Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Sso1079

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Ajutati-ma/lamuriti-ma si pe mine va rog.
Vreau sa dau jos Xenoanele (stock) de pe masina din semnatura pt ca nu vad cu ele nici macar cat vedeam cu Vecta vechi (era din '96) si as vrea sa pun angel eyes, negre cred.
Nelamurirea ar fi urmatoarea: ca sa pot pune angel eyes, trebuie data jos de pe masina si instalatia de Xenon (nu doar farurile)? Si daca da, ce trebuie pus in locul ei ca pot pune angel eyes-urile?
SAU, sa las instalatia Xenon originala, si sa pun angel eyes cu Xenon? ca unii pe de o parte, spun ca sunt si asa.
Altii pe de alta parte, spun ca daca vreau angel eyes cu Xenon, trebuie sa schimb instalatia originala si sa pun alta (tot pt xenon).
Ideea e ca daca se poate asa (angel eyes cu xenon), nu as mai da jos instalatia originala.

Cei care stiti cum se "mananca" chestiunea asta, va rog.......lamuriti-ma si pe mine, ca nu mai stiu ce sa cred.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Fiind faruri cu lupa, pe engel-eyes poti pune becuri xenon asa ca nu are rost sa renunti la instalatia originala intrucat este de mai buna calitate decat ce este prin comert. Ramane de vazut cum lumina noaptea. Asa cum spuneam si in alt topic, si eu sunt interesat de combinatia asta numai ca vreau sa aflu de la cei care au daca merita investitia.

P.S. Aici: https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0 se discuta despre engel-eyes la astra g. Se pare ca fara xenon nu fac decat sa se aprinda frumos.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In ce stadiu esti cu inlocuirea farurilor?
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Poti sa-ti iei angel eyes pentru instalatia de xenon.FK stiu sigur ca face.Sunt diferite de cele pentru masini fara xenon.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mihnea a scris:Poti sa-ti iei angel eyes pentru instalatia de xenon.FK stiu sigur ca face.Sunt diferite de cele pentru masini fara xenon.


Vrei sa spui ca exista 2 feluri de engel-eyes: penru xenon si pentru halogen?
Eu am halogen pe masina si vreau sa trec la xenon dar am inteles ca xenonstock sunt mai proaste decat halogen si de aceea ma gandeam la engel-eyes cu xenon.
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Exista chiar 3 feluri de angel eyes (dar sa fie de la FK pentru ca ei fac):pentru halogen, pentru xenon si pentru masini care au halogen dar vrei sa-ti spui xenon (adica farurile cu angel eyes vin si cu instalatie de xenon: drosere etc.).
  • Sso1079

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
All Bandi a scris:In ce stadiu esti cu inlocuirea farurilor?


Salut,

Pana la urma le-am schimbat de tot - farurile.
Am intrebat in stanga-dreapta, si nu prea am avut optiuni (ba ca angel eyes cu xenon nu prea vad bine, ba ca nu prea potrivesc pe Vectra-urile cu xenon din fabrica) etc. Asa ca """am apelat""" la casco, si le-am schimbat cu unele noi, cu care vad si ce fac extraterestrii pe partea neluminata a lunii - daca intelegi ce vreau sa zic. Mai trebuie sa schimb becurile propriu zise, ca le-am lasat pe cele vechi care sunt cam terminate.

Numa bine.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Poate par pisalog, dar vreau sa ma conving ca am inteles bine:
Deci ai luat faruri noi, originale, pentru xenon?
Skip ads

  • Sso1079

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
All Bandi a scris:Poate par pisalog, dar vreau sa ma conving ca am inteles bine:
Deci ai luat faruri noi, originale, pentru xenon?


Nu, eu aveam deja faruri cu Xenon pe masina (din fabrica), doar ca erau terminate. De fapt, pot sa spun ca am schimbat vechile faruri cu xenon cu altele noi......"""""apeland""" la asigurarea CASCO. Adica nu sunt chiar atat de nebun sa dau 1200 EURO pe o pereche de faruri noi.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si cu cele vechi ce ai facut? Le mai ai?
  • Sso1079

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pif a scris:Si cu cele vechi ce ai facut? Le mai ai?


Nu le mai am, de data ce am rezolvat chestia asta cu Casco..... a trebuit sa le sparg, ca sa le pot inlocui.
  • driver

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1986 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Fratilor, instalatia cu xenon se poate monta in orice fel de far, chiar si pe Dacia 1300.
Trebuie doar sa fi atent pt ce tip de bec il comanzi (ce bec este cel original): H1, H2.....
Daca faza lunga si cea scurta este in acelasi bloc optic, atunci este nevoie de bixenon, altfel nu o sa ai faza lunga.
Si eu mi-am montat pe Ascona mea din `86 si sunt f multumit.
Daca vezi "ce fac extraterestrii pe partea neluminata a lunii" Laughing atunci sigur ai nevoie de un reglaj la faruri.
Skip ads

  • Sso1079

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

@driver, daca tu poti pune instalatie Xenon pe orice tip de far, toate respectele mele.
Io in schimb nu prea cred asta, spun asta pt ca stiu cata bataie de cap am avut pana sa schimb farurile. Am vrut sa incerc toate variantele posibile (angel eyes, cu si fara bec Xenon) si asa am ajuns la faruri noi.
Cat despre "extraterestrii ......." ma refeream strict la diferenta pe care o vad acum fata de farurile xenon vechi, si nicidecum la faptul ca """orbesc pe pilotii avioanelor in zbor", ca autoreglajul farurilor isi face treaba binemersi.

Numa bine si sanatate maxima.
  • driver

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1986 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Daca nu ma crezi, hai pana la cj si te convinge.
Daca ai comandat kitul de xenon pt tipul de bec original, montajul se face f usor.
Instalatia xenon nu are treaba cu farul in sine.
Are treaba DOAR cu tipul modelului din far.
De ex. am montat xenon si in proiectoare de ceata.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR