Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • johnnytuch13

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Tinuta de drum lung din Romania o stim cu totii. Multora dintre noi ni s-a intamplat sa stam dupa o blonda proasta (n-am facut pleonasm pentru ca mai sunt si exceptii) sau dupa un hodorog, sa fortam o depasire sau cat p-aci sa "pupam" pe unul care face o depasire fortata, sau sa facem slalom printre gropi. Eu personal am o problema cu depasirile. Daca nu sunt 100% sigur ca depasirea o pot efectua fara probleme, nu o fac. Astfel ajunge sa se formeze o mica coada in spatele meu. De asemenea am obiceiul de a "lua in vizor" o masina din fata mea, sa merg in spatele ei cu scopul de a nu avea probleme cu cei vin din contrasens si care forteaza in depasire. Mai am o problema de genul ca, daca am o masina in spate, parca imi sta ca un ghimpe acolo, pana ma depaseste. La capitolul viteza stau bine: 140km/h maxim si pe portiuni foarte scurte, unde imi permite asa ceva. Pe autostrada in Romania n-am circulat niciodata, recordul de viteza personal fiind de 170km/h pe autostrazile din Spania, aproape in fiecare zi. Deci vitezoman nu sunt, zic eu, in comparatie cu altii.
Voi ce stil de condus aveti? Va riscati in depasiri? Va considerati vitezomani? Sunteti stresati la volan de ceva anume?
Skip ads

  • mihai drg

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 1994 C16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
la viteza de 170 km/h te cred ca esti stresat de aproape tot ce e pe langa tine,indiferent daca depasesti sau esti depasit,incearca si cu 100-110 km/h,cred ca esti mult mai in siguranta si mult mai relaxat indiferent in ce tara esti!
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am un stil de condus destul de calm.In Romania am mers maxim 130km/h pe unde s-a putut fara riscuri,iar in afara am mers vreo 2 km cu 170,dar mi-a fost un pic teama, desi viteza e ispititoare.In restul autostrazii am mers constant 130 si cateodata 140-150.Depasirile sunt mult gandite si nu prea am avut din acele incat sa primesc atentionari de la ceilalti participanti in trafic care veneau din fata!Nu am multi km la viata mea,in jur de 75 mii km si un singur eveniment rutier(in prima mie de km) cand am intrat intr-un sant si am indoit dacia pe care o aveam ,dar fara sa fie cineva ranit.Mai mult sperietura a fost!
Ca rezistenta in conducere ,zic eu ca stau bine si dau cateva ex.:Galati-Oradea 750 km-12 ore mers cu scurte pauze de 15 min pt a manca!Arad-Bergamo-Italia 1400 km 16 ore mers de asemeni cu multe opriri!
Consider ca e mai de pret viata decat viteza si de multe ori imi spun si spun si la altii ca numai Dumnezeu ne mai apara de evenimentele rutiere grave care sunt intr-o crestera ingrijoratoare mai ales in Romania.Am vazut si in Europa de Vest cum se circula si apreciez f.mult respectul reciproc in trafic care ar trebui sa fie si la noi!Cei care au fost stiu despre ce vorbesc,iar cei care nu au fost inca sa invete de la cei care au fost!
Se poate si mai bine in felul meu de conducere!
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
La drum lung imi place sa merg constant cam la 130. Pe drum de tara depasesc tot ce pot, ma bazez pe masina. Chiar daca am motor de 1.2 trage foarte bine, vede foarte des 6000 rpm. Pe A2 i-am dat 190 cand am cumparat-o. De atunci nu am mai depasit 160. Astept vara sa plec in tara la plimbare! Very Happy
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mihai_b18 a scris:La drum lung imi place sa merg constant cam la 130. Pe drum de tara depasesc tot ce pot, ma bazez pe masina. Chiar daca am motor de 1.2 trage foarte bine, vede foarte des 6000 rpm. Pe A2 i-am dat 190 cand am cumparat-o. De atunci nu am mai depasit 160. Astept vara sa plec in tara la plimbare! Very Happy

daca tu te bazezi pe 1,2 aia cu motoare de 2,2 ce sa mai zica:)) schimbat la 6000 mult prea mult parerea mea
  • alinuty2003

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut...M-am infipt is eu in discutie ca mi se pare interesanta...Eu sunt nou pe drumurile tarii si nu pot spune ce stil de condus am pt ca e prea devreme...sunt in perioada de experimentare...vad cum trage vad cum franeaza cum vireaza mai ales masina....multi km fiind facuti pe pista de karting...in rest pe sosea nu ma apuc de scos timpi...merg linistit prin oras...cam rar in limita legala dar tot timpul in limita bunului simt si a vietii..adica in oras rar depasesc 70...si si atunci e noapte si sunt 2 benzi si singur pe drum...in afara tarii nu am condus pt ca am permis doar din noiembrie....dar am incercat autostrada romaneasca de langa cluj(a3)...si am mers si cu 110 si cu 130 si cu 210...dar eram singur si era proaspat deschisa autostrada si nu era nimeni si mi-am permis...nu sunt nou in ale condusului...ci doar in ale carnetului...siguranta pe volan si pe masina o am...reflexe am...ca la cati cretini sunt in clujul asta iti formezi reflexele instantaneu.....drumuri in afara orasului am mai facut...si pe o distanta de 100 de km am scos medie de 80...nu am depasit 110...din cate mi-i s-au spus si din cate mi-am dat eu seama..stilul meu e un stil de vitezoman...dar nu sunt...
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
stefan_ciocoiu a scris:....schimbat la 6000 mult prea mult parerea mea


Pai de ce bre, ca acolo, aproape de zona rosie e placerea condusului. Very Happy
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mihai_b18 a scris:
Pai de ce bre, ca acolo, aproape de zona rosie e placerea condusului. Very Happy

Da' placerea motorului sau recomandarea "nestiutorilor" care au dat o turatie nominala si un cuplu maxim?Anul si masina!
On topic: Acum in tara 130-140 km/h, depasiri fara emotii pentru ca motorul are rezerva, permis din 1992, masina nr.3 + masimi firma etc.
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
2h50min de la Ramada din Sibiu pana la MallVitan in conditii de noapte insa vreme si sosea excelente, e mult? e putin?
dar 4:25 min conditii de iarna, pe inserate, din Petrosani in Cotroceni?
sau 6:20 Buc-VatraDornei (iarna+noapte)

aprecierile le las la voi

in rest, nu ma uit la ceasurile de pe bord, prefer sa fiu atent la drum Very Happy
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
@indy: daca ne-ai spune si cati km sunt intre localitatile pe care le pomenesti tu mai sus ne-am putea face o idee ... ca sa nu ne chinuim noi sa cautam pe net Smile
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
indy a scris:...in rest, nu ma uit la ceasurile de pe bord, prefer sa fiu atent la drum Very Happy

Nici nu ai cand sa privesti ceasurile!De vreme ce preferi condusul de noapte la distantele astea ai cam 120-130 km/h si...noaptea-i intuneric, ochii cat parbrizul!
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ok revin, ca sa nu par arogant pentru ca chiar nu sunt:
consider ca nu viteza in sine conteaza ci constanta...si nu viteza in sine creeaza probleme ci neadaptarea ei la conditiile de trafic...

numai bine si drumuri ca-n palma!


PS: vedeti ca Dealul Negru e o zona calamitata, ocoliti pe cat posibil
Skip ads

  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
hai sa ma "laud" si eu:
galati - cluj napoca (1 100 km) dus intors in aceeasi zi
plecat din gl la 04.00, ajuns in cj napoca la 12.00
servit o gustare, lasat pe cineva la spital
plecat 13.00, ajuns in gl 21.45, la timp sa prin meciul din liga campionilor Smile
pe care l-am vazut pana la sfarsit, nu am adormit la pauza de oboseala
nu am mers cu viteze astronomice:110-120, dar cat s-a putut de constant
  • alinuty2003

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
mircea neicu a scris:hai sa ma "laud" si eu:
galati - cluj napoca (1 100 km) dus intors in aceeasi zi
plecat din gl la 04.00, ajuns in cj napoca la 12.00
servit o gustare, lasat pe cineva la spital
plecat 13.00, ajuns in gl 21.45, la timp sa prin meciul din liga campionilor Smile
pe care l-am vazut pana la sfarsit, nu am adormit la pauza de oboseala
nu am mers cu viteze astronomice:110-120, dar cat s-a putut de constant


deci ai un mers normal..ai scos o medie de 60 de km\h...61,1 mai exact...ceea ce e super bine...la drumurile noastre...eu am facut oradea-cluj in 1h 40 de min...165 de km...si cluj-turda pe autostrada 54 de km in 17 min si turda-cluj pe drum national 30 de km in 14 min...eram pus pe testate masina...;)pe autostrada am scos un consum de 13 l/100km si o viteza medie de 180km\h...
  • oviprof

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ok., hai sa zic si eu, desi n-o sa ma creada nimeni, poate doar vitezomanii ca si mine (asa ma consider eu).
Luat una bucata Dacia 1410 an fabricatie 1999 si plecat cu ea in Germania, la Munchen in vara lui 2007. Timisoara - Munchen, aproximativ 1000 km., i-am facut in 10 ore cu vreo 4 opriri de "pisspause". Stiu ca media e de 100 km/h, dar chiar atat a durat(si am tinut seama la calcul si de diferenta de fus orar).
Bine, asta a fost o data, o singura data, fiindca de atunci am mai fost de cateva ori, inclusiv recent cu Omega si n-am mai scos timpul asta. La mers normal e un drum cam de 12 ore. Si mai depinde si de pasagerii din masina. Daca esti singur e una, treaba ta daca nu-ti place viata, iar cand esti cu familia e cu totul altceva. Responsabilitatile sunt altele.
Trebuie insa sa mentionez ca, desi ma consider vitezoman, nu sunt si nebun. Imi place sa traiesc si nu-mi risc viata aiurea. Am permis de aproape 20 de ani, sute de mii de km. condusi si eu zic ca merg mereu "la limita evitarii oricarui pericol". Dovada e si faptul ca nu am NICIUN accident la activ.
Drumuri bune tuturor si fara incidente!
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
La drumuri de peste 400 de km merg relaxat , la consum, fara sa omor motorul. Preferabil este sa fie cat mai multe pauze, de tigara, de udat boschetii, de privit in gol etc.

Ca si idee, am plecat luni seara la ora 23:00 din Londra, marti la 1:30am eram pe feribot si pe la 3 si un pic in Calais, Franta.
Am ajuns in Bucuresti abia vineri , la ora 4am Smile .

Cam asta e stilul meu de condus la drum lung. Viteza maxima atinsa 160km/h de vreo 2 sau 3 ori , in rest constant intre 90-100.
Distanta : 2740km(am ocolit din prostia mea, dar nu m-a deranjat) si 116 litri de motorina consumati.


Pe distante mai scurte, de exemplu Buc-Bacau, media de viteza este de 100-120km/h .
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai lung drum facut de mine, Paris - Nadlac in 24 de ore. In acest timp am facut si pauze.
In rest, cam de 4, 5 ori pe an Iasi - Ramnicu Valcea intre 8 si 10 ore.
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:Cel mai lung drum facut de mine, Paris - Nadlac in 24 de ore. In acest timp am facut si pauze.
In rest, cam de 4, 5 ori pe an Iasi - Ramnicu Valcea intre 8 si 10 ore.

As dori sa te intreb cat te-a costat autostrada pana la paris (din italia pana la paris) pentru ca restul se platesc viniete.Multumesc mult!
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
N-am trecut prin Italia. Am fost prin Ungaria, Austria, Germania, Franta. Am intrat in Franta pe la Saarbrucken-Metz. Cost total autostrada in Franta, de la granita cu Germania pana in Paris 27 euro. La intors tot 27 euro.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sa ma laud si eu.Crying or Very sad Sunt in Bansko Bulgaria (statiune de ski pe care o recomand). Pe harta Michelin, din Bucuresti- 7,2 ore. Eu 9,2 ore, cu nevasta si 2 brotaci (fata de 9 si baiatul de 11), cu pipi din ora in ora, cu 2 opriri la politistii bulgari sa dau dreptul. Crying or Very sad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR