Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ady_adrian

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salutare.Am si eu un Opel Astra H Caravan pe care am pus amortizoare bilstein pe spate.De ceva vreme a inceput sa se auda un zgomot metalic la gropi mici,drumuri pietruite,dar nu si la gropile mari,unde nu se mai aude nimic.Am fost cu ea la service,au ridicat-o baietii pe elevator dar nimic.Au pus-o apoi pe canal si au inceput sa o balanseze si au constatat ca sunt amortizoarele de vina pentru zgomotul metalic(mentionez ca amortizoarele sunt tari,nu sunt scurse).Ce ma deranjeaza este faptul ca am schimbat amortizoarele alea nenorocite acum 7 luni.Cu amortizoarele originale masina nu mai statea pe strada,dar nu se auzea nimic...ce amortizoare ma sfatuiti sa folosesc,ca tot a venit vremea sa le schimb si pe cele de pe fata?
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Kayaba.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
ady_adrian a scris:Salutare.Am si eu un Opel Astra H Caravan pe care am pus amortizoare bilstein pe spate.De ceva vreme a inceput sa se auda un zgomot metalic la gropi mici,drumuri pietruite,dar nu si la gropile mari,unde nu se mai aude nimic.Am fost cu ea la service,au ridicat-o baietii pe elevator dar nimic.Au pus-o apoi pe canal si au inceput sa o balanseze si au constatat ca sunt amortizoarele de vina pentru zgomotul metalic(mentionez ca amortizoarele sunt tari,nu sunt scurse).Ce ma deranjeaza este faptul ca am schimbat amortizoarele alea nenorocite acum 7 luni.Cu amortizoarele originale masina nu mai statea pe strada,dar nu se auzea nimic...ce amortizoare ma sfatuiti sa folosesc,ca tot a venit vremea sa le schimb si pe cele de pe fata?

Bucsile de la puntea spate in ce stare sunt? Le-ai verificat si pe ele in service? Nu de alta dar, sa nu schimbi degeaba amortizoarele si problema sa fie in alta parte. Kayaba, sunt bune, chinezesti insa si Sachs sau Monroe...tot "Made in China"...asa ca, nu prea ai optiuni daca vrei sa eviti chinezariile.
  • ady_adrian

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Bucsile de la punte le-a verificat mecanicul...a zis ca nu au nimic alea...am sa caut amortizoare originale,ca m-am lamurit cu cele aftermarket.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Schimbat a 3-a oara, concluzia personala e ca mai mult de 30mii nu duc alea de pe spate. Cred ca e o problema de design, pentru ca pana acu am avut originalele, KYB si Bilstein si la toate s-a intamplat exact acelasi lucru: amortizorul pare sa lucreze, doar ca face joc in ax, de unde si zgomotul. Am pus Sachs supertouring, dar nu-mi fac sperante ca o sa tina mai mult de 30mii de km.

Poate ca la cei cu masini fabricate pentru Germania amortizorul original e mai bine facut, de unde si faptul ca la unii a tinut mult si bine fara zgomot. Dupa cate mi s-a spus, un amortizor spate original Sachs facut in Germania costa de cel putin de doua ori cat unul facut in Turcia. Si mi se pare ca nu se mai face in Germania deloc, cel putin nu se mai gasesc in lista.


P.S. 15mii km e nimic, nu poti trage nici o concluzie.
  • ady_adrian

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Deci spui ca daca imi dau comanda de amortizoare originale GM sa nu ma astept sa ma tina mai mult de 30k km?Interesant,la 2 schimburi de ulei mergem si cu o pereche de amortizoare,ca asa e frumos.Stiti cumva daca si cele de pe fata au aceleasi probleme?Pe langa faptul ca flansele aftermarket se duc imediat...Ca am vazut amortizoare originale GM un pic mai scumpe decat Sachs Super Touring,ceea ce nu mi se pare scump.
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat 2 seturi si eu pana acum .
Monroe am avut pe spate...pana asta toamna ,iar s-au spart .Am renuntat sa le schimb, desi e enervant zgomotul ..trebuie altele..iar alti bani Rolling Eyes
  • ady_adrian

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Se pare ca zgomotele metalice care se auzeau sunt de la etrieri,nu de la amortizoare.Exista un kit de reparatie pentru calaretii(asa am inteles ca se numesc) de la etrieri?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR