 in bucuresti si nu am avut probleme de genul esti din provincie si trebuie sa mergi incet pe banda 1,atata timp cat respecti regulile nimeni nu are nimik cu tine si asta e valabil pt toata tara inclusiv craiova,ce spuneau colegii de taximetristi si benzi aiurea in craiova imi pare o rautate dar nu am sa o iau ca atare
Ce ma deranjeaza in bucuresti este ca daca esti mai agil si mai inteligent in anumite situatii cand te gandesti sa nu blochezi intersectia si tasnesti mai repede decat un bucurestean atunci vezi cum fatza lui se crispeaza ca de ......unul de provincie la facut domne la un semafor
In consecinta atentie politia vegheaza Laughing
Skip ads

  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Foarte tare post-ul Smile
Eu am numere de NT si merg de vreo 3 ani in Bucuresti, e drept ca nu in fiecare zi. Nu m-am simtit incomodat sau tratat special in trafic, la randul meu mergand corect si fara sa incomodez pe ceilalti. Cu locul de parcare am mai avut discutii cand stateam in Dr. Taberei cu niste coclenderi din categoria "aici parchez eu de pe vremea bunicului".

Indiferent de situatie, un dram de bun-simt/diplomatie face cat o tona de muschi/cai putere
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La mine daca s-ar merge ca in bucuresti, nu as mai pierde asa mult in trafic. Multi in Targoviste conduc destul de incet, astfel, in loc sa te misti mai repede in intersectie, ajungi sa prinzi la cateva masini de doua ori rosu. Avem un mini avantaj ca avem sensurii giratorii de mai exportam, pentru ca nu intotdeauna sunt unde trebuie.
In Bucuresti daca te misti cu turma, esti in regula, daca nu i-ti iei la claxoane....
Peste tot sunt probleme, insa in bucuresti lipsa de respect in trafic uneori depaseste orice limite. Mi se pare normal sa ii dai un flash subtil la semafor, chiar sa il calxonezi daca nu se misca la cateva secunde de la verde, dar sa claxonezi cu cateva secunde inainte de verde, daca te depaseste unul de DB sau alt judet, trebui neaparat sa ii tai calea etc ei bine in general doar in bucuresti se intampla asta, de unde ne dam seama si de calitatea oamenilor care au aceste obiceiuri
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris: Esti OFF TOPIC Hai sa nu fim rautaciosi ca s-ar putea(ca in masini identice) sa pierzi clar la orice proba de indemanare la volan vrei tu si in fata unui oltean.

Intr-adevar, in autobuze identice in Craiova am vazut ca oltenii sunt foarte indemanatici cand m-au lasat fara portofel.

pirvu_daniel a scris:In Craiova gasesti mult mai multa amabilitate in trafic.

Asa este. Ala care opreste langa tine, scoate un pistol si te impusca cu amabilitatea intiparita pe figura si apoi iti spune "Cu placere!"

pirvu_daniel a scris:Cand te aflii pe un drum fara prioritate fara prea mari sanse de a gasi vreun culoar aici vei gasi destul de repede pe cineva care sa se opreasca pe drumul cu prioritate si sa-ti faca loc.

Asta o zici tu, dar aia de pe drumul cu prioritate sunt de alta parere. ovidiutm stie de ce! Laughing
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:m-au lasat fara portofel.

macar s-au ales cu ceva? Laughing
Skip ads

  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Macar ai ramas cu stergatoarele acolo.... Smile)
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
smsorinxp a scris:Macar ai ramas cu stergatoarele acolo.... Smile)

pai era cu autobuzu Laughing, bilet aveai sau asteptai sa te ia radaru?
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De fapt erau controlorii aia si l-au controlat de tot ....
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
io cred ca tinea pariurile Smile
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pai lu' Biela ii cam place sa fie "controlat" , o fi auzit el ca in Craiova controlorii baga mana fara sa intrebe Laughing
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
...si unde trebuie! Laughing
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor, sunteti off-topic! Cool
  • radudmc

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Onesti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am condus ani de zile masini diverse cu numere diverse : de Iasi, Galati, Bistrita si Bacau. Impresiile acumulate la deplasarile in tara : cei mai multi tupeisti (la limita nesimtirii dar probabil doar grabiti) - bucurestenii ; cei mai multi amabili si intelegatori (chiar si politistii) - bucurestenii . Asta peste tot in tara , nu doar la ei acasa. Am o singura explicatie : sint tare multi si sint peste tot !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR